Kam na dovolenou v květnu

Kam na dovolenou v květnu

0 Shares
0
0
0

Květen je můj nejoblíbenější měsíc, kdy vyrazit na dovolenou. Většina evropských destinací ještě není přeplněna turisty, k dispozici je více nabídek ubytování za lepší ceny a restaurace nejsou narvané k prasknutí. Teplota moře je však o něco chladnější než v červenci a srpnu, což může být velmi osvěžující, já ale vždy ráda uvítám větší dostupnost plážových lehátek a méně otravných prodavačů masáží a bavlněných náramků.

Kam vyrazit na dovolenou v květnu?

Italská Apulie – Ostuni, Lecce a Alberobello

Oblast jihovýchodní Itálie – Apulie se pyšní těmi nejkrásnějšími plážemi v celé zemi. Středomořské slunce a průzračné moře si užijete od písčitých břehů Porto Cesareo až po skalnaté zátoky Polignano a Mare. Vynechat byste neměli ani město Lecce s dechberoucí barokní architekturou, unikátní trulli domečky v Alberobello nebo Ostuni, kterému se přezdívá “Bílé město”, a to díky domům natřeným na bílo. Svůj výlet zakončete v romantickém městě Monopoli aperitivem a porcí mořských plodů.

Trulli dům v Alberobello v Itálii
Trulli dům v Alberobello v Itálii

Kréta – Na pláž nebo na túru do hor

Na Krétě je krásně od jara do podzimu, navíc to není destinace pouze pro plážové povaleče. Kréta je velmi hornatá a milovníci turistiky si ji oblíbili pro její soutěsky. Ty největší – Samaria, Imbros a Agia Irini patří mezi vyhledávaná turistická místa, a výlety i s průvodcem k nim nabízí všechny místní cestovky. Pokud vás pohorky a zpocená záda nelákají, vydejte se na jedny z nejkrásnějších pláží Evropy – Elafonissi, to je ta s růžovým pískem nebo do zátoky Balos. Historici uvítají návštěvu paláce Knossos a pokud rádi cestujete za dobrým jídlem, vydejte se do Rethymna.

Pláž Balos na Krétě
Pláž Balos na Krétě

Rakouská jezera – Hallstatt a Altaussee

Nechce se vám jezdit daleko? Sedněte do auta a vydejte se do sousedního Rakouska. Za 4,5 hodiny se ocitnete u krásného Halštatského jezera, které se nachází v regionu Salzkammergut. Toto jezero má dlouhou historii a je obklopeno strmými horskými svahy a nabízí úžasné výhledy a příležitosti k turistice a rekreaci. Užijte si procházky po městě, malebnou architekturu a vodní sporty jako plavání a veslování. Vydat se můžete také na výlety lodí nebo navštívit jiná jezera jako třeba Altaussee, které se objevilo v Bondovce Spectre, a u kterého se nachází luxusní léčebná klinika Viva Mayr. Možná zde potkáte někoho ze zbývajících členů Rolling Stones, britské politiky nebo jinou celebritu.

Hallstatt jezero v Rakousku
Hallstatt jezero v Rakousku

Amalfi pobřeží – Positano, Ravello

Amalfi pobřeží patří bez debat mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější místa v Itálii, ročně ho navštíví 5 milionu turistů! Je charakteristické svými dramatickými útesy, které se svažují do azurových vod Středozemního moře a barevnými vesničkami, které vytváří pohádkový výhled na každém rohu. Na své si přijdou milovníci jídla a vína. Čerstvé mořské plody, lokálně vypěstované produkty a aromatické středomořské bylinky jsou základem regionální kuchyně. Ochutnejte místní specialitu spaghetti alle vongole (špagety s mušlemi) a limoncello, citronový likér vyrobený z odrůdy citronů Amalfi. Kromě nejprofláknutějšího Positana nezapomeňte navštívit také vesničky Ravello, Maiori, Cetara, Atrani a Amalfi.

Amalfské pobřeží v Itálii
Amalfské pobřeží v Itálii

Valencie – Umění, pláže a výtečná gastronomie

Valencie nabízí bohatou směs kultury, historie, gastronomie a relaxace. Toto třetí největší španělské město je domovem mnoha muzeí, galerií a architektonických pokladů. Nenechte si ujít návštěvu Ciudad de las Artes y las Ciencias (Město umění a věd), moderního komplexu navrženého architektem Santiago Calatravou, který zahrnuje interaktivní muzeum vědy a oceánárium. Až budete chtít načerpat vitamín D, zastavete se na pláži Malvarrosa nebo v rozlehlém parku Turia Gardens, který je postavený v bývalém korytu řeky Turia, a je ideální na procházky nebo piknik.

Město umění a věd ve Valencii
Město umění a věd ve Valencii
0 Shares