Řecko

CO VIDĚT V RETHYMNU: PRŮVODCE TŘETÍM NEJVĚTŠÍM KRÉTSKÝM MĚSTEM

Ve městě Rethymno, které se nachází v severní části Kréty jsem tento rok strávila dva krásné měsíce. Ač se to na první pohled nezdá, v Rethymnu žije kolem 33 000 obyvatel a i přes zimu tu je docela rušno, a to díky místní univerzitě.

Najdete zde velké množství dochovaných historických památek, benátskou pevnost, starou část města s kouzelnými uličkami, minarety, mešitami a benátskými domy s tradičními dřevěnými balkóny. Kontrast tvoří moderní hotely, bary, restaurace a pláž dlouhá několik kilometrů.

Jinými slovy – v tomto městě se nudit nebudete. Navíc skvěle poslouží jako výchozí bod pro objevování jiných částí tohoto největšího řeckého ostrova.

Jak se dostanete z letiště do Rethymna

Na Krétě jsou dvě mezinárodní letiště, na která se v sezoně léta přímo z Prahy. Jedno se nachází na západní straně ostrova, v druhém největším městě Chania, a to druhé v Heraklionu, na východní straně. Mezi oběma městy a Rethymnem existuje pravidelné autobusové spojení a jedna cesta vás vyjde na 6 – 8 €. Cestovní řády se mění velmi často, proto je doporučuji pravidelně sledovat na webu eKtel.

Kde najít v Rethymnu ubytování

Ubytovací možnosti bych rozdělila do dvou skupin a záleží jen a pouze na vašich preferencích. Tou první možností je podél pláže, kde najdete moderní hotely i klasická studia a spoustu restaurací a obchodů. Odtud to máte k moři opravdu jen pár kroků.

Druhou možností je staré město, které je velmi krásné a malebné. Já osobně preferuji druhou možnost, protože v hotelovém komplexu se můžete ubytovat kdekoliv na světě. Ve staré části města je možné sledovat životní styl místních a slyšet řečtinu na každém kroku. Nevýhodou pro některé může být to, že na začátek pláže to je 15 – 25 minut pěšky. Ubytování doporučuji hledat na klasických portálech jako airbnb a booking.com.

Co si nenechat v Rethymnu ujít

Tradiční farmářské trhy

Trhy se konají dvakrát týdně: v sobotu od 8 – 13 hodiny na parkovišti v blízkosti autobusového nádraží a ve čtvrtek ve stejnou dobu na parkovišti vedle Municipal garden. Na trzích prodejci nabízí především sezónní zeleninu a ovoce, olivy, olivový olej, sýry, med, čaje, koření ale také oblečení. Ceny jsou zde opravdu lidové, v porovnání s českými farmářskými trhy a kvalita veškerých produktů je na vysoké úrovni.

Poslední ruční výrobnu filo těsta

Tento rodinný podnik je prý jedno z posledních míst v Řecku, kde se vyrábí filo těsto ručně. Filo znamená v překladu list a jedná se o těstový základ, který se používá k výrobě slaných i sladkých dezertů, např. k oblíbené baklavě. Každý den v 10 h se zde můžete zastavit a podívat se, jak taková výroba probíhá. Téměř devadesátiletý Kyr Yiorgos Hatziparaskos, který v tomto domě žije více jak šedesát let vám to s pomocí svého syna s radostí ukáže. Jeho žena vám zase ráda prodá baklavu a kataifi.

Benátskou pevnost Fortezza

Pevnost pochází z 16. století a nachází se na vrcholu skalnatého výběžku Paleokastro. Do dnešního dne se dochovaly pouze pozůstatky některých staveb, např. zbrojnice a sklady, hradební zdi a mešita sultána Ibrahima. Z pevnosti jsou skvělé výhledy nejen na široké moře, ale také hory a celé Rethymno.

Pevnost Fortezza Rethymno

Ranní procházku starým městem

Pokud chcete mít krásy starého města jen pro sebe, vyrazte na jeho obchůzku hned z rána. Zastavte se u mešity Neratze, Porty Guora – zbývající bráně renesanční pevnosti a dojděte až k metropolitnímu kostelu. Nevynechte jedinou uličku a po cestě zpátky se stavte v jedné z místních pekáren a kupte si sýrové koláčky kalitsounia se skořicí nebo jakékoliv jiné pečivo z filo těsta plněné špenátem nebo fetou.

Výšlap k soutěsce Mili

Až vás to ve městě přestane bavit, vydejte se na několikahodinový výšlap k soutěsce Mili. Po cestě můžete obdivovat krásnou přírodu, vodopády, jezírka a opuštěné a polorozpadlé vodní mlýny. Udělejte si přestávku v Cantině Banana a dejte si čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů, které jim rostou hned za humny.

Fontánu Rimondi

Pozůstatky fontány najdete v samém srdci starého města. Postavena byla v roce 1626 v době benátské nadvlády.

Fontána Rimondi, Rethymno, Kréta

Kde se v Rethymnu najíst a napít

Restaurace v Rethymnu jsou známé pro skvělou kvalitu používaných surovin, proto se vám jen tak nestane, že s výběrem restaurace šlápnete vedle. Za jídlo zaplatíte stejně, někdy i méně jak v pražských restauracích, a většina z nich vám po jídle nabídne malou karafu raki a dezert na účet podniku. Níže najdete několik mých oblíbených míst, kam jsme se pravidelně vraceli:

Asteras Cafeneio

V této restauraci uslyšíte spíše řečtinu než cizí jazyky a to je dobrým poznávacím znamením. Funguje na bází menších jídel, objednejte si jich hned několik a sdílejte je mezi sebou. Doporučuji masové koule, šťavnaté vepřové souvlaki, sardinky nebo pečenou fetu.

Raki Ba Raki

O něco modernější a více turističtější místo nabízí krásné posezení v jedné z bočních uliček starého města. Mají skvělé masové koule s pečenými bramborami, čerstvé ryby, favu a krevety s rajčatovou omáčkou a fetou.

Achinos

Asi nejvíce fancy místo z výše uvedených, avšak stále za přijatelné ceny. Objednejte si stůl na horní terase a z jídel vyzkoušejte ručně dělané klobásy a pitou, grilované krevety nebo saganaki sýr s fíkovým dipem. K tomu si dejte skleničku výborného rosé.

Makan Gril House

Pokud chcete rychlovku v podobě gyrosu nebo halloumi wrapu, pak zavítejte sem. Levné jídlo s rychlou obsluhou.

Fraoules

Tato kavárna je otevřena téměř po celý den a noc. Nabízí snídaně, obědy, koktejly, vodní dýmky a večer má i dje.

Kimolia

Tuto kavárnu dávám na seznam především pro její krásné prostředí – najdete ji na malém náměstíčku pod statným citronovníkem. Klasické kafe nebylo úplně top, ale frappé chutnalo jako všude jinde.

Pirate deli

Pokud chcete někam na dobré rychlé kafe, zastavte se sem.

[instagram-feed]