Thajská kuchyně je nejen ve světě, ale i v ČR velmi oblíbená. Každou chvilku vidím na Instagramu fotky smažené rýže, spring rolls, zeleného kari z restaurací jako Yam Yam Express nebo Modrý zub. Ani v jedné jsem nebyla, takže nemohu posoudit. Za sebe vám však mohu doporučit pražskou Noi a Lemon Leaf. Jídlo tam opravdu chutná, tak jako v Thajsku, akorát za jednu porci zaplatíte až čtyřikrát více než v samotné „zemi úsměvů“, což je zcela pochopitelné, vzhledem k mnohem větším nákladům na provoz restaurace a nutnosti dovozu téměř veškerých surovin.
Až pojedete sami do Thajska, uvidíte, že nabídka tam je mnohem pestřejší než na co jste zvyklí z domu. Chcete vědět co všechno tam seženete, kde se nejlépe najíte a jak vypadají Thajské supermarkety? Potom nepřestávejte číst.
Jídlo
V téměř každém thajském regionu připravují jídla po svém. Třeba na severu v Chiang Mai je hlavní specialitou khao soi nebo sai ua, na jihu to je pak khao yam nebo kua kling. Když budeme mluvit všeobecně, tak mezi ty top jídla patří:
Salát ze zelené papáji
Salát se skleněnými nudlemi
Jarní závitky – smažené nebo fresh
Smažená rýže se zeleninou a kuřecím / vepřovým / hovězím masem nebo krevetami – objednat si k tomu můžete i volské oko
Pad Thai
Zelené / červené / žluté / massaman / panang kari
Nudle se zeleninou a kuřecím / vepřovým / hověžím masem nebo krevetami.
Co se týká nudlí, tak těch je také několik druhů. Buď jsou tenké skleněné, tlustější žluté nebo hodně široké bílé (předpokládám, že jsou rýžové).
Jasmínová rýže se zeleninou na mnoho způsobů, např. se zázvorem, chili, zelenými fazolkami, tofu apod.
Mango s lepivou rýží
Pokud se vydáte na trh, tak tam narazíte ještě na další dobroty, které si prostě jen tak můžete vzít do ruky. Seženete tam třeba smažené kuřecí maso na špejli, různé párečky kulatého tvaru, dezerty hrající všemi barvami, exotické ovoce, sushi, grilované kalamáry, rybí burgery a mnoho dalšího.
Kde se stravovat
Pouliční stánky
Tímto se rozumí stříbrné pojízdné vozíky na kterých mají prodavači něco jako sporák, pánev a jídlo vám vykouzlí během chvilky. Kolem toho mají rozestavěných pár plastových stolků a židlí. Než si tam něco objednáte, chvilku vyčkejte a pozorujte, zda to tam jde na dračku. Pokud tam jí sami místní, bude jídlo dobré, čerstvé a levné. Nikdy se mi nestalo, že by mi z toho bylo špatně.
Low cost restaurace
Těch najdete na každém rohu několik. Jejich zařízení je velmi prosté, ale výborně se tam najíte a zaplatíte jen o něco málo víc než na ulici. V nabídce mívají většinou kromě thajského jídla i různé sandwiche, bagety, vajíčka na všechny způsoby, palačinky, hamburgery a saláty. Takže skvělé místo i na snídani.
Mid class – high class restaurace
V těch jsem byla párkrát a zklamaly mě. V jedné na Koh Samui jsem si objednala Ceasar salát, za který jsem zaplatila skoro víc jak v Praze, a co jsem dostala? Shnilé listy. Podruhé jsem si dala na Phuketu bramborovou kaši s řízkem a potom jsem se nemohla odtrhnout od záchodové mísy po dobu pěti dnů. No a do třetice všeho dobrého jsem zkusila pizzu (opět na Phuketu) a přísahám, že tak špatně mi nikdy nebylo. Takže má rada zní – stravujte se po vzoru místních a nic vám nebude!
Trhy
Místo, kde nakupuje většina Thajců. Proč? Je tu velký výběr a vše je za hubičku. Nepřeberné množství ovoce, zeleniny, masa, vajíček, ale už i hotových jídel. Obrovskou porci masa s kokosovým mlékem, zeleninou a rýží tu pořídíte už za 27 korun. Dalším oblíbeným pokrmem jsou vnitřnosti na všechny způsoby, smažené slepičí hlavy a pařáty. Ty jsou obzvláště IN, protože místní ženy věří v to, že kolagen, který obsahují jim vyhladí vrásky a budou vypadat o deset let mladší. My se na takovém trhu stravovali téměř denně, ale chápu, že to někoho může odradit, přece jen maso tam trochu zapáchá, občas vám pod nohama proběhne krysa a na rovinu, takový trh je všechno jen ne sterilní prostředí.
Supermarkety
V Thajsku výborně funguje síť supermarketů 7eleven nebo Family Mart. Tyto malé obchůdky najdete opravdu všude a jejich velkou výhodou je, že jsou otevřené od nevidím do nevidím, tuším, že některé dokonce non-stop. Seženete tam opravdu jen základní věci, a to vodu, zmrzlinu, jogurt, instantní nudle, brambůrky, pastu na zuby, čokoládu, repelent, opalovací krém apod. Výborný je toust se sýrem a šunkou, který vám i zapečou. Dobrá, rychlá snídaně.
Pokud se přece jen rozhodnete pro větší nákup, jděte do Tesca Lotus, Big C nebo Tops Marketu. V Big C jsem nakupovala několik měsíců a sehnala jsem tam všechno co jsem potřebovala. V Tops Marketu zase najdete přesně ty značky po kterých se vám bude stýskat. Náležitě si za ně ovšem připlatíte. Taková malá sklenice kávy typu espressa od Nescafé stojí i 350 Kč. Až budete v Thajsku, tak zapomeňte na to, že budete jíst sýr a pít víno (pokud máte omezený rozpočet), protože tyto dvě věci stojí majlant. Obyčejnou láhev prosecca seženete za 500 Kč a malou krabičku sýrů Kiri za 115 Kč. A to se přece (ne)vyplatí!
Jste milovníci jídla a vaření? Přihlašte se na kurz vaření. Jeden takový jsem absolvovala v Bangkoku a o tom, jak to probíhalo si můžete přečíst ZDE.