Co vidět v Benátkách - 10 tipů na skvělá místa

Co vidět v Benátkách – 10 tipů na skvělá místa

0 Shares
0
0
0

Benátky byly na mém cestovatelském seznamu hodně dlouho. Toto romantické město postavené na vodě je plné nádherné architektury a tajemných uliček. Co v Benátkách vidět, kam si zaskočit na sklenku prosecca a malé občerstvení si povíme v tomto článku.

Kolik stojí vstup do Benátek?

Benátky jsou velmi turistické město, minulý rok ho navštívilo téměř pět milionu cestovatelů. Z důvodů neustále se zvyšujícího počtu jednodenních turistů zavedlo město od dubna 2024 jednodenní vstupné v částce 5 euro za osobu, a to pouze v určitých dnech. Vybrané peníze budou použity na opravy památek a veřejných prostranství.

Poplatek můžete uhradit na webu cda.veneziaunica.it Najdete zde také informace o tom, na koho se platba nevtahuje.

Co vidět v Benátkách

1. Čtvrť Cannaregio

Pokud přijedete do Benátek vlakem, doporučuji začít prohlídku města právě touto čtvrtí. Cannaregio nabízí uvolněnější a autentičtější atmosféru než turistická čtvrť San Marco.

V Cannaregiu vzniklo první židovské ghetto na světě, které bylo založeno v roce 1516. Najdete zde několik synagog, Židovské muzeum a také košer restaurace.

K vidění tu je také renesanční kostel Santa Maria dei Miracoli, proslulý svou nádhernou fasádou a krásně zachovalým interiérem.

Pravidelně se zde konají trhy, kde pořídíte čerstvé delikatesy, mořské plody, ovoce, zeleninu a další.

Čtvrť Cannaregio v Benátkách
Čtvrť Cannaregio v Benátkách

2. Most Rialto

Jednou z nejvíce ikonických památek celých Benátek je most Rialto (Ponte di Rialto).

Most je nejstarší ze čtyř mostů překlenujících Velký kanál. Jeho historie sahá až do 12. století, kdy zde stál dřevěný most, který byl nahrazen současnou kamennou strukturou navrženou architektem Antoniem da Ponte. Stavba kamenného mostu trvala tři roky a byla dokončena v roce 1591.

Most Rialto byl zdrojem inspirace pro umělce, spisovatele a filmaře po celá staletí. Objevil se v mnoha literárních dílech a filmech.

Oblast kolem mostu byla a je obchodním srdcem Benátek. Nedaleký Rialto mercato (trh) je jedním z nejstarších ve městě. Právě zde koupíte lokální produkty, mořské plody a další čerstvé produkty.

Pohled z mostu Rialto v Benátkách
Pohled z mostu Rialto v Benátkách

3. Piazza San Marco

Největší a nejznámější benátské náměstí má co nabídnout. V minulosti sloužilo jako místo oficiálních ceremonií, festivalů a veřejných poprav.

Dnes si zde můžete prohlédnout Baziliku Sv. Marka – architektonické dílo proslulé svými nádhernými byzantskými mozaikami, bohatým designem a čtyřmi bronzovými koňmi zdobícími fasádu.

Campanile di San Marco je zvonice Baziliky Sv. Marka, která je vysoká téměř sto metrů a nabízí úchvatné panoramatické výhledy na Benátky a přilehlou lagunu. Současná věž byla rekonstruována poté, co se původní věž v roce 1902 zřítila.

Powered by GetYourGuide

Hned vedle najdete Dóžecí palác a knihovnu Marciana. Na kafe si pak můžete zajít do nejstarší benátské kavárny Florian. Právě sem chodil na lov žen slavný Casanova. Malý tip – věnujte pozornost cenám, jedno kafe vás na tomto náměstí může vyjít i na 30 euro.

Náměstí San Marco je plné holubů, jejichž krmení je od roku 2008 zakázané. Piazza San Marco je náchylné k záplavám, známým jako “acqua alta” (vysoká voda). Náměstí je jedním z nejnižších bodů v Benátkách, což ho činí zranitelným vůči stoupající hladině vody, zejména na podzim a v zimě.

Náměstí Svatého Marka v Benátkách
Náměstí Svatého Marka v Benátkách

4. Poslední most bez zábradlí – Ponte de Chiodo

Ve čtvrti Cannaregio najdete jeden z posledních mostů bez zábradlí, a to na úplném konci ulice Fondamenta Misericordia. Ponte de Chiodo pochází ze středověku a jeho název je odvozen od šlechtické rodiny Chiodo. Mosty bez zábradlí byly v Benátkách kdysi běžné, ale dnes jsou vzácné. Most má elegantní obloukový design a připomíná, jak vypadaly benátské mosty před staletími.

