Amsterdam itinerář - Co vidět v Amsterdamu za 3 dny

Amsterdam itinerář – Co vidět za 3 dny + mapa

0 Shares
0
0
0

Amsterdam je jedním z nejvíce cyklistických měst na světě. Kolo je hlavním dopravním prostředkem a na jednoho obyvatele zde připadá 1,12 kola. Amsterdam má také více než 100 kilometrů kanálů, 90 ostrovů a 1500 mostů. Co vidět v Amsterdamu, kde se ubytovat nebo kam zajít na kafe najdete v tomto podrobném itineráři.

Amsterdam jsem navštívila poprvé na konci dubna roku 2009. Právě na tento den se konaly oslavy Dne Královny, kdy se celé město zahalilo do národní oranžové barvy a na každém rohu se slavilo, tančilo a popíjelo. Od té doby jsem se tam několikrát vrátila.

Amsterdam je také skvělé místo na layover (mezipřistání). Mezinárodní letiště Schiphol se nachází pouhých 14 minut jízdy vlakem od centra města. Pokud ale plánujete třídenní návštěvu Amsterdamu, zde je podrobný průvodce, který vám ušetří čas s plánováním vaší krátké dovolené.

Powered by GetYourGuide

Co vidět v Amsterdamu za 3 dny

PRVNÍ DEN – Historické centrum

Královský Palác

Začněte svůj den na náměstí Dam, které se nachází v historickém centru Amsterdamu. Najdete zde Královský palác (Koninklijk Paleis), který byl v 17. století postaven jako radnice. Později se stal královským palácem krále Ludvíka Napoleona, bratra Napoleona Bonaparte, a dnes slouží jako jeden z oficiálních paláců nizozemské královské rodiny. Po většinu roku je palác přístupný veřejnosti.

Uprostřed náměstí Dam stojí Národní památník. Tento vysoký kamenný sloup byl vztyčen v roce 1956 na památku nizozemských obětí druhé světové války. Na oslavu Dne památky, jež připadá na 4. května se zde konají každoroční ceremonie.

Nieuwe Kerk

Tento krásný středověký kostel leží hned vedle Královského paláce. Kostel z 15. století pravidelně hostí výstavy, varhanní koncerty a královské ceremonie, včetně inaugurací a svateb.

Nákupní centrum de Bijenkorf

Přímo na náměstí se rozprostírá také nákupní centrum De Bijenkorf s impozantní architekturou. De Bijenkorf byl založen již v roce 1870 jako obchod s galanterií. Aktuálně patří mezi jeden z nejprestižnějších obchodním domů v Nizozemsku.

Nabízí širokou škálu luxusního zboží, včetně módy, kosmetiky, šperků, domácího zboží a elektroniky.

Čtvrť červených luceren

Známá také jako De Wallen, čtvrť červených luceren je jednou z nejstarších čtvrtí v Amsterdamu. Její historie sahá až do 14. století, kdy díky své blízkosti k přístavu přitahovala námořníky hledající zábavu a společnost.

Prostituce je v Nizozemsku legální, musí se však dodržovat přísné předpisy na ochranu zdraví a bezpečnosti pracovníků.

Poznávacím znamením této části města jsou skleněné vitríny osvětlené červenými světly, ve kterých prostitutky stojí a lákají zákazníky. Možná vás nepřekvapí, že patří mezi jednu z nejpopulárnějších atrakcí v Amsterdamu.

Mějte však na paměti, že fotit prostitutky je přísně zakázáno (dokonce za to můžete dostat pokutu), a celá čtvrť je pod dohledem policie a soukromých bezpečnostních služeb.

Zajímavostí je, že se zde nachází také Starý Kostel (Oude Kerk), což je nejstarší budova v Amsterdamu, a také několik muzeí. Navštivte Muzeum erotiky nebo Muzeum hašiše a konopí, dozvíte se více o historii a kultuře spojené s těmito tématy.

