Co vidět v Bruselu - itinerář na 3 dny

Co vidět v Bruselu: Itinerář na 3 dny + mapa

0 Shares
0
0
0

Když se řekne Brusel, tak se vám nejspíš vybaví EU, belgické pralinky a socha čůrajícího chlapečka. Když jsem se vydala do Bruselu poprvé, netušila jsem, co od města očekávat. Hned po příjezdu jsem si zamilovala místní architekturu ve stylu Art Nouveau a belgické hranolky, které jsou nejlepší s čerstvými mušlemi. Brusel je město, které se dá prozkoumat v klidu a vlastním tempem. Co vidět v Bruselu, kde se ubytovat, a kde se najíst? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v tomto podrobném itineráři.

Brusel je město plné historie, kultury a výborného jídla. Připravila jsem pro vás třídenní itinerář, který vám umožní prozkoumat ty nejznámější památky v pohodovém tempu.

Jak z Prahy do Bruselu

Z Prahy se do Bruselu dostanete vlakem, autobusem nebo letecky. Letadlem to je samozřejmě nejrychlejší, přímé lety nabízí společnost Ryanair a Brussels Airlines, a let trvá hodinu a půl. Nízkonákladové společnosti létají většinou na letiště Charleroi, které je cca hodinku jižně od Bruselu. Mezi letištěm a městem funguje pravidelné autobusové spojení.

Druhé mezinárodní letiště Zaventem je vzdálené od centra Bruselu pouhých 15 minut vlakem. Vlaky odjíždějí pravidelně z hlavního nádraží (Gare Centrale) a jízdenky stojí kolem 9 EUR.

Autobusovou dopravu z Česka zajišťuje Flixbus a Regiojet. Cesta trvá minimálně 12 hodin a ceny jízdenek se pohybují od 999 Kč za jednosměrnou jízdenku. Většina spojů je nočních, takže nebudete ztrácet čas. Cesta vlakem vyžaduje minimálně dva přestupy a trvá cca 16 hodin.


Ubytování v Bruselu

Chcete-li mít hlavní památky v pěší vzdálenosti, pak se ubytujte v centru v blízkosti hlavního náměstí. Zde doporučuji ubytování v soukromí, útulný a prostorný Appartement de charme au cœur.

Pro ty, kteří preferují větší klid v elegantním prostředí je dobrou volbou čtvrť Sablon, plná galerií a kaváren. Mě zaujaly krásné pokoje v Les Chambres de Martin.

Další skvělou volbou je Ixelles, živá čtvrť plná restaurací a místních trhů. Levné ubytování nabízí tento apartmán s růžovým interiérem.

Brusel – Co vidět za 3 dny

Den 1: Hlavní památky a centrum města

Grand Place (Velké náměstí)

Víte, že v Bruselu najdete jedno z nejkrásnějších náměstí na světě? To je od roku 1998 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Na náměstí se pravidelně konají různé trhy, slavnosti a je tu také radnice s krásnou gotickou věží a Muzeum města Bruselu. Každé dva roky v srpnu se náměstí promění v obrovský květinový koberec vytvořený z tisíců barevných begónií. Tato událost nese název Flower Carpet a je inspirována různými tématy odkazujícími na belgickou kulturu.

Muzeum města Bruselu

Muzeum je otevřeno každý den od 10 – 17 hodiny kromě pondělí. Najdete ho v krásné novogotické budově Maison du Roi a nabídne vám pohled do historie a kultury Bruselu. Muzeum je známé svou rozsáhlou sbírkou kostýmů slavné sošky Manneken Pis, který je pravidelně oblékán do tradičních oblečků z celého světa.

Manneken Pis

Postava čůrajícího chlapečka symbolizující bruselskou ironii a smysl pro humor je jednou z nejikoničtějších soch Bruselu. Tato bronzová soška močícího chlapce měří pouhých 61 cm a najdete ji v blízkosti Velkého náměstí. Každý rok je manneken obléknut do různých kostýmů, od tradičních belgických oblečků až po uniformy pocházející z různých částí světa.

Muzeum čokolády

Milujete čokoládu? Pak si nesmíte nechat ujít prohlídku muzea Choco-Story Brussels. Dozvíte se zde zajímavé informace o historii čokolády a procesu výroby této lahodné pochoutky, a to od sklizně kakaových bobů až po jejich finální podobu. Uvidíte, jak se připravují pralinky, a dokonce dostanete i ochutnat.

Powered by GetYourGuide

Galeries Royales Saint-Hubert

Galeries Royales Saint-Hubert je nádherná obchodní pasáž z roku 1847. Pozornost upoutá svou jedinečnou architekturou, která nápadně připomíná tu pařížskou. Najdete zde luxusní obchody s módou a šperky, ale také obchůdky prodávající tradiční belgickou čokoládu a pralinky.