Poslední most bez zábradlí - Ponte de Chiodo
Poslední most bez zábradlí – Ponte de Chiodo

5. Knihkupectví Aqua Alta

Jedno z nejkrásnějších knihkupectví, které jsem kdy navštívila. Jeho zakladatel mu nedal název “Libreria Aqua Alta” jen tak, pro nic za nic. Doslovný překlad znamená “knihkupectví vysoké vody”. Každoročně totiž voda v kanálech stoupne a knihkupectví zcela zaplaví. Knihy jsou v obchodě vyskládané v několika vanách a v obrovské gondole. Jen díky tomu se neutopí, ale hezky v nich plavou po hladině.

Knihkupectví Aqua Alta nabízí širokou škálu knih, včetně nových a použitých titulů, vzácných sběratelských kousků, uměleckých knih a cestopisů. Knihy jsou dostupné v několika jazycích, což z něj činí skvělé místo pro mezinárodní návštěvníky.

Knihkupectví Aqua Alta v Benátkách
Knihkupectví Aqua Alta v Benátkách

6. Benátské tapas Cicchetti

Každý kraj v Itálii má své speciality. V Benátkách nezapomeňte ochutnat jednohubky, zvané “cicchetti”. Najdete je v podobě mini sendvičů, které jsou plněné mortadellou, mozzarellou, prosciuttem a různými italskými dobrotami. Na aperol, skleničku prosecca a pár takových tapas si zajděte do malého bistra Al Merca, které najdete nedaleko mostu Rialto.

Benátské tapas v baru Al Merca v Benátkách
Benátské tapas v baru Al Merca v Benátkách

7. Most vzdechů

Ponte dei Sospiri je jeden z nejromantičtějších mostů v Benátkách. Tento mramorový most spojuje Dóžecí palác s vězením.

Jeho název je odvozen od srdceryvných vzdechů vězňů, kteří přecházeli přes most na cestě do vězení a vzdychali při posledním pohledu na Benátky a svobodu. Jeden z nejslavnějších vězňů, který tento most údajně přecházel, byl Giacomo Casanova.

Most vzdechů se nachází vedle Dóžecího paláce a překlenuje Rio di Palazzo. Je snadno přístupný pěšky z náměstí Piazza San Marco.

Pohled na most Vzdechů v Benátkách
Pohled na most Vzdechů v Benátkách

8. Palazzo Ducale

Dóžecí palác je jedna z nejvýznamnějších benátských staveb. Svou finální podobu získal ve 14. století, a poté sloužil jako rezidence benátského dóžete (vládce). Dnes funguje jako muzeum a podívat se můžete i do prostor bývalého vězení.

Palazzo Ducale je domovem mnoha významných uměleckých děl, včetně obrazů od Tiziana, Tintoretta a Veroneseho. Největší obraz na světě, “Raj” od Tintoretta, se nachází v Sala del Maggior Consiglio.

Uvnitř paláce najdete řadu sálů s bohatě zdobenými freskami, obrazy a zlacenými detaily. Mezi nejvýznamnější patří Sala del Maggior Consiglio (Síň Velké rady), která je jednou z největších místností v Evropě bez podpěrných sloupů, a Sala del Collegio, známá svými freskami od Paola Veronese.

Dóžecí Palác v Benátkách
Dóžecí Palác v Benátkách

9. Accademia

Na jižním břehu kanálu najdete Galerii dell’ Accademia, historickou galerii, která ukrývá díla od umělců jako Bellini nebo Titian. Nedaleko od galerie leží Ponte dell’ Accademia, jeden ze čtyř mostů, který můžete využít k překročení Velkého kanálu. Odtud pořídíte opravdu krásné fotky.

Co vidět v Benátkách - 10 tipů na skvělá místa

10. Grand Canal

Velký kanál je hlavní cesta Benátek. Kanál se dá překročit přes čtyři mosty: Rialto, Ponte dell’Accademia, Ponte della Constituzione nebo Ponte degli Scalzi. Projet se po něm můžete také na gondole, ve vodním taxi nebo ve vodním autobusu, který je nejvíce využívaným dopravním prostředkem. Jednodenní jízdenka vás vyjde na 25 eur a koupíte ji ve všech trafikách. Jedna cesta stojí 9,50 eur.

Velký kanál v Benátkách
Velký kanál v Benátkách

Chystáte se do Itálie? Nechte se inspirovat následujícími články: Ostrovy Burano a Murano, Positano – Perla Amalfi pobřeží, Co vidět v Římě za 3 dny nebo Co vidět v Neapoli. 

Tento článek obsahuje affiliate linky. 

Powered by GetYourGuide
 
0 Shares