Karlovy Vary

TIP NA VÝLET: KARLOVY VARY

0 Shares
0
0
0

Je tu další pokračování oblíbené rubriky “tip na výlet”. Každý rok se celou zimu těším na to, až bude léto a já tak budu každý víkend výletovat a objevovat nové kouty a krásy naší země, ale s prvním teplým dnem se mi najednou diář zaplní a já zjistím, že těch volných víkendů zase tolik nemám. Zatím jsem stihla pouze mou rodnou Olomouc a také Karlovy Vary o kterých se malinko rozepíši v tomto článku.

Cesta do Varů

Nejlépe se do Varů dostanete autobusem (jezdí RegioJet i Flixbus). Cesta trvá jen něco málo přes dvě hoďky, zatímco vlakem o hodinu déle. Autobusy navíc jezdí každou hodinu, takže pokud vám jeden ujede, nemusíte na další čekat půl dne.

Co vidět ve Varech

Když se řeknou Karlovy Vary, tak se vám nejspíš vybaví Mezinárodní filmový festival, lázně, lázeňské oplatky a Becherovka. Věděli jste však, že město bylo založeno již ve 14. století Karlem IV. poté co jeho družina zcela náhodně objevila termální prameny? A že Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě?

Republica Coffee

Po příjezdu si zajděte na výběrovou kávu do kavárny Republica Coffee. Nabízí tu i malé občerstvení a různé druhy příprav kávy. Byla jsem už v lepších kavárnách, ale kafe tu mají dobrý.

Hotel Thermal

Tato desetipodlažní budova ze 70. let do okolí moc nezapadá, ale jen málokdo ví, že se na střeše hotelu Thermal nachází jediný venkovní plavecký bazén, který v centru Karlových Varů najdete. Na začátku července se zde koná každoroční Mezinárodní filmový festival.

Source: kvcard.cz
Mlýnská kolonáda

Mé nejoblíbenější místo z celých Varů. Tady si totiž opravdu připadáte jako někde v zahraničí. Mlýnská kolonáda lemována 124 sloupy je totiž osázená obrovskými palmami a vyvěrá zde i pět minerálních pramenů: Mlýnský pramen, pramen Rusalka, pramen knížete Václava, pramen Libuše a Skalní pramen. Kolonádu zdobí také dvanáct pískovcových alegorických soch, které představují jednotlivé měsíce roku. V budově kolonády se v době naší návštěvy konala i výstava obrazů a přístup byl i na rozsáhlou terasu budovy odkud se naskýtá krásný výhled.

Vyhlídková věž Diana

Karlovy Vary leží na okraji rozlehlého Slavkovského lesa, který je oblíbeným místem všech místních lázeňských hostů. I my jsme se šli do lesa projít a našim cílem byla vyhlídková věž Diana. Dostat se ke věži můžete buď po svých nebo lanovkou, která odjíždí každých 15 minut z centra (kousek od hotelu Pupp) a cesta nahoru trvá pouhé tři minuty. Věž byla postavena v roce 1914, neplatí se zde vstupné a za jasného počasí uvidíte do dálky 70 kilometrů. Pod věží se můžete občerstvit v restauraci nebo navštívit mini zoo.

Vřídelní kolonáda

Tuto kolonádu najdete ve staré funkcionalistické budově ze 70. let. Gejzír Vřídla v tomto pavilonu vystřikuje až do výšky 12 metrů. V této rozlehlé hale je umístěno dalších pět pramenních váz a každá z nich má jinou teplotu. Ta “nejstudenější” má 30 stupňů a ta nejvíc teplá 72 stupňů Celsia.

Tržní kolonáda

Tržní kolonáda je otevřená, bohatě vyřezávaná stavba ve švýcarském stylu, která byla postavena dle návrhů vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Vyvěrá tu pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen. Nad pramení vázou Karla IV. je ke shlédnutí i reliéf zobrazující pověst o objevení Karlových Varů.

Grandhotel Pupp

Až se budete procházet městem, nezapomeňte se podívat na hotel Pupp, který každoročně hostí Mezinárodní filmový festival a který se proslavil tím, že se zde v roce 2006 natáčela Bondovka Casino Royale. A protože byl zakladatel hotelu cukrářem, najdete hned vedle hotelu i menší kavárnu, kde si můžete pochutnat na dortíku Pupp.

Chrám Sv. Petra a Pavla

Nejstarší a nejvýznamnější pravoslavný chrám v zemi byl zasvěcen svatým apoštolům Petru a Pavlovi. Vyznačuje se pěti zlatými kopulemi a modře natřenými střechami. Byl postaven podle vzoru byzantsko-staroruského chrámu v Ostankinu.  Finance na stavu chrámu byly získány díky sbírce, kterou podpořila srbská a ruská lázeňská klientela.

 

0 Shares