Portugalsko

MŮJ PRVNÍ DEN V LISABONU

Lisbon, Portugal

Lisabon je město, které jsem měla několik let na seznamu svých vysněných destinací. A protože mám teď trochu víc času na cestování, rozhodla jsem se, že toho využiju a konečně se tam podívám. Lety z Prahy do Lisabonu nejsou úplně ideální, takže jsem nakonec letěla z Berlína, odkud mě jednosměrná letenka vyšla na pár stovek. Do mého guest housu jsem dorazila ve čtvrtek večer, koupila si večeři v místním supermarketu a šla spát. Ta dlouhá cesta mě zmohla a já chtěla být na druhý den odpočatá a plná síly.

Kde jsem se ubytovala

Nabídka ubytování v Lisabonu je obrovská. Vybrat si můžete z nesčetného množství hostelů nebo apartmánů přes Airbnb. Já nakonec zvolila pokoj se sdílenou koupelnou v Chalet d‘ Ávila Guest House, který je asi minutu pěšky od stanice metra Saldanha a byla jsem naprosto nadšená. Celý guest house byl hezky a vkusně zařízený a především čistý. K dispozici byla i kuchyň s ledničkou a v ceně ubytování byla zahrnuta i snídaně, která byla opravdu bohatá a v jejíž nabídce nechybělo ani sójové mléko.

Chalet D'Ávila reception, Lisbon

Chalet D'Ávila, Lisbon
Chalet D'Ávila, Lisbon
Doprava v Lisabonu

K přepravě z bodu A do bodu B vám skvěle poslouží metro nebo vaše vlastní nohy! Lisabon má čtyři trasy metra, jejichž značení mě nejprve zmátlo. Myslela jsem totiž, že se jedná o názvy konečných stanic, ale jak se ukázalo později bylo to jen barevné označení v portugalštině. Po první jízdě jízdenku nevyhazujte, ale schovejte ji, protože je dobíjecí. Jinak byste při každém nákupu platili padesát centů navíc jen za papír. Zakoupit můžete i jízdenku celodenní, která stála tuším něco kolem 6 euro.

CO JSEM STIHLA BĚHEM PRVNÍHO DNE V LISABONU

Praça do Comércio

Náměstí Praça do Comércio je největší v Lisabonu a říká se mu také Obchodní nebo Palácové náměstí. Je orámováno třemi žlutými bloky domů a ze strany čtvrté ho lemuje koryto řeky Tejo. Až tu budete, zajděte se podívat na terasu Arco da Rua Augusta (Vítězného oblouku), který tvoří přechod mezi náměstím a hlavní nákupní třídou Rua Augusta. Jsou odtud úžasné výhledy na celé město.

Praça do Comércio, Lisbon, Portugal

Convento do Carmo

Tento karmelitánský klášter se nachází nedaleko náměstí Rossia a troufám si tvrdit, že je jeden z nejkrásnějších co jsem, kdy viděla. V roce 1755 ho zasáhlo zemětřesení po kterém nebyl nikdy zrekonstruován. Součástí komplexu je i architektonické muzeum s kamennými hrobkami.

Convento do Carmo, Lisbon, Portugal

Bairro Alto

Čtvrť Bairro Alto jsem si prošla křížem krážem přes den. Bylo zde docela mrtvo a v některých uličkách jsem se ocitla úplně sama (ideální na focení). Po setmění to tu však ožívá, neboť se zde nachází spousta barů a restaurací. Součásti této čtvrti je i ulice Rua do Norte, která je plná luxusních obchodů. Dále vyhlídka Santa Catarina nebo klášter Carmo Convent o kterém se zmiňuji výše.

Bairro Alto, Lisbon

Kavárna Amelia

Tuto kavárnu jsem objevila na Pinterestu a nemohla jsem odolat. Má nádherný interiér a terasu na které si budete připadat jako někde na Bali. Dorazila jsem tak akorát na oběd a vůbec jsem si nemohla z menu vybrat! Všechno vypadalo dokonale! Nakonec jsem zvolila jejich domácí ledový čaj, který byl zcela bez cukru a chutnal po skořici a také chicken super bowl s avokádem, vejcem, zeleninou a úžasnou zálivkou. Doporučuji!

Café Amelia, Lisbon

Café Amelia, Lisbon
Café Amelia, Lisbon
Jardim da Estrela

Po mé cestě do kavárny Amelia jsem narazila na tento krásný park, který mají o víkendech ve velké oblibě portugalské rodiny. Není se jim co divit. Park je krásně udržovaný, najdete zde malé jezírko, exotické rostliny a během mé návštěvy zde probíhal trh s knihami. Ideální místo na odpočinek. Přímo naproti parku se nachází krásná katedrála Estrela.

Jardim da Estrela, Lisbon, Portugal

LX Factory

Původně jsem měla v plánu podívat se pouze do knihkupectví Ler Devagar, které v překladu znamená „čti pomalu“, a které patří mezi deset nejkrásnějších knihkupectví na světě. Zjistila jsem však, že je součástí komplexu zvaného LX Factory a neodolala. Jedná se o bývalé továrenské prostory, které jsou plné krásných graffiti, úžasných obchůdků, galerií, restaurací a barů. Super místo na víkendové nákupy a pokec s přáteli.

Ler Devagar, Lisbon

Fx Factory, Lisbon
Fx Factory, Lisbon
Ponte 25 de Abril

Tento visutý most se nápadně podobá tomu v San Franciscu. Spojuje Lisabon s obcí Almada a uveden do provozu byl již v roce 1966. Přímo pod mostem je dlouhá promenáda, ideální k procházkám nebo běhání. Z centra Lisabonu se sem dostanete busem nebo vlakem, dále je to docela oříšek, protože uprostřed hlavní cesty vede oplocená vlaková trať. K mostu musíte přes nadchod, kterých zde bohužel moc není.

Ponte 25 de Abril, Lisbon, Portugal

Další den jsem strávila objevováním městečka Cascais a lisabonské čtvrti Belém. Ale o tom už zase příště…

Byli jste v Lisabonu? Jak se vám tam líbilo?

[instagram-feed]