Jaenneke Pis

Kousek od galerie se nachází ženský protějšek slavného čůrajícího chlapečka, Jeanneke Pis, která je umístěna v malebné uličce Impasse de la Fidélité. Jeanneke vytvořil belgický sochař Denis Adrien a v porovnání se svým mužským protějškem je méně známou atrakcí.

Královský Palác

Po dvaceti minutách chůze se dostanete ke Královskému paláci, který je oficiální rezidencí belgického krále. Palác se rozprostírá u krásného Parc de Bruxelles. I když královská rodina v paláci nežije, slouží alespoň jako místo pro oficiální ceremonie a státní návštěvy. Vy zde můžete obdivovat nádherné interiéry včetně Sálu dvora nebo Sálu přírodních věd. Zjistěte si předem, zda je palác otevřen veřejnosti. Například v roce 2024 je zcela uzavřen z důvodů rekonstrukce.

Parc de Bruxelles

Parc de Bruxelles je největším a nejstarším městským parkem v Bruselu. Park je ideálním místem na procházky a piknik, v létě se zde konají koncerty a různé kulturní akce. Užijte si pohled na široké aleje, malebná jezírka a pečlivě udržované květinové záhony. K vidění tu je například socha Godefroy de Bouillon, která připomíná jednoho z prvních vládců Jeruzaléma.

Komiksová cesta

Brusel je domovem Tintina, Šmoulů a dalších komiksových postav. Ty můžete obdivovat během tzn. Komiksové cesty, což je série více než 60 nástěnných maleb po celém Bruselu. Cílem tohoto projektu bylo oživit městské prostory. Tato cesta nemá pevně stanovený začátek a konec, většina lidí ale začíná svou procházku v okolí Rue de Laeken, kde je první nástěnná malba slavného Tintina.

Královské muzeum výtvarných umění

V Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique můžete obdivat více než 20 000 uměleckých děl od středověku až po současnost. Mezi nejznámější exponáty patří díla od umělců jako jsou Pieter Bruegel starší, René Magritte a James Ensor. Muzeum je obklopeno krásnými zahradami a je otevřeno každý den kromě pondělí.

Podvečer ve čtvrti Sablon

V podvečerních hodinách se vydejte do jedné z nejmalebnějších čtvrtí Bruselu, do čtvrti Sablon. Nachází se jen kousek od centra a je charakteristická svými útulnými uličkami, starobylými budovami a uměleckými galeriemi. Mezi největší zajímavosti patří gotický kostel Notre-Dame du Sablon a nedělní trhy, kde pořídíte místní produkty a umělecké kousky. Na jídlo se zastavte v Minimes Cafe nebo belgické restauraci Les Brigittines. Až vás přepadne chuť na dezert, vydejte se do prodejny s čokoládou Pierre Marcolini.

Powered by GetYourGuide

Den 2: Moderní Brusel

Atomium

Atomium je obrovská unikátní stavba ve tvaru molekuly zvětšená 165 miliardkrát. Tuto stavbu ve výšce 102 metrů tvoří děvě koulí propojených trubkami. Právě v těchto koulích se konají historické, technologické a interaktivní výstavy. Z jejího vrcholu je úžasný panoramatický výhled na celé město.

Powered by GetYourGuide

Mini-Europe

Hned vedle se nachází park Mini-Europe, kde můžete obdivovat významné evropské památky v malém provedení. K dispozici je více než 350 modelů budov a monumentů z 28 evropských zemí včetně Eiffelovy věže nebo římského Kolosea. Každý z nich je zpracován v měřítku 1:25 a je doplněn o informativní tabule, ze kterých se dozvíte více o historii dané země. Vstupenky si rezervujte předem online.

Parc du Cinquantenaire

Nyní se přesuňte na druhou stranu Bruselu do Parc du Cinquantenair, kterému dominuje monumentální brána Arcade du Cinquantenaire. Ta je zdobená sochami a sloupy v neoklasicistním stylu a je obklopena krásnými zahradami, alejemi a fontánami. Během hezkého počasí to je skvělé místo na procházku nebo na piknik. Za zastávku stojí také Muzeum armády a vojenské historie, Muzeum automobilů nebo Muzeum umění a historie.

Parlamentarium

Chcete se dozvědět více o tom, jak funguje Evropská unie, její parlament, a jak vypadá práce europoslance? Vydejte se do interaktivního muzea Parlamentarium, což je jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v Bruselu. Užijete si multimediální exponáty a interaktivní aktivity, díky kterým se dozvíte zábavnou formou, jaký vliv má EU na váš každodenní život. Součástí muzea je velký kinosál, kde se promítají vzdělávací filmy.

