Sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc

RYCHLÝ PRŮVODCE OLOMOUCÍ

1 Shares
0
0
1

Konečně se dostávám k tomu, o čem jsem chtěla psát již dlouho. A jak už název napovídá, připravila jsem pro vás takový malý průvodce mým rodným městem. Zde jsem prožila celé své dětství, studovala a pracovala až do té doby, než jsem se přestěhovala do Prahy.

Olomouc se řadí mezi jedno z nejkrásnějších měst naší země. Jak v Praze, tak i zde najdete na Dolním náměstí nádherný mozaikový orloj, který odbíjí každý den v pravé poledne (*momentálně probíhá rekonstrukce radniční věže, která má být dokončena v září 2020). Co tu však na rozdíl od Prahy nenajdete jsou ty nekonečné davy turistů, hustou dopravu a nikdy nekončící hluk velkoměsta.

Na projití všech důležitých pamětihodností vám bude bohatě stačit jeden den. Pokud však do svého itineráře budete chtít zahrnout i další aktivity, přijeďte na víkend.

Kde se v Olomouci ubytovat, najíst, napít a co všechno vidět? 

HORNÍ NÁMĚSTÍ

Je považováno za centrum města a najdete zde radnici s orlojem. Orloj byl vystavěn již v 15. století, během 2. světové války byl však zničen a své současné podobě vděčí Karlu Svolinskému, rodáku ze Svatého Kopečka. Věděli jste, že v České republice má orloj jen malá hrstka měst? Kromě Prahy a Olomouce najdete jeden také v Prostějově nebo Litomyšli. 

Další pamětihodností, které si všimnete na první pohled je sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný mezi památky UNESCO již od roku 2001. Tento barokní, 35 metrů vysoký sloup s více jak čtyřiceti sochami je nejvyšší stavbou svého druhu v České republice. Do jeho vnitřní kaple můžete nakouknout od dubna do září mezi 9 – 14 h. Budete- li chtít více informací, popř. mapu, zajděte si do informačního centra, které najdete v podloubí radnice.

Sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc

ARCIBISKUPSKÝ PALÁC

Slouží jako rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů. Pro skupinky od 15 osob je možné zorganizovat prohlídku tohoto rozsáhlého komplexu, během které můžete obdivovat pět reprezentačních historických sálů, knihovnu nebo kabinet. Palác se nachází v blízkosti tramvajové zastávky U Dómu.

KATEDRÁLA SV. VÁCLAVA

Přejdete-li na druhou stranu přes hlavní cestu, dostanete se ke katedrále Sv. Václava u které byl v roce 1306 zavražděn poslední Přemyslovec. Zde opět můžete absolvovat od dubna do začátku října prohlídku, která zahrnuje návštěvu presbytáře, kaple sv. Jana Křtitele, kaple sv. Cyrila a Metoděje a mauzolea olomouckých biskupů.

Katedrála Sv. Václava, Olomouc

ARCIDIÉZNÍ MUZEUM

Nemusíte chodit daleko, protože toto muzeum najdete hned vedle katedrály Sv. Václava. Muzeum nabízí k obdivu umění z 12. až 18. století a Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka. Jeho součástí je i Muzeum moderního umění a kavárna.

FLORA

Na výstavišti Flora se neustále něco děje. Jarní etapa mezinárodního květinového festivalu bude probíhat od 23. – 26. dubna 2020. Letní etapa se pak bude konat mezi 20. – 23. srpnem. Mezi tím se můžete těšit např. na Vegan Burger Festival (28.3.)

OLOLOĎ

Poznávací plavby po řece Moravě se těší velké oblibě. Plavba trvá 45 minut a dozvíte se během ní spoustu informací o historii města, o řece samotné a přírodě kolem ní. Místa je lepší rezervovat předem přímo na webu. Dobrou zprávou je, že loď si můžete pronajmout i k soukromým účelům.

Ololoď, Olomouc

SVATÝ KOPEČEK A ZOO

Nedaleko města najdete poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, odkud je unikátní výhled na celé město. Z hlavního vlakového nádraží se sem dostanete autobusovou linkou číslo 11. Poblíž se nachází i zoologická zahrada se žraloky, vyhlídkovou věží a dětským lanovým centrem.

Kde se ubytovat

Long Story Short Hostel, Koželužská 31

Miss Sophie’s, Denisova 292

Theresian Hotel & Spa, Javoříčská 5

Hotel Theatre, Ostravská 975

Kam na jídlo

Restaurace Drápal, Havlíčkova 1

Entrée, Ostravská 975

Restaurace U Mořice, Opletalova 364

Green bar, Ztracená 321

Kam na kafe a na drink

Na břehu Rhony, Dolní nám. 2

Miss Sophie’s Café, Denisova 292

Café La Fée, Ostružnická 13

Kafe jak lusk, tř. Svobody 4

Traffic Coffee, Palackého 1124

Coffee Library, Biskupské nám. 842

Long Story Short café, Koželužská 31

Bar Osa, Mahlerova 240

1 Shares