PRODLOUŽENÝ VÍKEND VE VÍDNI

0 Shares
0
0
0

Ve Vídni jsem během svých studentských let byla několikrát. Vždy se ale jednalo o jednodenní výlet těsně před Vánoci, který spočíval v návštěvě vánočních trhů a pár menších nákupů na Kärtner a Mariahilfestrasse. Minulý týden jsem se tam vydala na prodloužený víkend a měla tak více času město pořádně projít a podívat se na všechny “must-see places”.

A které, že to jsou?

Stephansplatz

V samotném centru Vídně najdete náměstí Stephansplatz, které je pojmenováno po Stephansdom. Ten slouží jako sídlo vídeňského arcibiskupa a je považován za symbol svobody. V okolních uličkách Kärtnerstrasse nebo Graben se to hemží luxusními obchody, takže ideální místo pro všechny nákupní maniaky.

 Hofburg Palace

Tato rozsáhlá stavba byla vybudována již ve 13. století a od té doby sloužila jako sídlo těch nejmocnějších evropských panovníků včetně Habsburské dynastie. V současnosti funguje část paláce jako rezidence rakouského prezidenta. Vy zde můžete obdivovat třeba Císařské apartmány nebo Muzeum Sisi.

Schönbrunn Palace

Zámeček Schönbrunn byl ve vlastnictví dynastie Habsburků již od vlády Maximiliána II. Panovníci ho využívali převážně jako letní sídlo a dnes je majetkem státu. Vydejte se na prohlídku zámku, projděte se po zahradách, ztraťte se v bludišti nebo si vyšlápněte do kopce k Gloriette. Doporučila bych vám koupit si vstupenky předem přímo na webu schoenbrunn.at , protože fronty na ně jsou opravdu hodně dlouhé.

Prater

V tomto zábavním parku si přijdou na své všichni milovníci adrenalinu. Pro ty méně otrlé doporučuji návštěvu ruského kola. Je to taková mini verze London Eye, ale aspoň nehrozí, že by vám potom bylo špatně. Park je otevřen po celý rok a najdete zde takové atrakce jako Praterturm – nejvyšší řetízkový kolotoč na světě. Točit se totiž budete v neuvěřitelných 117 metrech nad zemí.

Hundertwasserhaus

Tento apartmánový dům byl postaven podle návrhu rakouského umělce Friedensreicha Hundertwassera ve čtvrti Landstrasse. Dovnitř se bohužel nedostanete. Pokud vás však zajímá další tvorba tohoto nadaného umělce, zajděte se podívat do KUNST HAUS WIEN Museum Hundertwasser, které najdete na ulici Untere Weissgerberstraße 13.

Naschmarkt

Máte rádi trhy? Pak vám Naschmarkt, který najdete asi dvacet minut pěšky od Stephansplatz, nesmí uniknout. A co tady? Nakoupit můžete koření, ovoce, zeleninu, různé delikatesy a vintage kousky. Najdete tu i spoustu restaurací, jak typické rakouské, tak třeba i asijské.

Parlament

Rakouský parlament je dvoukomorový a jeho zákonodárci se schází v této krásné impozantní budově na Dr.-Karl-Renner-Ring 3. Podívat se můžete i dovnitř. Hodinové prohlídky s průvodcem se konají několikrát denně a první začíná v 11 h.

Rathausplatz

Radnice byla postavena v gotickém stylu a dnes v ní pracuje přes dva tisíce lidí včetně starosty města. Pokud vás zajímá jak to vypadá uvnitř, dostavte se na prohlídku v pondělí, středu nebo pátek ve 13 hodin. Před Vídeňskou radnicí se každoročně konají vánoční trhy.

Museumsquartier

Pár čísel na začátek. Museumsquartier je plocha o celkové rozloze 60 tisíc metrů čtverečních a jedná se o osmé největší kulturní centrum na světě. Najdete zde Leopold Museum, MUMOK (Muzeum moderního umění Ludwig Foundation Vienna) nebo Kunsthalle Wien (výstaviště). Skvělé místo pro všechny, které zajímá literatura, umění, móda, architektura, design nebo divadlo. Více informací o aktuálním dění najdete na webu MQW.at

Albertina

Toto muzeum ukrývá samé poklady. Kolem 65 tisíc maleb a jeden milión starých potisků, grafických děl, fotografií a architektonických nákresů. Obdivovat zde můžete i malby od Moneta nebo Da Vinciho.

Kam na jídlo

I Love Veggie Burger

Nejíte maso? Vydejte se na Salzgries 9 do bistra I Love Veggie Burger. Dát si můžete třeba falafel, saláty, wrapy nebo si vybrat z nepřeberného množství burgerů ke kterým servírují výborné hranolky ze sladkých brambor.
Adresa: Salzgries 9, 1010 Wien

Café Phil

Poté co si projdete Naschmarkt se vydejte do Café Phil. Jedná se o kavárnu a knihkupectví v jednom. Mají tu skvělé kafe, limonády nebo si sem můžete zajít i na pozdní snídani.
Adresa: Gumpendorfer Str. 10, 1060 Wien

Amerling Beisl

Tuto restauraci jsme objevili díky aplikaci Fourthsquare. Nabízí velmi příjemné venkovní posezení (mezi domy se zasklenou střechou), které zdobí vinná réva rostoucí všude kolem vás. Dali jsme si řízek s bramborovým salátem a byli nad míru spokojení.
Adresa: Stiftgasse 8, 1070 Wien

Pizza Mari

Dostanete-li chuť na pizzu, určitě si zajděte do této malé pizzerie v Leopoldstadt. Doporučuji však provést rezervaci předem, protože tu bývá narváno. Dělají i take away, takže v létě si můžete sníst pizzu třeba u řeky.
Adresa: Leopoldsgasse 23a / 1020 Wien

Byli jste ve Vídni? Kde se vám líbilo nejvíce?
0 Shares