Begijnhof

Skrytým pokladem Amsterdamu je dvůr Begijnhof ze 14. století. Begijnhof je známý svými krásnými historickými domy, které obklopují centrální zahradu. Tyto domy pocházejí z 17. a 18. století a jsou pečlivě udržovány.

V minulosti zde žily ženy, které se zasvětily Bohu a charitativní práci. Mnohé z nich byly ovdovělé nebo svobodné a Begijnhof jim poskytoval bezpečný domov a komunitu.

Je to jedno z mála míst v rušném centru Amsterdamu, kde zažijete klid. I přesto, že se nyní jedná o soukromou rezidenční oblastí je Begijnhof otevřen veřejnosti.

Powered by GetYourGuide

Dům Anny Frankové

Anne Frank byla židovská dívka, která se se svou rodinou a dalšími čtyřmi lidmi ukrývala v tajném přístavku domu (Achterhuis). Tento přístavek byl jejich útočištěm více jak dva roky, od července 1942 do srpna 1944.

Během této doby si Anne psala deník, ve kterém popisovala jejich životy, pocity a obavy. Tento deník byl později objeven a stal se jedním z nejlepších a nejznámějších memoárů z doby holokaustu a byl přeložen do mnoha jazyků.

Dům byl otevřen jako muzeum v roce 1960 a každý rok ho navštíví miliony turistů, proto si vstupenky určitě rezervujte předem.

Powered by GetYourGuide

Rijksmuseum

V Rijksmuseu si můžete prohlédnout více jak 8 000 uměleckých děl, které mapují více než 800 let historie. Sbírka zahrnuje slavná díla od Rembrandta, Vermeera, Van Gogha a mnoho dalších.

Jedním z nejznámějších exponátů je Rembrandtova Noční Hlídka (De Nachtwacht). K vidění tu je také umělecká knihovna, která čítá více jak 450 000 knih, katalogů a časopisů týkajících se dějin umění a muzeologie.

Ušetřete si čas, vyhněte se frontám a pořiďte si vstupenku do Rijksmusea předem online.

Rijksmuseum v Amsterdamu

Van Gogh Muzeum

Van Gogh Muzeum bylo otevřeno v roce 1973 Van Goghovým synovcem, Vincentem Willem van Goghem, který muzeu daroval rozsáhlou rodinnou sbírku děl svého strýce.

Mezi nejznámější díla, která jsou v muzeu k vidění patří Slunečnice, Ložnice v Arles, Jedlíci brambor a Autoportrét s obvázaným uchem.

Poznámka: Mějte prosím na paměti, že poslední dvě muzea zavírají v 17 a 18 hodin. Je tedy potřeba tomu přizpůsobit váš časový harmonogram.

Powered by GetYourGuide

Večer na Leidseplein

Leidseplein je rušné a živé centrum Amsterdamu, kam můžete vyrazit za nočním životem, zábavou, gastronomií a kulturními atrakcemi.

Vyražte do klubu a kulturního centra Melkweg nebo koncertního sálu Paradiso a užijte si večer plný hudby (vstupenky kupte předem.)

Na divadelní představení si zajděte do národního divadla Stadsschouwburg. Leidseplein je obklopen mnoha bary, hospodami a restauracemi. Mezi oblíbené místa patří Café De Balie, Bourbon Street a Jimmy Woo.

DRUHÝ DEN – Trhy, pivo a kanály

Květinový trh

Projděte se podél plovoucího květinového trhu Bloemenmarkt a obdivujte širokou škálu květin a cibulí, včetně slavných tulipánů, narcisů, orchidejí a dalších sezónních květin. Trh tvoří série hausbótů, které jsou ukotvené podél kanálu Singel a hrají všemi barvami.

Pořídíte zde také různé sezónní dekorace a tulipánové cibulky, které jsou připraveny speciálně pro export, takže je můžete velmi snadno mezinárodně přepravovat.

