RYCHLÝ PRŮVODCE | THAJSKO

0 Shares
0
0
0

Thajsko přezdívané “země úsměvů” se v posledních pár letech stalo velmi oblíbenou destinací českých turistů. Znám spoustu lidí co tam už bylo nebo se tam teprve chystá. Je to jedna z mála zemí, ve kterých si za své peníze koupíme stejně nebo o něco málo více než v ČR. Teplo tam je po celý rok a odlety z Prahy nabízí hned několik leteckých společností. V dnešním článku jsem si připravila takovou mini příručku, abyste věděli co vás tam bude čekat.

Obyvatelstvo

Thajské Království má téměř 60 mil. obyvatel. Zemi vládne král Rama IX, který bude na začátku června tohoto roku na trůnu neuvěřitelných 70 let! Pokud se tam chystáte v této době, čekejte velkolepé oslavy, protože pro Thajce je král něco jako bůh. Jeho portréty uvidíte na letištích, na silnicích, na bankovkách a na spoustě veřejných místech. Asi 95% obyvatel praktikuje buddhismus.

Chiang Mai

Vízum

Pro občany ČR platí, že při vstupu do 30 dnů pobytu za účelem turistiky není potřeba víz. Dejte si však pozor na jednu věc – pokud přicestujete po zemi (busem, autem) z některé ze sousedních zemí, vaše vízum bude platit pouze 15 dní. Snažte se tyto doby dodržet. Překročení povolené doby pobytu může vést k vysokým pokutám, popř. zákazu vstupu do země.

Kdy jet

Od prosince do března máte 100% garanci slunečného počasí bez mraků. Duben, květen se ještě dá, ale může občas zapršet. No a potom už je deštná sezóna v plném proudu a končí v říjnu/listopadu/na začátku prosince. Záleží totiž kam pojedete. Na ostrově Koh Chang který leží na východě (kousek od Kambodži), začíná sezóna už na začátku listopadu. Zatímco na Koh Samui, který leží na opačné straně země si v této době pláže moc neužijete. Byla jsem tam na začátku listopadu a deset z dvanácti dnů propršelo.

Ko Samui

Měna

Tou je thajský baht, označován jako THB a jeden vás bude stát 0,67 Kč. Na severu země si za 100 THB koupíte dvě porce smažené rýže a dvě coca-coly. Na ostrovech na jihu, maximálně jeden oběd. Pokud vás zajímá na kolik přijde taková dovolená v Thajsku, podívejte se ZDE.

Doprava

V Bangkoku jsou dvě mezinárodní letiště.  Suvarnabhumi a Don Mueang. Pokud poletíte z Evropy, tak určitě na to první. Don Mueang je spíše pro lety do okolních zemí nebo po Thajsku. Nebojte si vzít taxi, nebude vás to stát více než v Praze, jen trvejte na tom, aby si taxikář zapnul metr. Při cestě do/z centra se ještě k jízdnému připočítává dálniční  daň.

V Bangkoku skvěle funguje Skytrain (BTS) a metro (MRT). BTS mi na delší vzdálenosti přijde docela drahé, a když si vezmete taxi tak vás to vyjde na stejné peníze. Využít můžete i tuk tuk, autobusy (jízdenka asi za 6 Kč), nebo moto taxi.

Bangkok

Jazyk

Oficiálním jazykem je překvapivě thajština. V turistických oblastech se domluvíte i anglicky. Zde máte pár základních frází.

Ahoj                             Sá-wát-dee
Jak se máš?                Sá-baai-dee-mai?
Děkuji                         Kóp-kun-ká/maak

Jídlo a pití

Až si budete objednávat kafe nebo jedno z mnoha barevných pitíček s ledem, které servírují v kelímku nebo třeba i plastovém sáčku, nezapomeňte prodejce upozornit na to, že to chcete BEZ cukru. Když jim necháte volnou ruku, skončíte s nápojem tak sladkým, že vás z toho budou bolet zuby.

Ten nejvíc sladký a umělý nápoj ze “zeleného čaje”.

Co se jídla týká, nezapomeňte ochutnat jarní závitky, mango s lepivou rýží, pad thai, zelené, červené, žluté, massaman nebo padang kari, smažené nudle nebo salát z papáji. Více o thajském jídle naleznete ZDE.

Zelené kari s kuřecím masem

Co vidět

Chiang Mai – město s téměř čtyřistatisíci obyvateli leží na samém severu Thajska. Nabízí krásnou přírodu, nádherné chrámy, dobrou kávu, zdravé organické jídlo, hodiny jógy a meditace nebo třeba možnost navštívit útulek pro slony, kde je můžete nakrmit a umýt v řece.

Bangkok – hlavní město, které dle mého názoru stojí za to vidět, ale bohatě vám na to bude stačit pár dnů. Královský palác, Khao San Road, Chatuchak market nebo koktejl v jednom z mnoha sky barů ve vás zanechá vzpomínky.

Phi Phi – ostrovy, které proslavil Leonardo Di Caprio ve filmu Pláž. Phi Phi Lee je ten menší, který uvidíte ve filmu. Zatímco Phi Phi Don je ten větší a najdete na něm hotely, bary, restaurace. Má zcela jiný vibe v porovnání s ostatními ostrovy. Takový živější a útulnější.

Další místa, která stojí za to navštívit: Ko Lanta, Ko Chang, Krabi, Ko Panghan, Pai, Ko Samed.

0 Shares