Art Nouveau

Patříte-li mezi nadšence umění a krásné architektury, pak se vydejte po stopách bruselského Art Nouveau. Ten je charakteristický svými organickými tvary, křivkami a zdobením inspirovaným přírodou. A právě v Bruselu je k vidění na spoustě budovách, interiérech a dekoracích. Mezi nejznámější příklady Art Nouveau patří díla Victora Horty, který se podílel na Hortově muzeu a Casa Tassel. Dalším významným umělcem tohoto stylu je architekt Paul Hankar, a jeho Hankarův dům.

Les Marolles

Poznejte autentičtější část Bruselu a zastavte se ve čvrti Les Marolles, která je známá svou bohémskou atmosférou. Na Place du Jeu de Balle najdete ikonický vintage trh, který se koná každý den a pořídíte zde starožitné a umělecké kousky. Les Marolles se vyznačuje také barevným street art a úzkými uličkami s malebnými kavárnami. Tato čtvrť je ideálním místem pro ty, kteří chtějí prozkoumat kulturu a historii Bruselu mimo tradiční turistické trasy.


Den 3: Okolí Bruselu a výlety

Lovaň

Chcete vidět víc z krásy Belgie? Vydejte se na půlhodinovou cestu vlakem do města Lovaň. Lovaň je univerzitní město známé svou nádhernou radnicí a živou atmosférou. Projděte se po náměstí Oude Markt (často označované jako „nejdelší bar světa“), zastavte se na skleničku belgického piva nebo navštivte pivovar Stella Artois.  

Powered by GetYourGuide

Hrad Gaasbeek

Pokud nemáte na výlet mimo město celý den, pak vám doporučuji výlet na hrad Gassbeek, který je od Bruselu vzdálený pouhých 15 kilometrů. Hrad si získal přízeň turistů díky své romantické goticko-renesanční architektuře. Hradní expozice vám dají nahlédnout do historie a života šlechty. Hrad stojí uprostřed rozlehlého parku, kde si můžete odpočinout po předešlých dvou dnech.

Brugy

Máte-li na zbyt celý den, pak musíte vyrazit do jednoho z nejkrásnějších evropských měst. Procházka podél romantických kanálů a dlážděných ulic je jako návrat zpátky do středověku. Možná i proto se Brugám přezdívá „Benátky severu“.

Projděte se kolem náměstí Grote Markt a vyšlápněte si na vrchol zvonice Belfort, odkud budete mít úžasný výhled na celé město. Nakoukněte do Baziliky svaté krve, kde je uchována relikvie Kristovy krve. Milovníci umění si přijdou na své v Groeninge muzeu. Z hlavního vlakového nádraží v Bruselu se do Brug dostanete vlakem již za hodinu.

Romantický víkend v Bruggách
Romantický víkend v Bruggách

Waterloo

Pouhých 30 minut vlakem na jih od Bruselu leží místo slavné bitvy u Waterloo z roku 1815, kde byl poražen Napoleon Bonaparte. Zde si na své přijdou milovníci historie, kteří mohou obdivovat ikonický památník, Lví pahorek, Wellingtonovo muzeum a muzeum Memorial Waterloo 1815, kde jsou k vidění historické artefakty, které vám přiblíží důležité momenty bitvy.  

Gent

Gent je studentské město, které si vás získá svou živou atmosférou. Vlakem to je z Bruselu pouhých 40 minut. Dominantou tohoto středověkého města je katedrála svatého Bavona se slavným Gentský oltář od bratří van Eycků. Toto dílo je považováno za jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl evropského malířství. Vydejte se ke středověkému hradu Gravensteen, kde se dozvíte něco o historii rytířů. Hezkým zážitkem bude také procházka kolem kanálů nebo projížďka lodí po řece Šeldě.

Antwerpy

V Antwerpách jsem strávila čtyři měsíce v rámci studijního programu Erasmus a moc se mi tu líbilo. Přístavní město Antwerpy jsou skvělé na nákup diamantů a oblečení. Největší koncentrace obchodů s těmito drahými kameny je kolem hlavního vlakového nádraží.

Na oblečení a doplňky je zase skvělá nákupní třída Meir. Kromě nakupování jsou Antwerpy bohaté také na historii, vždyť to je město Petera Paula Rubense, slavného barokního malíře, jehož díla můžete obdivovat přímo v Rubensově domě a v Katedrále Panny Marie. Krásné je hlavní náměstí Grote Markt s radnicí a sochou Braba, který je spojen s místní legendou o vzniku města. Cesta vlakem z Bruselu do Antwerp trvá pouhých 40 minut.

Amsterdam

Z Bruselu se dá zajet také do Amsterdamu, Eurostarem to trvá něco málo přes dvě hodinky. Vydat se sem můžete také v rámci organizovaného výletu. Co vidět v Amsterdamu najdete ve článku: Amsterdam Itinerář: Co vidět za 3 dny.


