Cestovatelské tipy

SOLO TRAVEL GUIDE

Jak se připravit na první sólo cestu

Je to pár let zpátky, co jsem podnikla moji úplně první sólo cestu. Těch cest vlastně bylo několik. V rámci mé dobrovolnické práce na ostrově Phuket v Thajsku jsem navštívila také Malajsii, Singapur a Kambodžu. Několik dní na cestách jsem strávila s kolegy z Thajska, ale podstatnou část jsem cestovala sama.

Noční jízda autobusem po kambodžských serpentinách, návštěva slonního útulku nebo celodenní cyklistický výlet do největšího chrámového komplexu Angkor Wat. To je jen malý výčet zážitků, které jsem podnikla sama, a na které budu ještě hodně dlouho vzpomínat.

Sólo cestování jsem si poté zopakovala i v Evropě. Vyrazila jsem na Slovensko a do Portugalska. Narážím na lidi, kteří to milují, a pak na ty, kteří by raději zůstali doma, než aby někam vyrazili sami. Do jaké skupiny patříte vy?

Jak cestovat sólo:

Sólo cestování

Cestujte do zemí, které jsou „bezpečné“

Nejen pro váš dobrý pocit, ale hlavně pro klid vaší rodiny cestujte pouze do zemí, kterou jsou považovány za bezpečné. Informace o aktuálním dění v dané zemi najdete na stránkách Ministerstva zahraničí. Nemusíte se bát vyrazit mimo Evropu. Jihovýchodní Asie je jako dělaná pro sólo turisty, a že tam takových lidí potkáte. Naopak já sama bych asi nevyrazila do severoafrických zemí. Pozornost, kterou tu „osamocená bílá“ žena přitatuje mi není moc příjemná.

Dívejte se na recenze

Ve vašem hotelu/hostelu/airbnb se chcete cítit bezpečně. Ne vždy to vypadá jako na fotkách, a ne vždy jsou vchodové dveře dostatečně zabezpečeny. Po příjezdu do jednoho hostelu v Thajsku jsem zjistila, že klíče od pokojů se nedávají a hlavní vchod do budovy se nezamyká. Pocit, že se do pokoje může dostat kdokoliv a kdykoliv jsem nesnesla, takže jsem odešla, i když jsem měla zaplacené tři noci. Recenze pořádně pročítejte, a pokud si nejste jistí, hledejte dál.

Seznamujte se

Prvních pár dní si to budete užívat, ale za velmi krátkou dobu si začnete připadat osamoceni. Navazujte konverzace s ostatními sólo cestovateli. S otázkami typu: Odkud jste? Kam cestujete dál? Kde se vám líbilo nejvíce? to je velmi jednoduché. Nebo se ubytujte v hostelu, kde budete obklopeni lidmi. Zúčastněte se exkurzí, kurzů vaření nebo prohlídek, kde je velká pravděpodobnost, že někoho potkáte. A třeba narazíte na někoho, kdo vás doprovodí na večeři.

Zůstaňte v kontaktu

Nasdílejte s rodinou nebo přáteli vaše plány. Napište jim, kde budete ubytovaní a buďte v pravidelném kontaktu. Dnes už nemusíme ve většině evropských zemí řešit spotřebu mobilních dat. A například v asijských zemích si můžete na letišti pořídit místní simku. Datové balíčky mívají mnohem výhodnější než u nás.

Pořiďte si cestovní pojištění

Nikdy necestuji bez předem sjednaného cestovního pojistění. Když cestujete sami, nemáte nikoho, kdo by se o vás postaral v případě nenadálé situace. Cestování sólo může být stresující samo o tobě, proto není nutné vytvářet další stresové situace a přemýšlet o obrovských finančních výdajích v případě, že se vám něco stane.

Mějte dvě platební karty

Docela dlouho jsem cestovala pouze s jednou platební kartou. Dnes si říkám, že to byla hloupost, protože co bych dělala, kdyby mi ji ukradli nebo zablokovali? To netuším. Pokud možno, nenoste je u sebe obě. Já si oblíbila Revolut. Stav svého účtu ovládáte pomocí aplikace v telefonu, účty můžete mít až ve třiceti různých měnách, získáte mnohem výhodnější kurzy a navíc do určité částky provádíte výběry zdarma.

12 zásad bezpečného cestování

Cestujte s knihou

Spoustu času strávíte čekáním. Ve frontě na pasovou kontrolu, na jídlo v restauraci nebo na to až dorazíte do cílové destinace. Vyplňte si tento volný čas četbou. Je to pár měsíců zpátky, co jsem odjížděla na dovolenou k moři, a knížky zapomněla doma. Nastěstí mě zachránilo knihkupectví na letišti.

Naučte se něco nového

Vžijte se na chvíli do života místních a odvezte si domů suvenýr v podobě zážitku. Zapomeňte na velké cestovní agentury, které vás na svých toulkách po městě poženou jako stádo ovcí. Místo toho vyhledejte zážitky, které pořádají místní. Naučte se péct marocký chléb, francouzské makronky nebo připravovat pravou italskou pastu.

Vstávejte brzy

Cestujete sami, takže využijte toho, že si naplánujete den podle vašich představ. Já vstávám na cestách brzy, baví mě procházet se po opuštěných ulicích a mít hlavní památky jen pro sebe.

Respektujte místní kulturu

Nechcete-li se dostat do problémů, respektujte místní zvyky. Před vstupem do chrámů si zahalte ramena a kolena. V muslimských zemích se nelíbejte na ulici a neopalujte se na veřejné pláži nahoře bez. Před odjezdem si nastudujte důležité informace o dané zemi.

Bavte se s mírou

Potkali jste nové lidi a vyrazili do baru. Nezapomeňte na určitou míru obezřetnosti i v těchto situacích. Mějte své smysly pohromadě a nenechávejte své drinky bez dozoru. Nebyli byste první ani poslední, do jejichž pití byla nenápadně přidaná droga. Lidé si po jejím požití pamatují velmi málo.

Cestujte nalehko

Trvalo mi docela dlouho než jsem to pochopila. Mít s sebou půlku skříně a tunu kosmetiky není úplně ideální. Ne všude mají eskalátory nebo výtahy a tahat do pátého patra vaše třicetikilové zavazadlo opravdu nechcete. Jsem pyšná na to, že dnes zvládnu sbalit deset dní do příručního zavazadla.

Užijte si to 

Jste sami se sebou. Nikdo vám neplánuje čas a neříká co máte dělat. Dělejte jen to, co vás baví a zajímá. Následujte svůj instinkt. A alespoň jeden den zapomeňte na svůj itinerář a toulejte se uličkami. Tímto způsobem vždy objevím ty největší poklady.

[instagram-feed]