TIP NA VÝLET | ČESKÝ RÁJ A VÝŠLAP K HRADU TROSKY

0 Shares
0
0
0

Minulý týden jsem přemýšlela o tom, kam v sobotu vyrazit na výlet. Volba nakonec padla na oblast Českého ráje. Původní plán byl projít Hrubou Skálu přes hrad Trosky, a dále přes Prachovské skály až do Jičína. Trasu jsem si našla na Google Maps, cesta měla být cca 20 kilometrů dlouhá a doba jejího zdolání čítala kolem 4 hodin, což se za den dá přece zvládnout v pohodě. Jenže tady těch dvacet kiláků nezahrnovalo třeba cestu kolem jezer v Podtroseckém údolí nebo stoupání na hrad Trosky. Díky našim propočtům jsme pak přišli na to, že to za ten den asi nestihneme.

Vzhledem k tomu, že poslední rozumný spoj z Jičína zpátky do Prahy odjíždel v sedm večer, jsme usoudili, že bude asi rozumné si nechat Prachovské skály na příště.

NAŠE TRASA:

Kolem půl osmé ráno jsme už přešlapovali na hlavním vlakovém nádraží v Praze a čekali na vlak, který nás s přestupem v Turnově dovezl do stanice Karlovice Sedmihorky. Pokud by vás zajímala prohlídka hradu Valdštejn, tak doporučuji vystoupit už v Turnově.

Jako první jsme vyrazili do oblasti zvané Hruboskalsko, které patří mezi nejznámější skalní města. Jeho pískovcové věže dosahují výšky až 55 metrů a patří mezi oblíbená místa horolezců.

Turistická značení jsme bohužel moc nesledovali, takže další část trasy jsme absolvovali bohužel po silnici, která nastěstí nebyla moc busy. Naší další zastávkou byla jezera v Potroseckém údolí a po nich následovala vesnička Troskovice.

Cílem naší cesty ještě předtím než jsme se otočili a vydali zpět, byl hrad Trosky. Díky jeho výšce 514 metrů je odtud krásný výhled na Krkonoše, Drábské světničky, Ralsko, ale i část Českého středohoří. Hrad byl podle všeho založen v druhé polovině 14. století panem Čeňkem z Vartemberka a jeho dominantou jsou dvě věže. Ta vyšší se jmenuje Panna a ta menší a podstaditější Baba. Panna a Baba byly prý dvě místní obyvatelky, které se neustále hádaly a byly slyšel po širokém okolí.

Po prohlídce hradu jsme objevili turistické značení a po červené stezce pokračovali kolem zvířecích farem až zpátky do vesnice Hrubá Skála, odkud jsme vlakem odjeli zpět do Prahy. Celá tato trasa čítala kolem 22 kilometrů, takže až se na ni vydáte, nezapomeňte si vzít extra pohodlnou obuv.

0 Shares