Benátky byly na mém cestovatelském seznamu hodně dlouho. Toto romantické město postavené na vodě je plné nádherné architektury a tajemných uliček. Co v Benátkách vidět, kam si zaskočit na sklenku prosecca a malé občerstvení si povíme v tomto článku.
Kdy je nejlepší navštívit Benátky?
Nejlepší čas na návštěvu Benátek je mimo hlavní turistickou sezonu. Vyhněte se létu, kdy je město plné lidí. Ideální je jaro (duben, květen) a podzim (pozdní září a říjen). Počasí bude příjemné a skvělé na procházky městem a výlety na ostrovy Burano a Murano.
Letecky do Benátek
Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se dostat do Benátek je letecky. Z Prahy létá do Benátek společnost Ryanair a Wizzair. Let trvá 90 minut.
Ubytování v Benátkách
Levné ubytování v Benátkách
Pokud hledáte levné ubytování v Benátkách, podívejte se na oblast Cannaregio nebo Santa Croce, které jsou méně turistické. Hotely jako Hotel Arlecchino nebo Cà Due Leoni poskytují pohodlné ubytování v docházkové vzdálenosti od centra Benátek.
Levné ubytování najdete také v pevninské části Benátek Mestre, která je s centrem města skvěle propojena vlaky a autobusy. Hezké ubytování nedaleko vlakového nádraží nabízí například Hotel Campanile Venice Mestre.
Benátky ubytování u moře
Chcete-li být v blízkosti pláže, pak doporučuji oblast Lido di Venezia, kde najdete hotely a apartmány s výhledem na moře. Stylové pokoje nabízí B&B Villa Ines Lido. Tato část Benátek je skvělá na relax, a přitom je jen krátkou cestou lodí od historického centra.
Kolik stojí vstup do Benátek?
Benátky jsou velmi turistické město, minulý rok ho navštívilo téměř pět milionu cestovatelů. Z důvodů neustále se zvyšujícího počtu jednodenních turistů zavedlo město od dubna 2024 jednodenní vstupné v částce 5 euro za osobu, a to pouze v určitých dnech. Vybrané peníze budou použity na opravy památek a veřejných prostranství.
Poplatek můžete uhradit na webu cda.veneziaunica.it Najdete zde také informace o tom, na koho se platba nevtahuje.
Co vidět v Benátkách
1. Čtvrť Cannaregio
Pokud přijedete do Benátek vlakem, doporučuji začít prohlídku města právě touto čtvrtí. Cannaregio nabízí uvolněnější a autentičtější atmosféru než turistická čtvrť San Marco.
V Cannaregiu vzniklo první židovské ghetto na světě, které bylo založeno v roce 1516. Najdete zde několik synagog, Židovské muzeum a také košer restaurace.
K vidění tu je také renesanční kostel Santa Maria dei Miracoli, proslulý svou nádhernou fasádou a krásně zachovalým interiérem.
Pravidelně se zde konají trhy, kde pořídíte čerstvé delikatesy, mořské plody, ovoce, zeleninu a další.
2. Most Rialto
Jednou z nejvíce ikonických památek celých Benátek je most Rialto (Ponte di Rialto).
Most je nejstarší ze čtyř mostů překlenujících Velký kanál. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy zde stál dřevěný most, který byl nahrazen současnou kamennou strukturou navrženou architektem Antoniem da Ponte. Stavba kamenného mostu trvala tři roky a byla dokončena v roce 1591.
Most Rialto byl zdrojem inspirace pro umělce, spisovatele a filmaře po celá staletí. Objevil se v mnoha literárních dílech a filmech.
Oblast kolem mostu byla a je obchodním srdcem Benátek. Nedaleký Rialto mercato (trh) je jedním z nejstarších ve městě. Právě zde koupíte lokální produkty, mořské plody a další čerstvé produkty.
3. Piazza San Marco
Největší a nejznámější benátské náměstí má co nabídnout. V minulosti sloužilo jako místo oficiálních ceremonií, festivalů a veřejných poprav.
Dnes si zde můžete prohlédnout Baziliku Sv. Marka – architektonické dílo proslulé svými nádhernými byzantskými mozaikami, bohatým designem a čtyřmi bronzovými koňmi zdobícími fasádu.
Campanile di San Marco je zvonice Baziliky Sv. Marka, která je vysoká téměř sto metrů a nabízí úchvatné panoramatické výhledy na Benátky a přilehlou lagunu. Současná věž byla rekonstruována poté, co se původní věž v roce 1902 zřítila.
Hned vedle najdete Dóžecí palác a knihovnu Marciana. Na kafe si pak můžete zajít do nejstarší benátské kavárny Florian. Právě sem chodil na lov žen slavný Casanova. Malý tip – věnujte pozornost cenám, jedno kafe vás na tomto náměstí může vyjít i na 30 euro.
Náměstí San Marco je plné holubů, jejichž krmení je od roku 2008 zakázané. Piazza San Marco je náchylné k záplavám, známým jako „acqua alta“ (vysoká voda). Náměstí je jedním z nejnižších bodů v Benátkách, což ho činí zranitelným vůči stoupající hladině vody, zejména na podzim a v zimě.
4. Poslední most bez zábradlí – Ponte de Chiodo
Ve čtvrti Cannaregio najdete jeden z posledních mostů bez zábradlí, a to na úplném konci ulice Fondamenta Misericordia. Ponte de Chiodo pochází ze středověku a jeho název je odvozen od šlechtické rodiny Chiodo. Mosty bez zábradlí byly v Benátkách kdysi běžné, ale dnes jsou vzácné. Most má elegantní obloukový design a připomíná, jak vypadaly benátské mosty před staletími.
