Co vidět v Barceloně: 10 tipů na zajímavá místa

0 Shares
0
0
0

Barcelona je druhé největší město Španělska a svým návštěvníkům toho nabízí opravdu hodně. Od modernistické architektury, příjemných pláží až po chutné tapas, slunné počasí a Gaudího, jehož mistrovská díla, jako Sagrada Família, Park Güell a Casa Batlló přitahují miliony turistů ročně. V tomto článku si povíme, co vidět v Barceloně, kde se ubytovat, a jak se dostat z letiště. 

Jak se dostat z letiště Barcelona do centra

Barcelona má jedno hlavní letiště, El Prat (BCN), které se nachází asi 12 kilometrů jihozápadně od centra města. Z letiště se do centra Barcelony můžete dostat několika způsoby:

  1. Aerobusem: Tento autobus jezdí pravidelně mezi letištěm a centrem města (Plaça Espanya a Plaça de Catalunya). Cesta trvá přibližně 35 minut a stojí kolem 5,90 € za jednosměrnou jízdenku.
  2. Vlakem: Vlaková linka R2 Nord spojuje letiště s hlavními stanicemi v Barceloně. Cesta trvá přibližně 25 minut.
  3. Taxi: Taxi služby jsou k dispozici před terminály, cesta do centra stojí kolem 50 € a trvá přibližně 20-30 minut v závislosti na dopravě.
  4. Aplikace Mytaxi a Cabify

Kde se ubytovat v Barceloně

Barcelona nabízí širokou škálu ubytování od luxusních hotelů až po útulné a cenově dostupné penziony a hostely. Jakou čtvrť si vybrat?

Barri Gòtic (Gotická čtvrť): Srdce starého města s úzkými uličkami, historickými budovami a množstvím restaurací a barů.

Eixample: Tato čtvrť je známá svou modernistickou architekturou, včetně Gaudího mistrovských děl. Je to elegantní oblast se širokými bulváry a luxusními obchody.

El Raval: Multikulturní čtvrť s bohémským nádechem, která nabízí umělecké galerie, moderní muzea a živou noční scénu.

Gràcia: Moje nejoblíbenější čtvrť v Barceloně. Příjemná oblast s klidnější atmosférou, plná malých náměstí, kaváren a butiků.

Barceloneta: Ideální pro milovníky pláží, tato čtvrť nabízí snadný přístup k moři a spoustu restaurací s mořskými plody ve svém menu.

Co vidět v Barceloně – tipy na zajímavá místa

El Raval

El Raval je jednou z nejstarších čtvrtí Barcelony. V minulosti byl El Raval takový barcelonský red-light district, domov přistěhovalců ze severní Afriky a také místo, kde se daly bez problémů sehnat omamné látky.

I když se tato oblast výrazně změnila, část její minulosti je stále patrná v architektuře a atmosféře některých uliček.

Ve čtvrti El Raval najdete spoustu muzeí a galerií. Mezi ty nejznámější patří Muzeum moderního umění v Barceloně (MACBA) a Centrum současné kultury Barcelona (CCCB).

Pro odpočinek je ideální park Plaça dels Àngels, a pokud milujete graffiti, přijdete si zde na své. El Raval je známý svou živou street art scénou. Na mnoha budovách najdete graffiti, které dodávají čtvrti jedinečný charakter.

Trh La Boqueria

Na okraji čtvrti El Raval leží nejslavnější barcelonský trh – La Boqueria. Nakupovat sem chodí místní šéfkuchaři a zvídaví turisté. Koupíte zde čerstvé potraviny včetně krásně vypadajícího ovoce, sladkosti, kvalitní maso včetně iberské šunky, sýry ze Španělska i zahraničí, mořské plody a další delikatesy.

Po celém trhu jsou roztroušeny tapas bary, kde si návštěvníci mohou vychutnat jídla připravená z čerstvých surovin. Mezi oblíbené patří tapas bary El Quim de la Boqueria a Bar Pinotxo.

Na trhu je více jak 200 stánků, abyste se vyhnuli velkým davům, vydejte se sem brzy ráno nebo později odpoledne.

Gotická čtvrť

Barri Gòtic je malebná čtvrť, jejíž kořeny pochází z roku 15 př. n. l., kdy zde bylo založeno římské město Barcino. I dnes zde můžete vidět zbytky římských zdí a sloupů, například v Museu d’Història de Barcelona.

Jedním z hlavních architektonických skvostů čtvrti je Katedrála svatého Kříže a svaté Eulálie s nádhernými vitrážemi. Minout nesmíte elegantní náměstí Plaça Reial s fontánou, palmovými stromy a arkádami. Rušno je tu hlavně ve večerních hodinách.

Významné budovy jako Palau Reial Major a Museu d’Història de Barcelona najdete pro změnu na náměstí Plaça del Rei.

Powered by GetYourGuide

Sagrada Familia

Sagrada Familia je symbolem Barcelony a vlastně i celého Španělska. Tuto ikonickou stavbu navrhl architekt Antoni Gaudí. Stavba započala v roce 1882 a ještě stále není dokončena. Odhaduje se, že by se tak mohlo stát v roce 2026.

Stavba je financována z darů a vybraného vstupného, proto trvá tak dlouho. Gaudí převzal projekt v roce 1883 a věnoval se mu až do konce života v roce 1926. Je pohřben v kryptě katedrály společně se svými původními plány a návrhy.

Při navrhování této stavby byl silně inspirován přírodou, sloupy uvnitř baziliky připomínají stromy a i další architektonické prvky vypadají jakoby si je vypůjčil z přírody.

