Food Thailand

TO NEJLEPŠÍ OVOCE, KTERÉ NAJDETE V ASII

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ovoce mám moc ráda a jím ho většinou na snídani v kombinaci s jogurtem, ovesnou kaší nebo na svačinku mezi hlavními jídly. Asi neexistuje druh, který by mi nechutnal, až teda na jablka, na které jsem asi alergická, protože mi po nich vyskáče kolem pusy vyrážka. Docela mě mrzí, že je takový problém sehnat v Praze hezky zralé mango, maracuji nebo ananas. S tím, ale asi nic nenadělám. Naštěstí jsem během mého pobytu v jihovýchodní Asii objevila tolik druhů ovoce o kterém jsem předtím vůbec neslyšela. O které se jedná a které patří mezi mé nejoblíbenější?

Dragon Fruit

V Česku se setkáte s názvem Pitaya, nebo-li dračí ovoce. Má tlustou růžovou slupku a po rozkrojení objevíte bílou dužinu s malými černými semínky. Pro někoho může být její chuť nevýrazná a nudná, ale mě chutná moc, protože není vůbec sladká a zasytí. Obsahuje hodně vlákniny, málo kalorií a je bohatá na vitamín C, B1, B2, B3, železo a kalcium.

Papája

Já si vždy myslela, že existuje jen oranžová papája a když jsem si během svého úplně prvního pobytu v Thajsku objednala papaya salad a na talíři se mi objevilo něco co spíše připomínalo nakrájené bílé zelí, byla jsem docela překvapená. Ano, papájí existuje několik druhů, ale tady ta zelená se hojně používá v Asii do salátů. Je tužší a strouhá se pomocí nože. V ČR není běžně k dostání, možná v Sapě, ale včera jsem ji dokonce viděla v Tescu, akorát byla tak dvacetkrát menší než ta thajská a taky o hodně dražší.

Papája salát – obsahuje zelenou papáju, rajčata, zelené lusky, čili, arašídy a vinný ocet.

Ta oranžová má měkčí texturu a Christopher Columbus ji označil za ovoce andělů. Obsahuje velké množství vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. Pokud právě držíte dietu, můžete ji sníst kolik chcete, protože neobsahuje téměř žádné kalorie. Její další skvělé vlastnosti jsou: nakopne vaši imunitu, dělá dobře vašim očím, podporuje zažívání, snižuje stres a známky stárnutí.

Mangosteen

Český ekvivalent opravdu bohužel neznám a teď si nejsem jistá, jestli jsem toto ovoce vůbec někdy viděla v nějakém supermarketu. Pod kulatou, tvrdou a fialovou slupkou jsou ukryté bílé půlměsíčky, které ovšem mají velkou pecku. Plody jsou velmi sladké, mají hodně vitamínu C a magnézia.

Marakuja (passion fruit)

Na první pohled nevypadá moc lákavě, ale když ji rozkrojíte na půl, objevíte šťavnatá semínka se sladko-kyselou žlutou šťávou. Na světě existuje asi 500 druhů, avšak pouze dva z nich jsou vyšlechtěny. Já zkusila jen jeden druh, ale musím říct, že to je opravdu delikatesa. Ovoce nabízí hodně železa, vlákniny, antioxidantů a vitamínu C.

Kokos

Kokos asi tak úplně nespadá do kategorie ovoce, ale určitě si zaslouží být na tomto seznamu, protože to je „lék“. Čerstvá kokosová voda je prý více hydratující než obyčejná voda. Neobsahuje žádný tuk a působí skvěle na vaši pleť, proto se tak často objevuje v kosmetických produktech. Pomůže vám zahnat kocovinu, snižuje krevní tlak a je výborný i na mazání celého těla. Já ho používám už skoro dva roky a od té doby má pokožka netrpí žádnými ekzémy, tak jako v minulosti. Seženete ho v lékárnách, drogerii a teď jsem ho dokonce viděla i v Tescu.

A jak jste na tom vy? Máte rádi ovoce? Jaké je vaše nejoblíbenější a jaké naopak nemůžete ani vidět?

You Might Also Like

1 Comment

  • Tatiana
    13/12/2015 at 00:08

    Ja milujem pitahayu. Je skvelá, škoda ,že u nas v kauflande je len cez Vianoce :/

  • Leave a Reply

    [instagram-feed]