Spojené Arabské Emiráty

VELKÁ MEŠITA ŠEJKA ZAYEDA V ABU DHABI

Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi

Už v prvním měsíci tohoto roku jsem si odškrtla jeden řádek ze svého dlouhého seznamu míst, která chci jednou navštívit. Asi jste už z názvu pochopili, že se jedná o Velkou mešitu šejka Zayeda v Abu Dhabi. Několik let jsem totiž na internetu obdivovala její nádherné fotky. I přesto, že jsme měli na Dubaj pouze dva a půl dne, řekla jsem si, že do našeho nabitého programu musím návštěvu mešity vtěsnat za každou cenu. Abych byla upřímná, byla to jediná věc, kterou jsem z celých Spojených Arabských Emirátů chtěla opravdu vidět.

Z Dubaje do Abu Dhabi

Dostat se z Dubaje do Abu Dhabi není nic složitého. Stačí dojet metrem do stanice Al Ghubaiba. Přímo naproti východu z metra stojí autobusové nádraží, odkud odjíždí autobus téměř každou hodinu. Zpáteční lístek pro dvě osoby nás vyšel na cca 800 Kč (v roce 2017). Po dvou hodinách jízdy nás bus dovezl do Abu Dhabi. Ve vestibulu jsme si koupili lístek na další autobus (číslo 52) a ten nás za cca 20 minut vyhodil u bíle zářící mešity.

Vstup

Vstup do mešity je zdarma. Pokud nejste vhodně oblečení, můžete si u vchodu zapůjčit hábity, kterými zakryjete celé tělo a hlavu. Těm pro ženy se říká abaya (první zleva) a ty mužské se jmenují kandura (čtvrté zleva).

O mešitě

Mešita byla vystavena mezi lety 1996 a 2007. Byl to právě šejk Zayedem bin Sultan Al Nahyanem, který položil základní kámen a po kterém nese mešita jméno. Bohužel se dokončení stavby nedočkal, protože zemřel v roce 2004. Pro celou zemi představuje mešita hlavní centrum pátečních svátečních bohuslužeb, které pojme až 41 000 věřících.

Na stavbě této nádhery se podílely firmy z 38 zemí světa. Koberec v hlavní části váží 35 tun a byl vyroben v Íránu z vlny z Nového Zélandu. Masivní lustry jsou původem z Mnichova a zdobí je miliony krystalů Swarowski. Mramor, kterým je obložena celá mešita je pro změnu z Itálie a Řecka. Suma sumárum to celé vyšlo na neuvěřitelných 13 miliard korun.

Cestovatelský server TripAdvisor zařadil stavbu mezi 25 největších světových atrakcí, a to na druhé místo hned za Machu Piccu v Peru. Ocitnete-li se jednoho dne v Emirátech, určitě si nenechte návštěvu této atrakce ujít.

TIP: Na nádraží v Abu Dhabi se zastavte v lebanonské restauraci a dejte si kuřecí shawarmu. Je to naprostá dokonalost!

[instagram-feed]