Co dělat na Slunečném pobřeží v Bulharsku
Co dělat na Slunečném pobřeží v Bulharsku

Co dělat na Slunečném pobřeží v Bulharsku

0 Shares
0
0
0

Na jaře jsme podnikli prodloužený víkendový výlet do Burgasu v Bulharsku. Opět mě totiž zlákaly letenky za pár korun, a protože jsem v Bulharsku ještě nebyla, s nákupem jsem neváhala ani vteřinu. Burgas se nachází v blízkosti Slunečného pobřeží, které mě překvapilo krásnou a dlouhou pláží. Co dělat a vidět na Slunečném pobřeží v Bulharsku? Pojďte se tam podívat se mnou!

V sobotu nás čekal velmi brzký odlet z Bratislavy, takže z Prahy jsem vyrazili již v pátek odpoledne. Přenocovali jsme v příjemném hotelu Aviator Garni, který je pro tyto ranní odlety jako dělaný, neboť je v pěší vzdálenosti od letiště.  Od autobusové stanice Nivy je vzdálený cca dvanáct minut jízdy. Dostanete se k němu taxíkem, který objednáte třeba přes aplikaci Hopin.

V Bulharsku jsme se ubytovali v letovisku Pomorie, které je od Burgasu vzdálené necelých dvacet kilometrů. Po příletu je možné si do okolních letovisek vzít taxi, ale jejich ceny jsou hodně přepálené. Dá se prý i smlouvat, ale my zvolili lokální dopravu. Autobusové zastávky však nejsou vůbec označené, a když už, tak mají nápisy v cyrilici.

Co dělat na Slunečném pobřeží v Bulharsku?

Prozkoumejte město Pomorie

Pomorie leží na poloostrově mezi městem Burgas a populárním Slunečným pobřežím, z jedné strany k němu přiléhá velmi slané Pomorijské jezero. Na počátku 20. století zachvátil Pomorie požár, a proto zde nenajdete krásné historické centrum, tak jako třeba v městečku Nesebar. Autobus, kterým jsme jeli z letiště nás vyhodil na takovém předměstí, které nepatří mezi to nejkrásnější. Do centra Pomorie se dostanete busem č. 1 a pokud se rozhodnete jít pěšky, zabere vám to něco málo přes 30 minut.

Centrum už je o něco přívětivější a živější. Je tu promenáda, několik restaurací nabízejících převážně mořské plody, a na úplném jihu poloostrova jsme objevili dokonce i hezkou čtvrť. Počasí tu v druhé půlce května nebylo úplně nejlepší, takže pláže byly zcela prázdné. V létě tu je však hlava na hlavě.

Co vidět v Pomorie?

  • Muzeum soli
  • Klášter Sv. Jiřího
  • Tradiční dřevěné domy z 19. století

A až se budete nudit, sedněte na autobus a vyražte do velmi populárního bulharského letoviska Nesebar.

Pomorie v Bulharsku
Pomorie

Vydejte se do města Nesebar 

Staré město Nesebaru spojuje s pevninou a novým městem tenká úžina. Pláž na pevninské části je dlouhá, písčitá a najdete na ní několik hotelů. Kdybych sem měla vyrazit znovu, určitě bych se ubytovala právě zde, v pokoji s výhledem na moře.

Historie města Nesebar sahá až do 5. stol. př. n. l. Do dnešního dne se zde zachovaly pozůstatky hradeb, dřevěné domy a spousta středověkých a antických monumentů. Nesebar byl již v 80. letech zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Až vás přepadne hlad, zajděte na jídlo do restaurace Kristal, která nabízí velmi příjemné venkovní posezení, úžasné kalamáry a řecký salát. Navíc se domluvíte česky, pan majitel žil totiž dlouhá léta v Praze.

Město Nesebar v Bulharsku
Město Nesebar

Užijte si Slunečné Pobřeží

Přímo z Nesebaru se po betonové promenádě dostanete pěšky až na Slunečné pobřeží, největší bulharské pobřežní letovisko. Pláž je opravdu krásná a dlouhá asi 8 kilometrů, lemovaná mnoha plážovými bary, které majitelé v době naší návštěvy připravovaly na nadcházející sezonu.

Historické památky tu však nehledejte, pobřeží je zastavené hotely, socialistickými paneláky, restauracemi, bary a několika aquaparky.

Slunečné pobřeží v Bulharsku
Slunečné pobřeží

Stále přemýšlíte o tom, kam vyrazit na dovolenou k moři? Nenechte si ujít články o Itálii nebo Řecku.

0 Shares