Olomouc je ideální destinací na víkendový pobyt. Je to taková „malá Praha bez davů“ – město plné historie, barokních památek, útulných kaváren, skvělých restaurací a parků. Olomouc je mé rodné město, kam se pravidelně vracím, proto jsem sepsala článek, ve kterém najdete tipy, co vidět a dělat v Olomouci, kde se ubytovat, kam si zajít na jídlo a mnoho dalšího.
Kde se ubytovat v Olomouci
Ubytování doporučuji najít v centru města (nebo jeho okolí), odkud to budete mít kousek ke všemu, co budete k vašemu pobytu potřebovat.
- Miss Sophie’s: 4 hvězdičkový hotel se zahradou a kavárnou, kde si ráno pochutnáte na snídani. Hotel se nachází pouhých 300 metrů od radnice.
- HERBARIUM: Krásný butikový hotel se zahradou, terasou a barem. Hotel je vybaven klimatizací a nabízí skvělé snídaně.
- NUTREND World: Tento nový, stylový hotel nabízí parkování zdarma, restauraci, úžasné snídaně a pokoje s klimatizací. Součástí hotelu je také wellness a fitko. Nachází se 3,5 kilometrů od centra.
Co vidět a dělat v Olomouci a okolí
Sloup Nejsvětější Trojice
Sloup Nejsvětější Trojice se nachází v samotném centru města na Horním náměstí. Tento barokní sloup je vysoký 32 metrů a v roce 2000 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Uvnitř sloupu najdete malou kapli a zajímavostí je, že v roce 1754, kdy byla jeho stavba dokončena, byl posvěcen za přítomnosti císařovny Marie Terezie.

Radnice a Orloj
Další dominantou Horního náměstí je radnice s orlojem, který připomíná ten pražský, jen je o něco barevnější a veselejší. Orloj byl ke konci 2. světové války poničen, a poté přestavěn tak, aby zobrazoval postavy dělníků, vědců a sportovců místo tradičních světců. To vše doplňuje krásná mozaiková výzdoba. Pokud chcete vidět, jak orloj odbíjí, vydejte se sem v pravé poledne.
📌 Radniční věž nabízí úžasné výhledy na okolí. Na radnici ale aktuálně probíhají stavební práce, proto se raději zajděte zeptat do informačního centra v podloubí, zda je prohlídka možná.
Horní a Dolní náměstí
Horní a Dolní náměstí v Olomouci se nachází hned vedle sebe a tvoří srdce historického centra. Horní náměstí je o něco větší a slavnější, najdete zde výše zmíněnou olomouckou radnici s orlojem, Sloup Nejsvětější Trojice, ale také krásné barokní kašny – Herkulovu a Césarovu.
Dolní náměstí je klidnější a dominuje mu Mariánský sloup s dalšími barokními kašnami. Obě náměstí obklopují historické domy, kavárny a restaurace, kde si můžete odpočinout a nasát místní atmosféru.

Katedrála sv. Václava
Katedrála sv. Václava byla založena už v 12. století a během staletí prošla několika přestavbami, díky kterým dnes kombinuje románské, gotické i novogotické prvky. Její hlavní věž je se svými 102 metry nejvyšší novogotickou věží v České republice. Interiér zdobí nádherné vitráže, kaple a oltáře. Uvnitř katedrály se nachází také největší zvon na Moravě.

Arcidiecézní muzeum
Hned vedle katedrály najdete Arcidiecézní muzeum, které je opravdovým pokladem pro milovníky historie, umění a duchovní kultury. Muzeum bylo otevřeno v roce 2006 a nabízí jedinečný pohled do tisícileté historie olomoucké arcidiecéze. K vidění tu jsou vzácné liturgické předměty, středověké rukopisy, obrazy, sochy i předměty z hradní kaple.
📌 Otevírací doba: 10:00 – 18:00, v pondělí zavřeno. Vstupné do stálé expozice: 100 Kč
Botanická zahrada a Rozárium
Pokud máte rádi přírodu, klid a květiny, vydejte se do Botanické zahrady v Bezručových sadech. Ta nabízí rozmanité expozice včetně Zahrady smyslů, která je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Ti mohou rostliny vnímat čichem a hmatem.
Oblíbenou částí botanické zahrady je také rozárium, což je druhá největší růžová zahrada v republice. Založeno bylo v roce 1972 a může se pochlubit sbírkou, jež čítá více než 1 000 odrůd růží. V areálu najdete také piknikovou louku, brouzdaliště, dřevěné rošty pro posezení, stylové stříšky poskytující úkryt před sluncem, kavárnu Coffee Park nebo hřiště na pétanque.
📌 Otevírací doba Rozárium: 9:00 – 19:00 h (v létě), v září do 18:00, v říjnu do 17:00. Vstupné: zdarma
Smetanovy sady
Smetanovy sady vznikly na na místě bývalých městských hradeb a jsou nejstarším a největším parkem v Olomouci. Dominantou parku je Rudolfova alej, 710 metrů dlouhá promenáda lemovaná lípami. Součástí parku je také socha Bedřicha Smetany, podle něhož park nese své jméno, jezírko, hudební pavilon a bohatá dendrologická sbírka, včetně vzácných dřevin. Park je ideální na piknik, projížďku na kole nebo pomalé procházky.
Muzeum Pevnost poznání
Toto interaktivní muzeum Univerzity Palackého sídlí v bývalém dělostřeleckém skladu z roku 1857, který byl součástí barokní Korunní pevnůstky. Otevřeno bylo v roce 2015 a od té doby láká návštěvníky všech věkových kategorií. Muzeum nabízí čtyři stálé expozice:
- Do historie!: Dozvíte se, jaký byl život v pevnosti za vlády Marie Terezie.
- Živá voda: Prozkoumáte vodní svět a setkáte se s nadživotními modely vodních živočichů, interaktivním pískovištěm a zátopovým modelem Olomouce, který simuluje povodně.
- Rozum v hrsti: Čeká vás osmimetrová maketa lidského mozku, pomocí které objevíte tajemství lidského myšlení.
- Světlo a tma: Seznamte se s principy světla a optiky.
📌 Otevírací doba: 9:00 – 17:00 h (PO-PÁ), 10:00 – 18:00 (SO-NE). Vstupné: 180 Kč, rodinné od 440 Kč
Terezská brána a barokní opevnění
Terezská brána byla postavena v roce 1752 na počest návštěvy císařovny Marie Terezie a najdete ji v centru města. Je součástí rozsáhlého barokního bastionového opevnění, které bylo vybudováno po třicetileté válce, kdy se z Olomouce stala druhá nejvýznamnější pevnost habsburské monarchie. V jejím okolí najdete zbytky hradeb, valů a bastionů – ideální na procházku nebo poznávací výlet.
Klášterní Hradisko
Klášterní Hradisko bylo založeno v roce 1077 moravským knížetem Otou I. Sličným a jeho manželkou Eufemií jako benediktinský klášter zasvěcený svatému Štěpánovi. Zajímavostí je, že od roku 1802 zde sídlí vojenská nemocnice, která je nejstarší svého druhu v České republice. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si historické interiéry a v bývalé márnici z roku 1909 je umístěno muzeum, které přibližuje historii nemocnice.
Výhled z věže kostela sv. Mořice
Pokud chcete mít Olomouc jako na dlani, vydejte se do kostela sv. Mořice, který je hlavním chrámem olomoucké farnosti. Uvnitř na vás čeká bohatě zdobený interiér s gotickými oltáři a freskami. Pravidelně se zde konají varhanní koncerty a hudební festivaly. Vyšlápněte si na kostelní věž, odkud budete mít úžasné výhledy na celé město.
📌 Otevírací doba věže: 9:00 – 18:00 h (v létě), dle počasí v zimních měsících

Muzeum Olomouckých tvarůžků
Olomouc je známá pro své voňavé tvarůžky. Pokud se chcete dozvědět více o historii této pochoutky, vydejte se do Muzea Olomouckých tvarůžků v Lošticích. Jedlé suvenýry pak můžete nakoupit v Kavárně u Lišky Bystroušky. Věděli jste, že v létě zde prodávají také tvarůžkovou zmrzlinu?
📌 Otevírací doba: 9:00 – 17:30 h (v létě). Vstupné: 85 Kč, rodinné 205 Kč
Procházka nebo projížďka podél řeky Moravy
Olomoucí protéká řeka Morava a nabízí příjemné trasy pro pěší i cyklisty. Od Klášterního Hradiska tak dojdete v pohodě až k obchodnímu centru Šantovka. Další možností, jak poznat Olomouc z jiné perspektivy je plavba lodí. Tu můžete rezervovat na webu plavbyolomouc.cz, jedinou podmínkou pro vyplutí je, že vás musí být alespoň 6.

Výstaviště Flora
Na výstavišti Flora se každý rok koná 15 výstav a veletrhů. Nejznámější jsou tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, ovoce a zeleniny. Výstavní areál najdete ve Smetanových sadech v blízkosti centra. Flora Hortikomplex (výstava zeleniny a ovoce) se koná 2. – 5. října 2026. Kompletní program najdete na webu flora-ol.cz.
Galerie a muzea
Olomouc je díky Univerzitě Palackého docela živé město, bohaté na kulturu. Jaké galerie a muzea v Olomouci navštívit?
- Muzeum umění: Založeno v roce 1951, obsahuje sbírku čítající více než 65 000 předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury.
- Telegraph Gallery: Galerie je součástí multifunkční budovy a představuje současné umění. Nachází se přímo naproti vlakového nádraží a slouží také jako co-working, kavárna a restaurace.
- Vlastivědné Muzeum: Interaktivní a zábavné muzeum představující historické a přírodovědné expozice včetně stálých expozic Příběh kamene, unikátní Herbárium a národopisná expozice Od kolébky do hrobu.


Kde se najíst v Olomouci
Nejlepší restaurace v Olomouci
- Entrée
- Long Story Short Eatery
- Olomoucká Jízdárna
- Kahtmandu Nepálská restaurace
- Bistro Paulus
- Steak Restaurant
- U Mořice
- Mama’s Burger
- Pizza hradlo
Kam na snídani v Olomouci
- Café New One
- Café na cucky
- Sophie’s Café
- Kafec ve Vile Primavesi
- Telegraph Café
Kam na kávu v Olomouci
- Pikola Espresso bar
- Kafe jak lusk
- The Coffee Station
- Coffee Library
- Concept Coffee
- Kafe Kodó
- Long Story Short
Kam na drink nebo na víno v Olomouci
- Bar Osa
- Black Stuff Irish Pub
- Na břehu Rhony
- Vinosfera
- Svatováclavský pivovar
- Konvikt Bar


Olomouc: Zajímavosti
Co dělat v Olomouci, když prší
Olomouc si užijete i za deště. Navštivte Muzeum moderního umění, Vlastivědné muzeum nebo Arcidiecézní muzeum. Podívejte se na program Kina Metropol nebo Moravského divadla. Vyrazit můžete také na plavecký stadion, zimní stadion nebo za nákupy do Galerie Šantovka.
Co navštívit v Olomouci s dětmi
- Zábavní park Krokodýlek: Krytý zábavní park s pirátskou lodí, prolézačkami, trampolínami, lanovým centrem a dalšími aktivitami.
- Aquapark Olomouc: Aquapark nabízí venkovní i kryté bazény, tobogány, vířivky a dětské bazény.
- Pevnost poznání: Interaktivní centrum s expozicemi o vesmíru, lidském těle a přírodních vědách.
- Zoologická zahrada na Svatém Kopečku: V Zoo uvidíte více než 350 druhů zvířat, užijete si okružní jízdu vláčkem nebo výšlap na vyhlídkovou věž.
- Moravské divadlo: Divadlo nabízí širokou nabídku představení pro děti i dospělé. Můžete se těšit na pohádky, muzikály nebo rodinná představení. Na aktuální program se podívejte na moravskedivadlo.cz.

Čím je známá Olomouc
Olomouc je známá především svou bohatou historií a nádherným historickým centrem, které patří k nejzachovalejším v Česku. Mezi nejznámější památky patří Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný na seznamu UNESCO, olomoucký orloj a Univerzita Palackého, která městu dodává studentskou atmosféru plnou kulturních akcí, kaváren a festivalů. Zmínit musím také tvarůžky a ZOO na Svatém Kopečku.
Kam v Olomouci na tvarůžky
V nabídce většiny hospod a restaurací najdete tvarůžky v různých podobách. Zajít můžete také do prodejny Olomouckých tvarůžků, kterou najdete ji přímo v centru města na Horním náměstí. Tvarůžky seženete také v řetězcích Billa, Albert apod.
Olomoucký tvarůžkový festival
Milovníci tvarůžků by si neměli nechat ujít Olomoucký tvarůžkový festival, který se koná každý rok v dubnu na Horním a Dolním náměstí. Právě zde ochutnáte tvarůžky v různých formách – tepelně zpracované, smažené, nakládané, ale také sladké variace. Příští ročník se koná 18. – 19. dubna 2026.

Parkování v Olomouci
Pokud se chystáte v Olomouci přenocovat, pak doporučuji nejlépe ubytování s parkováním zdarma. 👉🏼 Najít ubytování v Olomouci s parkováním
- Zóny placeného parkování: Po – Pá: 8:00 – 18:00
- Cena parkování: zóna A – 100Kč/hod., zóna B – 40 Kč/hod.
- O víkendu a svátcích je parkování zdarma.
- Galerie Šantovka má vnitřní i vnější parkování, v týdnu nabízí první 2 hodiny zdarma (každá další hodina: 40,- Kč), o víkendech jsou první 4 hodiny zdarma.
- Podzemní parkoviště najdete také u hlavního vlakového nádraží.
- V centru je k dispozici prostorné parkoviště u Billy / Husova Sboru
📍 Plánujete další výlety po České republice? Podívejte se do Mikulova, Štramberku nebo Českého Švýcarska.
Mapa památek v Olomouci

❤️ Rezervací přes odkazy podpoříte můj blog. Díky tomu můžu dál tvořit obsah pro všechny nadšené cestovatele. Děkuji!