Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi

Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi

0 Shares
0
0
0

Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi, hlavním městě Spojených arabských emirátů, je úžasným architektonickým skvostem, a kulturním a duchovním symbolem. Jedná se o jednu z největších a nejkrásnějších mešit na světě. Do Abu Dhabi jsem si udělala jednodenní výlet z Dubaje. Jak se tam dostat, co si obléknout do mešity a další zajímavosti si povíme v tomto článku. 

Jak se dostat z Dubaje do Abu Dhabi

Dostat se z Dubaje do Abu Dhabi není nic složitého. Stačí dojet metrem do stanice Al Ghubaiba. Přímo naproti východu z metra najdete autobusové nádraží, odkud odjíždí autobus téměř každou hodinu. Zpáteční lístek pro dvě osoby nás vyšel na cca 800 Kč. Po dvou hodinách jízdy nás autobus dovezl do Abu Dhabi. Ve vestibulu jsme si koupili lístek na další autobus (číslo 52) a ten nás za cca 20 minut vyhodil u bíle zářící mešity.

Jak se obléknout do mešity

Vstup do mešity je zdarma. Pokud nejste vhodně oblečení, můžete si u vchodu zapůjčit hábity, kterými zakryjete celé tělo a hlavu. Těm pro ženy se říká abaya a ty mužské se jmenují kandura. 

Vznik mešity šejka Zayeda v Abu Dhabi

Mešita byla vystavena mezi lety 1996 a 2007. Byl to právě šejk Zayedem bin Sultan Al Nahyanem, který položil základní kámen, a po kterém nese mešita jméno. Bohužel se dokončení stavby nedočkal, protože zemřel v roce 2004. Pro celou zemi slouží mešita jako centrum svátečních bohoslužeb a pojme až 41 000 věřících.

Mešita se pyšní 82 kopulemi, více než 1 000 sloupy a největším ručně tkaným kobercem na světě, který pokrývá hlavní modlitební síň.

Vnější část mešity je vyrobena z bílého mramoru a zdobí ji květinové vzory a polodrahokamy, což vytváří klidný a majestátní vzhled.

Kdo se podílel na svatbě mešity

Na stavbě mešity se podílely firmy z 38 zemí světa. Koberec v hlavní části váží 35 tun a byl vyroben v Íránu z vlny z Nového Zélandu. Masivní lustry jsou původem z Mnichova a zdobí je miliony krystalů Swarowski. Mramor, kterým je obložena celá mešita je pro změnu z Itálie a Řecka. Suma sumárum to celé vyšlo na neuvěřitelných 13 miliard korun.

Co je v mešitě k vidění

Hlavní modlitební síň ohromí svými 96 sloupy vykládanými perletí a sedmi obrovskými lustry vyrobenými z milionů křišťálů Swarovski.

Mešita je obklopena reflexními bazény, které jsou nejkrásnější v noci, kdy je mešita osvětlena.

Nádvoří o rozloze 17 000 metrů čtverečních je vydlážděno mozaikovými dlaždicemi s krásnými květinovými vzory.

Na stěně Qibla (zeď v mešitě, která směřuje do Meccy) v hlavní modlitební síni najdete 99 jmen Alláha v tradiční kaligrafii, což svědčí o duchovním významu mešity.

V mešitě se nachází také knihovna se sbírkou knih a publikací na různá islámská témata, včetně vědy, civilizace a kaligrafie.

Cestovatelský server TripAdvisor zařadil stavbu mezi 25 největších světových atrakcí, a to na druhé místo hned za Machu Piccu v Peru. Ocitnete-li se jednoho dne v Emirátech, určitě si nenechte návštěvu této mešity ujít.

TIP: Na nádraží v Abu Dhabi se zastavte v lebanonské restauraci a dejte si kuřecí shawarmu. Je to naprostá dokonalost!

Pokud se ocitnete v Dubaji, nenechte si ujít následující článek: Dovolená v Dubaji

*Tento článek obsahuje affiliate linky

Powered by GetYourGuide
0 Shares