5. Knihkupectví Aqua Alta
Jedno z nejkrásnějších knihkupectví, které jsem kdy navštívila. Jeho zakladatel mu nedal název „Libreria Aqua Alta“ jen tak, pro nic za nic. Doslovný překlad znamená „knihkupectví vysoké vody“. Každoročně totiž voda v kanálech stoupne a knihkupectví zcela zaplaví. Knihy jsou v obchodě vyskládané v několika vanách a v obrovské gondole. Jen díky tomu se neutopí, ale hezky v nich plavou po hladině.
Knihkupectví Aqua Alta nabízí širokou škálu knih, včetně nových a použitých titulů, vzácných sběratelských kousků, uměleckých knih a cestopisů. Knihy jsou dostupné v několika jazycích, což z něj činí skvělé místo pro mezinárodní návštěvníky.
6. Benátské tapas Cicchetti
Každý kraj v Itálii má své speciality. V Benátkách nezapomeňte ochutnat jednohubky, zvané „cicchetti“. Najdete je v podobě mini sendvičů, které jsou plněné mortadellou, mozzarellou, prosciuttem a různými italskými dobrotami. Na aperol, skleničku prosecca a pár takových tapas si zajděte do malého bistra Al Merca, které najdete nedaleko mostu Rialto.
7. Most vzdechů
Ponte dei Sospiri je jeden z nejromantičtějších mostů v Benátkách. Tento mramorový most spojuje Dóžecí palác s vězením.
Jeho název je odvozen od srdceryvných vzdechů vězňů, kteří přecházeli přes most na cestě do vězení a vzdychali při posledním pohledu na Benátky a svobodu. Jeden z nejslavnějších vězňů, který tento most údajně přecházel, byl Giacomo Casanova.
Most vzdechů se nachází vedle Dóžecího paláce a překlenuje Rio di Palazzo. Je snadno přístupný pěšky z náměstí Piazza San Marco.
8. Dóžecí Palác
Palazzo Ducale je jedna z nejvýznamnějších benátských staveb. Svou finální podobu získal ve 14. století, a poté sloužil jako rezidence benátského dóžete (vládce). Dnes funguje jako muzeum a podívat se můžete i do prostor bývalého vězení.
Palazzo Ducale je domovem mnoha významných uměleckých děl, včetně obrazů od Tiziana, Tintoretta a Veroneseho. Největší obraz na světě, „Raj“ od Tintoretta, se nachází v Sala del Maggior Consiglio.
Uvnitř paláce najdete řadu sálů s bohatě zdobenými freskami, obrazy a zlacenými detaily. Mezi nejvýznamnější patří Sala del Maggior Consiglio (Síň Velké rady), která je jednou z největších místností v Evropě bez podpěrných sloupů, a Sala del Collegio, známá svými freskami od Paola Veronese.
9. Accademia
Na jižním břehu kanálu najdete Galerii dell‘ Accademia, historickou galerii, která ukrývá díla od umělců jako Bellini nebo Titian. Nedaleko od galerie leží Ponte dell‘ Accademia, jeden ze čtyř mostů, který můžete využít k překročení Velkého kanálu. Odtud pořídíte opravdu krásné fotky.
10. Grand Canal
Velký kanál je hlavní cesta Benátek. Kanál se dá překročit přes čtyři mosty: Rialto, Ponte dell’Accademia, Ponte della Constituzione nebo Ponte degli Scalzi. Projet se po něm můžete také na gondole, ve vodním taxi nebo ve vodním autobusu, který je nejvíce využívaným dopravním prostředkem. Jednodenní jízdenka vás vyjde na 25 eur a koupíte ji ve všech trafikách. Jedna cesta stojí 9,50 eur.
Benátky zajímavosti
Co se nesmí v Benátkách?
Benátky ročně navštíví miliony turistů, a ne všichni se chovají k městu ohleduplně. V Benátkách je zakázáno sedět na památkách, mostech, krmit holuby na náměstí svatého Marka a odhazovat odpadky. Zcela nevhodné je také koupání nebo chůze v kanálech, a stejně tak chození po městě v plavkách nebo bez trička. Nejsou povolené pikniky na veřejných prostranstvích a jízda na kole v historické části města je zakázaná, protože úzké uličky a mosty nejsou pro cyklisty vhodné.
Proč se potápějí Benátky?
Díky globálnímu oteplování v Benátkách stoupá hladina moře, což vede k častějším záplavám. Dalším faktorem je postupně klesající půda, k čemuž dochází přirozeně, a také kvůli lidské činnosti. Kombinace stoupající hladiny moře a klesající půdy vede k tomu, že Benátky jsou ohrožovány záplavami a erozí, což způsobuje postupné potápění města.
Co si dovézt z Benátek?
Z Benátek si dovezte ručně vyráběné muránské sklo nebo malované benátské masky, které se nosí během karnevalu. Dalším hezkým dárkem je krajka z ostrova Burano. Za mě jsou nejlepším suvenýrem jedlé dárky jako olivy, pasta a víno.
Na co si dát pozor v Benátkách?
V přelidněných částech města si dejte pozor na své kapsy a kabelky. V okolí mostu Rialto a na náměstí svatého Marka se mohou vyskytovat kapsáři.
Než usednete do restaurace, podívejte se předem na menu, abyste se vyvarovali předraženým restauracích. Vyhněte se také nákupu falešného muránského skla. Při procházkách úzkými uličkami a na mostech buďte obzvlášť opatrní, po dešti zde může být velmi kluzko.
Chystáte se do Itálie? Nechte se inspirovat následujícími články:
Positano – Perla Amalfi pobřeží
Tento článek obsahuje affiliate linky.