Kolik dní na Brusel?

Brusel je město, které zvládnete projít za 2 – 3 dny. Jako první se zaměřte na hlavní památky, druhý den věnujte tomu, co vás osobně zajímá, a nahlédněte do čtvrtí, kde potkáte více místních než turistů. Třetí den se vydejte na výlet mimo Brusel, vlakem se dostanete do hodiny téměř všude.

Brusel za jeden den

Máte na Brusel pouze jeden den? Nepanikařte, i za den se toho dá hodně stihnout.

  • Grand Place (Velké náměstí): historické náměstí, kde najdete také Muzeum města Bruselu
  • Atomium: ikonická stavba ve tvaru atomu, která byla postavena při příležitosti Světové výstavy Expo 1958
  • Manneken Pis: symbol města, slavná soška čůrajícího chlapečka, nedaleko odtud najdete také sošku čůrající holčičky
  • Královský palác: oficiální sídlo belgického krále, z důvodu rekonstrukce je v roce 2024 uzavřen pro veřejnost
  • Katedrála sv. Michala a sv. Guduly: majestátní gotická katedrála v centru Bruselu
  • Parlamentárium: interaktivní muzeum, kde se dozvíte více o tom, jak funguje EU
  • Královské muzeum krásných umění: domov mistrovských děl od belgických i světových umělců datujících se od středověku až po součastnost
  • Čtvrť Sablon: autentická čtvrť známá pro své antikvariáty a prodejny s čokoládou
  • Komiksová cesta: objevte malby komiksových hrdinů na fasádách bruselských domů

Brusel: Zajímavosti

Které instituce sídlí v Bruselu?

V Bruselu sídlí Evropská komise, Evropský parlament, Rada Evropské unie a NATO. Díky svému postavení v evropské politice získalo Brusel nálepku hlavního města Evropy.

Co je typické pro Brusel?

Brusel máte určitě spojený s politickým děním, belgickým pivem, čokoládou a komiksy (Tintinem). Díky svým institucím zde pracují lidé z celého světa, takže tu panuje velmi kosmopolitní atmosféra. Pro Brusel jsou typické také moderní budovy v kombinaci s art nouveau stylem.

Jak se mluví v Bruselu?

Brusel má dva úřední jazyky: francouzštinu a nizozemštinu. Na většině turistických místech se ale domluvíte také anglicky.

Na co si dát pozor v Bruselu

Brusel je obecně bezpečná destinace, ale jako v každém hlavním evropském městě, tak i zde si dávejte pozor na kapsáře, a to zejména na nádraží, v okolí turistických atrakcí a kolem hlavního náměstí.

Osobně bych se také vyhnula čtvrti Molenbeek, kde převládají problémy s drogami. Tato čtvrť získala špatnou reputaci také v roce 2015, díky svým vazbám na teroristický útok v Paříži v roce 2015.

Jak se pohybovat po Bruselu

Brusel má skvělou městskou hromadnou dopravu. Metro má 4 hlavní linky a je nejlepší na rychlou přepravu po centru a do vzdálenějších čtvrtí. Dopravní společnost STIB/MIVB zajišťuje autobusovou a tramvajovou dopravu. Po příjezdu do města si kupte Brussels Card nebo JUMP kartu, která vám umožní neomezené cestování po dobu 24, 48 nebo 72 hodin. Tu pořídíte přes mobilní aplikaci nebo v automatech ve stanicích.

Využít můžete také Uber, kola a koloběžky přes aplikace Lime a Villo!, nebo vlastní nohy.

Co jíst v Bruselu?

V Bruselu musíte ochutnat belgické hranolky v kornoutku, kterým Belgičané říkají frites. Máte-li chuť na něco sladkého, dejte si belgické wafle. Ty koupíte ve stáncích na ulici a dát si k nim můžete nutellu, jahody a šlehačku. V supermarketech pak seženete zabalené wafle, které jsou také moc dobré. Skvělým dárkem a suvenýrem jsou čokoládové pralinky, které Belgii proslavily po celém světě. Mezi ty nejznámější patří značky Godiva, Leonidas a Neuhaus.

Zapomenout nesmíte ani na belgická piva, objednejte si Duvel, Leffe, Delirium tremens nebo třešňový Kriek. V restauraci ochutnejte mušle s hranolkami.

Kam v Bruselu na hranolky?

Na belgické hranolky si zajděte do Friterie de la Barrière nebo Maison Antoine na náměstí Place Jourdan. Toto místo je vyhlášení mezi místními i turisty. Za návštěvu stojí také Frit Flagey a Friterie Tabora.

Brusel: Mapa památek

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares