Co dělat a vidět v Bratislavě

Co dělat v Bratislavě – Tipy na víkendový pobyt

0 Shares
0
0
0

Hlavní město Slovenska, Bratislava, se rozprostírá na březích Dunaje. I když je často zastíněná svými slavnějšími sousedy, Vídní a Budapeští, tak vám mohu potvrdit, že i zde se dá strávit hezký víkend. Pojďme se podívat na to, co dělat v Bratislavě, co vidět v okolí, a kde se ubytovat.

V Bratislavě žije necelých 500 tisíc obyvatel a až do roku 1919 byla známá jako Prešpurk. Je to nejmenší hlavní město ve střední Evropě, ideální na prozkoumání pěšky.

Já sem do Bratislavy vyrazila autobusem z Prahy a po čtyřech hodinách mě autobus dovezl na AS Mlýnské Nivy.

Co vidět v Bratislavě

Bratislavský hrad

Hrad se nachází na kopci s výhledem na město a řeku Dunaj. Je symbolem města a nabízí úžasné výhledy a pohled do historie města. Hrad tu stojí již od desátého století, a já se k němu dostala příjemnou procházkou malebnou Kapitulskou ulicí, která mi připomíná uličky Nového Světa v Praze. Dále jsem prošla kolem Dómu Sv. Martina, v němž v minulosti proběhla korunovace jedenácti uherských králů.

V prostorách hradu se nachází rozlehlá a udržovaná zahrada, ideální pro odpočinek na jedné z mnoha laviček. Je zde bílý štěrk a celé to vizuálně ladí s fasádou hradu. Vydala jsem se i na druhou stranu, odkud je krásný výhled na celé město a především na most SNP (Slovenského národního povstání), kterému se říká také UFO most. Proč? Na samotném vrcholu tohoto mostu najdete konstrukci, která svým tvarem připomíná létající talíř a slouží jako restaurace.

Powered by GetYourGuide

Staré Město

Projděte se úzkými uličkami bratislavského Starého Města plného středověké architektury, kouzelných náměstí a živých kaváren. Nezapomeňte navštívit Rolandovu fontánu, Katedrálu svatého Martina, Starou radnici a Primaciální Palác, který má růžovou fasádu.

Nepřehlédněte sochu Čumila, který je v neustálém obležení dychtivých turistů. Jedná se o jednu z nejfotografovanějších soch v celé Bratislavě, která tu stojí (nebo spíše leží) od roku 1997.

Nedaleko sochy se nachází příjemná kavárna Five Points Bistro a Urban Bistro, kam si skočte na lehký oběd nebo snídani.

Katedrála Svatého Martina

Tato gotická katedrála byla korunovačním kostelem uherských králů mezi lety 1563 a 1830. Koruna zde byla na hlavu nasazena jedenácti králům včetně Marie Terezie. Katedrála je nejvýznamnější sakrální památkou v Bratislavě a zdobí ji pozlacená replika královské koruny vážící 150 kg, posazená na vrcholu věže.

Vojenský památník Slavín

Cesta k tomuto památníku vede podél klidné rezidenční čtvrti. Slavín je památník a hřbitov sovětských vojáků, kteří padli během druhé světové války na území západního Slovenska. Je odsud skvělý výhled na celé město a trošku mi to tu připomínalo pražský Vítkov.

Památník Slavín v Bratislavě
Památník Slavín v Bratislavě

Modrý Kostel

Mou další zastávkou byl secesní katolický kostel Sv. Alžběty, který je známý také pod názvem Modrý kostel. Byl vystavěn ještě před první světovou válkou, a to podle návrhů maďarského architekta Odona Lechnera.

Dunajská promenáda

A protože se v závěru mého výletu konečně vyjasnilo, namířila jsem si to k Dunajské promenádě, která se nachází přímo za nákupním centrem Eurovea a pokračuje dále směrem ke Starému městu. Musím říct, že to tu bylo moc příjemné. Je tu spousta venkovního posezení, jak v barech i restauracích, tak i přímo u řeky.

Procházka podél Dunaje v Bratislavě
Procházka podél Dunaje v Bratislavě

Kam na výlet v okolí Bratislavy?

Hrad Devín

Hrad je postaven na 212 metrů vysokém skalním útesu, který poskytuje nádherné výhledy na soutok Dunaje a Moravy, stejně jako na okolní krajinu.

V 9. století se hrad stal centrem Velkomoravské říše a sloužil jako vojenské a administrativní centrum.

V roce 1809 byl zničen vojsky Napoleona Bonaparte, ale jeho ruiny dodnes vyprávějí příběhy o jeho slávě a významu.

Jedním z nejznámějších prvků hradu je hluboká studna, která je spojena s romantickou legendou o dvou milencích, kteří zde údajně ukončili své životy.

Powered by GetYourGuide

Vyhlídková věž Devínská Kobyla

Tato věž byla zpřístupněna v roce 2020 a stojí na bodě vysokém 514 m. n. m. Z jejího vrcholu se vám naskytne výhled na tři městské části – Devín, Dúbravka a Devínská Nová Ves.

Bratislavské ZOO

Výstavba ZOO započala v roce 1959 a její slavnostní otevření proběhlo 9. května 1960. V ZOO můžete obdivovat expozici 183 druhů zvířat z různých koutů světa, dvě dětské zóny a koutek s občerstvením. Mezi nejzajímavější expozice patří Dino Park s dinosaury v životní velikosti a naučná stezka s možností poznání vývoje života na Zemi.

Powered by GetYourGuide

Kde se v Bratislavě ubytovat

Já se ubytovala v centru města v blízkosti Slovenské národní galerie, v hotelu Marrol’s Boutique Hotel, a zcela ho doporučuji. Pokoje mají krásný interiér a snídani si můžete objednat až do postele.

Další tipy:

Grand Hotel River Park – nabízí vskutku luxusní zážitek

Loft Hotel Bratislava – stylový a moderní hotel v blízkosti Prezidentského paláce

Tento článek obsahuje affiliate linky. 

0 Shares