O řeckém ostrově Karpathos bych nejspíš až do dnešního dne neměla potuchy, kdybych tam před více jak sedmi lety neodjela na letní brigádu. V té době jsem ještě studovala vysokou a léto jsem chtěla trávit u moře a zároveň si u toho vydělat nějaké peníze.
Existuje spousta agentur, které takové letní brigády zprostředkovávají, ale berou si za to docela velké poplatky. To se mi platit nechtělo, takže jsem si práci našla sama. Tenkrát těch nabídek byla spousta, a abych řekla pravdu, nemám tušení jak to s pracovním trhem v Řecku vypadá dnes. Musím teda podotknout, že jsem tam nakonec nestrávila léto pouze jedno, ale rovnou tři.
To poslední bylo už dávno po tom, co Řecko upadlo do finanční krize, ale nebylo to vůbec znát. Řekové dále jezdili na dovolené, chodili do restaurací, kde si objednávali několikachodové menu, měli největší útraty a dávali největší dýška. Krize, nekrize. Ještě bych asi měla podotknout, že jsem pracovala jako servírka v restauraci s výhledem na moře. A kde vůbec ten Karpathos je a co tam je k vidění?
Poloha
Ostrůvek najdete v Egejském moři mezi Rhodosem a Krétou. Za půl dne ho objedete na motorce. Mezi Karpathosem a Rhodosem existuje pravidelné lodní spojení a denně se nabízí i několik letů z/do Athén.
Co ostrov nabízí
Windsurfing
Karpathos je velmi oblíbeným spotem pro všechny milovníky windsurfingu. Na jížní části ostrova totiž hodně fouká, proto jediné co tam najdete je letiště, beach bar, Club Mistral (místo, kde si můžete zaplatit instruktora a učit se), restauraci a hotel, ve kterém jsem pracovala, a až po dalších patnácti minutách jízdy leží letovisko Amoopi, za kterým následuje hlavní město Pigadia. Pokud se chystáte na válecí dovolenou, vyhněte se jihu. Nechcete, abyste měli písek v očích, hlavě, uších, puse apod. třicekrát za minutu.
Vesnici Olympos
Tady v té vesničce na úplném severu ostrova se zastavil čas. Cesta tam je docela strmá a lidé tam ještě stále nosí tradiční oděvy a věnují se tradičním řemeslům. Z Olymposu se nabízí náhderný výhled a celkově si budete připadat jako byste se ocitli na samotném konci světa.

Zdroj: kalimerakarpathos.gr
Klid
Vzhledem k tomu, že je ostrov maličký a není tak známý, tam nenarazíte na davy turistů a už vůbec ne ty české. Nevím jak vám, ale mě to přišlo super! Za tři měsíce jsem potkala všehovšudy pět Čechů a z toho čtyři z nich pracovali v baru. Vyjeďte nahoru do vesnice Menetes a zastavte se na frappé nebo ouzo v místním baru.
Panenské pláže
Když budete chtít, najdete si pláž sami pro sebe. Cesta k nim může být trochu spletitá, ale věřte mi, bude to stát za do. Moře tam je čisté a křišťálově modré a s jistotou mohu říct, že může konkurovat i těm v Thajsku. Pokud přeci jen preferujete nějakou tu společnost, dojeďte až na pláž Kyra Panagia nebo Apella, která byla v předešlých letech zvolená jednou z nejkrásnějších v Evropě.

Pláž Damatria na jihu ostrova.
Karpatské víno
Vydejte se do vnitrozemí ostrova do vesnice Othos a zapátrejte po karpathském víně. Je voňavé, silné a chutná jako portské. Jedno z nejlepších jaké jsem, kdy měla. Pokud se vám nechce, poptejte se v turistických obchůdcích v Pigádii.