Průvodce Gallipoli a zvyklostmi jižní Itálie

Kam na jih Itálie: Gallipoli a pláže jako v Karibiku

0 Shares
0
0
0

Přemýšlíte o dovolené v jižní Itálii, ale nevíte, kam se vydat? Zkuste městečko Gallipoli v oblasti Apulie. Toto malebné město na pobřeží Jónského moře je skrytým pokladem jižní Itálie, který vás okouzlí svými úzkými uličkami, historickými památkami a překrásnými plážemi. Pojďme se podívat na to, co vše Gallipoli nabízí, a proč by mělo být na vašem cestovatelském seznamu.

Jak se dostat do Apulie a Gallipoli?

Do této části světa se nejlépe dostanete na vlastní pěst. Zarezervujte si letenky z Prahy do Bari, odkud pak můžete vyrazit autobusem nebo vlakem do Gallipoli s přestupem v krásném Lecce. Podrobnější detaily spojení najdete na mém oblíbeném webu rome2rio.com.

Kde se ubytovat v Gallipoli a okolí

V Gallipoli mohu doporučit Faro Bianco Gallipoli, ve kterém se nám moc líbilo. Pokoje jsou nové, krásné, světlé s mramorovými detaily a velkou terasou, na které se každý den servíruje snídaně.

Ubytování můžete vyhledat také pomocí této interaktivní mapy:

Co dělat v Gallipoli

V Gallipoli najdete historické centrum propojené se zbytkem města mostem Ponte Cittavecchia. Centrum tvoří úzké spletité uličky s typickými bílými domy, přístav, pláž a spousta restaurací a kaváren. Mě se líbilo v baru Blanc, který nabízí jak vnitřní tak i venkovní posezení a zároveň slouží i jako prodejna nábytku a dekorací. Odpolední kávičku si můžete vychutnat v kavárně Duomo a na zmrzlinu zajít do cukrárny Martinucci.

Až si to křížem krážem celé obejdete, dostanete se zpět na most a hlavní třídu Corso Roma, která nabízí restaurace, bary, kino a spoustu obchodů, převážně tedy s botami, ale nesmí chybět ani Benetton, Sisley nebo Terranova. Na této třídě probíhá ve večerních hodinách passeggiata – doba, kdy se místní obyvatelé nastrojí a vydají se na drink a pokec s přáteli. Skvělé místo na aperitiv je pasticceria Facula. Zkuste Aperol spritz nebo Crodino.

V Galliipoli můžete také nakouknout do hradu Gallipoli (Castello di Gallipoli),který dominuje přístavu. Hrad byl postaven ve 13. století a nabízí nádherný výhled na město a moře. Je otevřen pro veřejnost a často hostí různé výstavy a kulturní akce.

Další významnou pamětihodností je katedrála sv. Agáty (Cattedrale di Sant’Agata). Tato barokní katedrála je jednou z nejvýznamnějších sakrálních staveb v Gallipoli. Interiér katedrály zdobí nádherné fresky a sochy, které stojí za návštěvu.

Corso Roma v Gallipoli
Corso Roma v Gallipoli

Pláže v okolí Gallipoli

Přímo v historickém centru Gallipoli najdete malou městskou pláž. Ta další je vzdálená cca patnáct minut chůze. Zdejší pobřeží je však dlouhé, a pokud ho chcete poznat celé, pronajměte si kolo nebo skútr.

Městská pláž v historickém centru Gallipoli
Městská pláž v historickém centru Gallipoli

My jsme vyzkoušeli půjčovnu Rental Solution ve Via Mazzarella. Nezapomeňte si s sebou vzít nějaký doklad totožnosti a pár italských slovíček. Pánové v půjčovně totiž anglicky moc nemluví. Až dostanete hlad, zastavte se v restauraci Piccolo Lido, kterou najdete směrem na jih hned před prvním plážovým klubem. Mají tam výborné slávky s rajčaty a gnocchi s krevetovou omáčkou.

Pláž Baia Verde

Největší a nejoblíbenější plážová oblast se jmenuje Baia Verde. Zde se rozprostírá jeden plážový klub vedle druhého, takže se nemusíte bát, že by na vás nevyšel žádný slunečník. Baia Verde je ideálním místem pro opalování, plavání a vodní sporty.

Pláž Baia Verde v blízkosti Gallipoli
Pláž Baia Verde v blízkosti Gallipoli

Pláž Punta della Suina

Pokud hledáte klidnější místo, vydejte se na pláž Punta della Suina. Tato přírodní pláž je obklopena borovými lesy a nabízí nádherné výhledy na moře. Nachází se asi 4 km od Gallipoli a je to skvělé místo pro piknik a relax v přírodě. My zde objevili skvělý bar s výhledem a plážovými sedačkami.

Pláž Punta della Suina
Pláž Punta della Suina

Zvyklosti jížní Itálie

1. V této oblasti Itálie se ještě stále dodržuje odpolední siesta. Obchody a některé restaurace jsou otevřené dopoledne, po 13h zavírají a otevírají opět až kolem 18h.

2. S tím souvisí i to, že Italové ožívají nejvíce večer. Přes den je v ulicích mrtvo a ve večerních hodinách město ožije a je tu velmi rušno. Pokud chcete klid, vyhněte se hotelu, který má okna do ulice Corso Roma.

3. Nejspíš budete potřebovat adaptér, protože italské zásuvky mají velmi malé otvory, do kterých se vejdou pouze nabíječky produktů Apple. Adaptér sežene v supermarketu za pár korun.

4. Co se týká spropitného v restauracích, tak to je automaticky zahrnuto v ceně.

5. V této části země Italové anglicky moc neumí, takže se netrapte tím, že vy také ne. Pro jistotu si před odjezdem napište pár základních frází.

Powered by GetYourGuide
0 Shares