Bloemenmarkt je otevřen po celý rok, trh začíná každý den v 9 hod, kromě neděle, kdy si můžete trochu pospat a vyrazit sem až po 11 hodině dopolední.

Museumplein

Chcete-li vidět více muzeí, vydejte se na Museumplein a navštivte Stedelijk Museum (Muzeum moderního umění) nebo Muzeum diamantů. Pokud někdo z vaší skupiny do dalšího muzea nechce, může si odpočinout v rozlehlém parku, který se nachází v srdci Museumplein.

Na Museumplein najdete také návštěvnické centrum, kde město nabízí turistům informace, prodává suvenýry a vstupenky na různé atrakce. Pokud vás však nebaví fronty a nechcete riskovat, že bude už vyprodáno, pořiďte si vstupenky předem online.

Powered by GetYourGuide

Vondelpark

Během návštěvy Amsterdamu si nesmíte nechat ujít procházku a piknik ve Vondelparku. Rozkládá se na ploše 47 hektarů a je největším městským parkem v Amsterdamu. Ročně jej navštíví přibližně 10 milionů lidí.

Pravidelně se zde konají divadelní představení, koncerty a festivaly. Najdete zde také open-air divadlo Vondelpark Openluchttheater, které během letních měsíců hostí různé akce.

V parku je vám k dispozici také restaurace Blauwe Theehuis (Modrý čajový dům), která byla postavena ve stylu Bauhaus, nebo krásný pavilon Vondelparkpaviljoen aktuálně sloužící jako muzeum a kulturní centrum.

Heineken Experience

Vydejte se na prohlídku slavného pivovaru s interaktivními zážitky a ochutnávkou piva. Tento zážitek se koná v původním Heineken pivovaru, který byl otevřen v roce 1867, a sloužil jako hlavní výrobní místo až do roku 1988.

Co od toho čekat? Heineken Experience je interaktivní muzeum, kde se dozvíte více o historii a procesu výroby jednoho z nejznámějších piv na světě. Kromě ochutnávky piva se naučíte, jak správně nalévat a servírovat pivo, zjistíte více o významu Heineken loga, a dále také o rodině Heinekenů. Užít si můžete také 4D film o historii značky a výrobě tohoto produktu.

Powered by GetYourGuide

Albert Cuyp Market

Trh se nachází ve čtvrti De Pijp, která je známá svou bohémskou a kosmopolitní atmosférou. Každý den kromě neděle zde najdete 260 stánků prodávajících ovoce, zeleninu, sýry, delikatesy, oblečení, elektroniku, suvenýry a hotová jídla. Ochutnat zde můžete tradiční holandské stroopwafels, indonéské satay, turecké kebaby a mnoho dalších.

Otevírací dobu trhu najdete na webu Albert Cuyp Markt.

Plavba po kanálech

Objevte město z jiné perspektivy a zarezervujte si podvečerní plavbu po amsterdamských kanálech.

Systém kanálů byl vybudován v 17. století za cílem zlepšení obchodu, odvodnění a obrany města. Amsterdam má tři hlavní kanály – Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht. Tyto kanály tvoří soustavu polokruhů kolem starého centra města. V kanálech je ukotveno kolem 2,5 tisíce hausbótů, z nichž některé fungují jako plovoucí hotely a penziony.

TŘETÍ DEN – Nákupy, jablečný koláč a vyhlídky

Objevte čtvrť Jordaan

Ve čtvrti Jordaan žili známí malíři, spisovatelé a hudebníci. Dnes zde najdete mnoho galerií, kulturních center a trhů. Mezi ty nejznámější patří Noordermarkt a Lindengrachtmarkt. Noordermarkt je oblíbený pro své bio potraviny a starožitnosti, zatímco Lindengrachtmarkt nabízí širokou škálu čerstvých potravin a řemeslných výrobků.

