Město Štramberk
Město Štramberk

TIP NA VÝLET: MĚSTO ŠTRAMBERK

0 Shares
0
0
0

Větší počet slunečných dnů a teploměr ukazující příjemných dvacet stupňů… Právě nyní je ta nejlepší doba na poznávání dosud nepoznaných zákoutí naší krásné země. Před necelými dvěma týdny jsem vyrazila na jednodenní výlet do městečka Štramberk v Moravskoslezském kraji, kterému se pro svoji malebnost přezdívá “Moravský Betlém”. Máte volný víkend, ale došly vám nápady a potřebujete inspiraci? Zkuste Štramberk, nebudete zklamaní.

Do Štramberka jsem se vydala z Olomouce. Cesta autem trvá přibližně hodinku a výlet si můžete různě nakombinovat. Pár hodin na návštěvu Štramberka vám bude bohatě stačit. Vaši cestu však můžete spojit i s prohlídkou Technického Muzea v Kopřivnici, hradu v Hukvaldech, domu Leoše Janáčka nebo skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Proč navštívit Štramberk

Město Štramberk bylo založeno ve 14. století Janem Jindřichem Lucemburským, mladším bratrem Karla IV. Městu vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovitou věží zvanou Trúba, která se tyčí nad hlavním náměstím. Výšlap na věž není fyzicky náročná, jak se může na první pohled zdát, a odměnou vám budou naprosto skvostné výhledy.

Štramberská Trúba
Město Štramberk

Po výšlapu se vraťte zpátky na náměstíčko, kterému vévodí růžový kostelík svatého Jana Nepomuckého. Na náměstí najdete také Muzeum Zdeňka Buriana a několik kaváren s terasami, na kterých si můžete v klidu vychutnat šálek kávy a nasávat vitamin D.

Hned po příjezdu do města vás do nosu uhodí perníková vůně místní cukrářské speciality – “Štramberských uší”. Ty zde pečou již od nepaměti v upomínku vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem v roce 1241. Ucha zde prodávají na každém rohu, buď obyčejná nebo s oříšky, čokoládou nebo plněná šlehačkou a ovocem.

Po cestě na/z námětí nemůžete minout městskou památkovou rezervaci, kterou tvoří typické valašské roubené chalupy. Ty byly vyrobeny za pomoci starobylé techniky roubení a vazby trámů.

Město Štramberk slouží také jako výchozí bod pro různě náročné turistické a naučné trasy. Skvělým místem na procházku je přírodní park Nový Sad vzdálený necelých patnáct minut pěšky od hlavního náměstí.

A protože jsme toho moc nenachodili, zajeli jsme se ještě podívat do Rožnova pod Radhoštěm, a to konkrétně na Jurkovičovu rozhlednu. Ta tvoří od roku 2012 jednu z hlavních dominant města. Vznikla podle více jak sto let starých nákresů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Má sedm podlaží a opravdu ojedinělý design. Z jejího vrcholu se můžete kochat výhledem na rozlehlé okolí.

A do jakých koutů naší země se chystáte v blízké době vy? Dejte mi vědět do komentářů. Budu ráda za jakékoliv tipy!

Štramberské uši
Město Štramberk
Město Štramberk
Město Štramberk
Jurkovičova rozhledna, Rožnov pod Radhoštěm
0 Shares