Jídlo Thajsko

TO NEJLEPŠÍ EXOTICKÉ OVOCE, KTERÉ NAJDETE V ASII

Ovoce mám moc ráda a jím ho většinou na snídani v kombinaci s jogurtem nebo ovesnou kaší. Docela mě mrzí, že je takový problém sehnat v Praze hezky zralé mango nebo ananas. S tím, ale asi nic nenadělám. Naštěstí jsem během mého pobytu v jihovýchodní Asii objevila tolik druhů ovoce, o kterém jsem předtím vůbec neslyšela. O které se jedná, a které patří mezi mé nejoblíbenější?

Dragon Fruit

V Česku se setkáte s názvem Pitaya, nebo-li dračí ovoce. Má tlustou růžovou slupku a po rozkrojení objevíte bílou dužinu s malými černými semínky. Pro někoho může být chuť nevýrazná a nudná, ale mě chutná moc, protože není vůbec sladká a navíc zasytí. Obsahuje hodně vlákniny, málo kalorií a je bohatá na vitamín C, B1, B2, B3, železo a kalcium.

Papája

Já si vždy myslela, že existuje jen oranžová papája, a když jsem si během svého úplně prvního pobytu v Thajsku objednala papaya salad a na talíři se mi objevilo něco co spíše připomínalo nakrájené bílé zelí, byla jsem docela překvapená. Ano, papájí existuje několik druhů a tady ta zelená se v Asii používá hlavně do salátů. Je tužší a strouhá se pomocí nože.

Papája salát – obsahuje zelenou papáju, rajčata, zelené lusky, čili, arašídy a vinný ocet.

Ta oranžová má měkčí texturu a Christopher Columbus ji označil za ovoce andělů. Obsahuje velké množství vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Pokud právě držíte dietu, můžete ji sníst kolik chcete, protože neobsahuje téměř žádné kalorie. Mezi její další skvělé vlastnosti patří: nakopne vaši imunitu, dělá dobře vašim očím, podporuje zažívání, snižuje stres a známky stárnutí.

Mangosteen

Český název snad nemá. Pod kulatou, tvrdou a fialovou slupkou jsou ukryté bílé půlměsíčky, které mají velkou pecku. Plody jsou velmi sladké, obsahují spoustu vitamínu C a magnézia.

Marakuja (passion fruit)

Na první pohled nevypadá moc lákavě, ale když ji rozkrojíte na půl, objevíte šťavnatá semínka se sladko-kyselou šťávou. Na světě existuje asi 500 druhů, avšak pouze dva z nich jsou vyšlechtěny. Já zkusila jen jeden druh, a byla to opravdová delikatesa. Ovoce je plné železa, vlákniny, antioxidantů a vitamínu C.

Kokos

Kokos tak úplně nespadá do kategorie ovoce, ale právem si zaslouží být na tomto seznamu, protože je to „lék“. Čerstvá kokosová voda zhydratuje vaše tělo více než obyčejná voda. Neobsahuje žádný tuk a působí skvěle na naši pleť, proto se tak často objevuje v kosmetických produktech. Pomůže vám zahnat kocovinu, snižuje krevní tlak a je výborný i na mazání celého těla. Já ho používám již dva roky a od té doby má pokožka netrpí žádnými ekzémy, tak jako v minulosti. Seženete ho v lékárnách nebo drogerii.

[instagram-feed]