Čtvrť je protkána úzkými kanály, malebnými mosty, útulnými bary a kavárnami. Zastavte se v Café Winkel 43 na tradiční jablečný koláč se šlehačkou.

Navštivte galerii umění Ros Mandos nebo galerii Fons Welters, a pokud milujete tulipány, pak si nesmíte nechat ujít Muzeum Tulipánů na ulici Prinsengracht. Zde se dozvíte vše o jejich historii a pěstování.

Na sendvič nebo něco malého k snědku se stavte v Café ‘t Smalle, či v The Papeneiland Café, jejíž budova pochází z roku 1642.

Negen Straatjes

Negen Straatjes je příjemná nákupní oblast, která v překladu znamená “Devět uliček”. Skládá se z devíti úzkých ulic, které spojují hlavní kanály v centru Amsterdamu: Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht a Singel.

Najdete zde originální obchody, butiky a antikvariáty s módními, designovými a vintage kousky. Pokud vás ale nákupy zrovna nelákají zastavte se na snídani / brunch nebo dortík v Bakkerij Wolf – Wolvenstraat nebo pivo v Café de Geit.

Amsterdam Noord

Skočte na bezplatný přívoz z Centrálního nádraží a vydejte se do čtvrti Amsterdam Noord. Přívozy jezdí pravidelně a cesta trvá jen několik minut. Alternativou je jízda na kole přes jeden z mostů. Určitě se nemusíte bát zdejší městské cyklistiky, Amsterdam má skvělou cyklistickou infrastrukturu.

Amsterdam Noord prošel v posledních desetiletích velkou transformací a stal se jednou z nejzajímavějších částí města. Turisté a místní sem přijíždí obdivovat moderní architekturu, např. futuristickou budovu A’DAM Tower (vyjeďte výtahem na vyhlídkovou plošinu s panoramatickým výhledem na celé město a vyzkoušejte adrenalinovou atrakci Over the Edge, což je nejvyšší houpačka v Evropě) či ikonické Eye Film Museum, které vypadá jako obří oko a je domovem Nizozemského filmového institutu.

K dispozici vám bude také NDSM Wharf – bývalá loděnice, která se proměnila v uměleckou a kulturní čtvrť s mnoha ateliéry, kavárnami a tržištěm.

V této části města se nachází také krásný park Noorderpark, ideální na pikniky, procházky nebo cyklistiku. Další oblíbenou destinací je přírodní rezervace Twiske obklopená lesy a jezery, kde si můžete zaplavat nebo vyzkoušet vodní sporty.

Pochutnejte si na něčem dobrém v ekologické restauraci Pllek, která se pyšní lokalitou přímo u vody a skvělými výhledy. Populární je také Café de Ceuvel, která je postavena z recyklovaných materiálů.

Eye Film Museum

Rembrandtplein

Jak již název napovídá, toto náměstí bylo pojmenováno po slavném nizozemském malíři Rembrandtovi van Rijn. Hlavním bodem náměstí je i jeho bronzová socha.

Najdete zde jeden z největších nočních klubů Escape, ale také budovu bývalé banky z 19. století, jedno z nejkrásnějších kin na světe – Tuschinski, sochy Rembrandtovi Noční hlídky a spoustu kaváren, barů a restaurací.

Ubytování v Amsterdamu

Hotely

Ubytování v soukromí

Hostely

Amsterdam zajímavosti

Na co si dát v Amsterdamu pozor?

Tak jako v každé evropské metropoli, tak i zde si dejte pozor na kapsáře, zejména v přeplněných oblastech jako je Dam Square, okolí hlavního nádraží a na trzích.

Amsterdam je plný cyklistů, kteří jsou sice ukáznění a pohybují se po vyznačených trasách, ale vždy se dívejte kolem sebe a buďte opatrní při přecházení silnic. Předtím než vstoupíte do cyklistického pruhu, raději se dvakrát rozhlédněte. Mějte také na paměti, že cyklisté mají přednost.