Parc Güell

Mezi další slavná díla Antonia Gaudího patří Parc Güell ve čtvrti Grácia. Původně měl být park určen pouze pro bohaté občany Barcelony, nakonec byl otevřen široké veřejnosti jako veřejný park. Pro park je typická barevná mozaika, která zdobí různé části parku a nádherný výhled z vyvýšené části parku na město a Středozemní moře.

Vstup do parku stojí pár euro a vstupenky je lepší pořídit předem online.

Powered by GetYourGuide

Barceloneta

Až se budete chtít natáhnout na pláž a osvěžit se v moři, vydejte se na městskou písčitou pláž do čtvrti Barceloneta. Ta má bohatou tradici vodních sportů, zejména plachtění a veslování, a k dispozici je také olympijský plavecký bazén postavený pro letní olympijské hry v roce 1992.

Skvělým místem na procházky, běhání či jízdu na bruslích je promenáda se spoustou barů a restaurací, kde servírují ty nejčerstvější mořské plody.

Chcete-li se dozvědět více o námořní historii Barcelony, vydejte se do Musea Marítim de Barcelona, které nabízí interaktivní expozice o mořské navigaci a lodích.

Tibidabo

Pokud máte tak jako já rádi úžasné výhledy, pak si nesmíte nechat ujít návštěvu nejvyšší hory v pohoří Serra de Collserola – Tibidabo. Ta se tyčí do výšky 512 metrů nad mořem, a nabízí tak úžasný panoramatický výhled na Barcelonu a okolní krajinu.

Na vrcholu se nachází chrám Temple Expiatori del Sagrat Cor, který byl inspirován pařížskou bazilikou Sacré-Cœur. Tibidabo je také domovem jednoho z nejstarších zábavních parků v Evropě, který byl otevřen v roce 1901. Projet se můžete na ruském kole nebo horské dráze.

K výjezdu na vrchol Tibidaba můžete využít lanovku Funicular de Tibidabo.

Montjuïc

213 metrů vysoký kopec Montjuic se rozprostírá na jižní straně města. Na vrcholu se nachází Montjuïcský hrad z 17. století, který hrál klíčovou roli v obraně města. Dnes je zde muzeum.

Jednou z hlavních atrakcí je Magická fontána (Font Mágica de Montjuïc) nabízející představení kombinující hudbu, světlo a vodu.

Velkou pozornost Montjuïc získal během letních olympijských her v roce 1992. Podívejte se na Olympijský stadion, Palau Sant Jordi a další sportovní zařízení.

Klidné útočiště od ruchu velkoměsta nabízí parky Jardins de Joan Brossa, Jardins de Laribal a Jardins de Mossèn Cinto Verdaguer, a také botanická zahrada Jardí Botànic de Barcelona se středomořskými rostlinami z různých částí světa.

La Rambla

La Rambla je snad ta nejznámější ulice v Barceloně. Táhne se od náměstí Plaça de Catalunya až k přístavu a její historie sahá až do středověku, kdy zde tekla řeka. Odsud je odvozen i její název. “Rambla” pochází z arabského slova “ramla”, což znamená “písečná říčka”.

Jedním ze skrytých pokladů ulice je mozaika vytvořená katalánským umělcem Joanem Miró. Nachází se na zemi uprostřed ulice a je velmi často přehlížena.

Na ulici La Rambla najdete Kolumbův památník a Gran Teatre del Liceu, jedno z nejprestižnějších operních divadel v Evropě. Je tu také vchod do trhu La Boqueria.

V hojném se zde vyskytují pouliční umělci, živé sochy, hudebníci, tanečníci a malíři, kteří ulici dodávají jedinečnou atmosféru.

Casa Batlló

Jeden z nejvýznamnějších příkladů modernistické architektury je dílo Antonia Gaudího – Casa Batlló. Fasáda je pokryta barevnými mozaikami z keramických střepů, které připomínají mořské vlny. Pozornost přitáhnou také balkony ve tvaru lebek a sloupy připomínající kosti.

Vnitřní dvůr je pokryt modrými dlaždicemi od nejsvětlejších až po nejtmavší, což pomáhá rovnoměrně rozptylovat světlo po celé budově. Střecha má barevné komíny a hřebenovou strukturu připomínající dračí hřbet.

Prozkoumat můžete celý interiér včetně střešní terasy a podkroví.

Powered by GetYourGuide

Kam zajít na tapas v Barceloně

Až se vydáte do Barcelony, nezapomeňte ochutnat tapas. Kam na ně vyrazit?

La Lolita Barcelona

Cañete

Güell Tapas Restaurant

Cerveceria Catalana

Tapas bar v Barceloně
Tapas bar v Barceloně

Na co si dát pozor v Barceloně

Jako každá turistická destinace, tak i Barcelona má svá specifika, na která by si návštěvníci měli dávat pozor.

  • Kapsáři: Barcelona je známá svými kapsáři, a to zejména v turistických oblastech, jako jsou La Rambla, v metru a v okolí pláže. Vyhýbejte se velkým davům a svou tašku mějte vždy na očích.
  • Falešní policisté: Dejte si pozor na lidi, kteří se vydávají za policisty a chtějí po vás doklady nebo peníze. Praví policisté vás nebudou žádat o peníze na ulici.
  • Pouliční prodejci: Spousta pouličních prodejců prodává padělané nebo nekvalitní zboží.
  • Taxi: Pro klid duše používejte pouze oficiální žluté a černé taxíky. Ty neoficiální vám mohou naúčtovat několikanásobně vyšší částky. Používejte aplikace jako MyTaxi nebo Cabify.

Chystáte se na jih Španělska? Pak si nenechte ujít článek: Proč navštívit Malagu a Co vidět na jihu Španělska: Marbella, Estepona, Tarifa

Tento článek obsahuje affiliate linky. 

0 Shares