Pozor si dejte na tramvaje, které tu jsou překvapivě tiché a kolikrát je nemusíte vůbec slyšet.

Jak jsem zmínila výše, pozor si dejte také v uličce červených luceren. Nefoťte si sexuální pracovnice, může to vést zbytečně ke konfliktům.

Pití alkoholu na veřejných místech je v mnoha částech Amsterdamu zakázáno. Držte se vyhrazených oblastí jako jsou bary, restaurace a terasy, abyste se vyhnuli pokutám.

Až půjdete večer zpátky do hotelů podél kanálu, nespadněte do vody. Po několika pivech to není nic neobvyklého.

Kdy je nejlepší navštívit Amsterdam?

Každé roční období má své výhody. Amsterdam je nejkrásnější na jaře, kdy kvetou tulipány. V dubnu a květnu jsou tulipánová pole v plném květu a návštěva slavného parku Keukenhof je nezapomenutelný zážitek.

V létě si zase užijete to nejlepší počasí a navštívíte spoustu festivalů, zároveň tu je nejvíce turistů, což se odrazí v cenách ubytování a přeplněnosti atrakcí.

Podzim vám nabídne stále ještě příjemné počasí, o něco méně turistů a parky vytvářející krásné scenérie se zabarvenými stromy.

V zimě můžete v Amsterdamu navštívit vánoční trhy, připravte se však na chladné a deštivé počasí.

Co ochutnat v Amsterdamu?

 • Stroopwafels: Dvě tenké oplatky s karamelovým sirupem uprostřed.
 • Haring: Nakládaný sleď s cibulí a nakládanými okurkami.
 • Bitterballen: Smažené masové kuličky podávané s hořčicí.
 • Poffertjes: Malé nadýchané lívanečky s máslem a moučkovým cukrem.
 • Patatje Oorlog: Hranolky s omáčkou z arašídového másla, majonézou a cibulí.
 • Appeltaart: Jablečný koláč s křehkým těstem a plněním z kořeněných jablek.

Jak se pohybovat po Amsterdamu?

Ideální je kombinace veřejné dopravy – autobusu, metra, tramvaje. K tomu si pořiďte dobíjecí OV Chip Card. Kartu koupíte v přístrojích na nákup jízdenek, v informačních kancelářích a některých trafikách a supermarketech. Za mě je nejlepší si Amsterdam projít po svých.

Kolik stojí půjčení kola v Amsterdamu?

Po celém Amsterdamu je spousta půjčoven kol. Mezi ty nejznámější patří MacBike, Yellow Bike nebo Rent-a-Bike. Během turistické sezony si kolo raději rezervujte předem. Ceny se pohybují od 10 do 15 EUR za den. Před jízdou se seznamte s místními cyklistickými pravidly a kolo vždy zamykejte. Ke krádežím dochází docela často.

Co dělat v Amsterdamu zadarmo?

 • Procházka po kanálech: projděte se po kanálech Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht a obdivujte historickou architekturu.
 • Návštěva Red Light Districtu
 • Begijnhof: skrytý dvůr s historickými domy a kostelem je klidným útočištěm uprostřed rušného města.
 • Parky: Vondelpark, Amsterdamse Bos
 • Zahrada Rijksmusea: často jsou zde vystaveny sochy a umělecké instalace.
 • Trhy: Bloemenmarkt, Albert Cuypmarkt
 • Výhled z veřejné knihovny(OBA): vyjeďte na její terasu, odkud je krásný výhled na město.

Co je typické pro Amsterdam?

Dřeváky, tulipány, jablečný koláč, kanály, muzea, coffee shopy, diverzita, spousta mostů, trhy.

Amsterdam mapa

Plánujete další výlety po evropských městech? Nenechte si ujít: Neapol Itinerář – Co vidět v Neapoli za 3 dny

Tento článek obsahuje affiliate linky.

0 Shares