Cambodia

RYCHLÝ PRŮVODCE | KAMBODŽA

Když se řekne Thajsko, tak si asi představíte nádherné pláže, levné jídlo, masáže, vůni citrónové trávy, usměvavé lidi. Co se vám, ale vybaví, když se řekne Kambodža?  Máte nějaké povědomí o této zemi? Na co byste se měli připravit před tím, než tam vyrazíte a co stojí za to vidět?

Vízum

O vízum do Kambodži nemusíte žádat předem. Můžete ho získat až na letišti a platit bude po dobu 30 dní. Stojí 30 USD, které musíte mít již připravené. Jakmile totiž vystoupíte z letadla, tak se musíte zařadit do fronty na toto vízum a nebudete mít čas si peníze někde vybrat, natož směnit. Co budete ještě potřebovat jsou dvě pasové fotky.

Měna

V Kambodži fungují dvě měny. Americký dolar a kambodžský riel, kterého budete mít za pár dnů plné kapsy, protože i když někde zaplatíte v dolarech, tak vám drobné vrátí v rielu. Jen pro představu, 1 USD = 4 000 KHR.

Ceny

Díky tomu, že jsou ceny v supermarketech v dolarech, vychází vše mnohem dráž než v Thajsku, takže zapomeňte na to, že je Kambodža levnou záležitostí. Balíček sušenek měli za dva dolary, což je nějakých 50 Kč. Jídlo v restauraci začíná na 4 USD.

Doprava

Hlavní letiště se nachází logicky v hlavním městě Phnom Penh. Po příletu máte dvě možnosti. Buď si vezmete tuk-tuk, který stojí 8 USD nebo taxi, které je za 12 USD. Cesta do centra nepotrvá více jak 30 minut.

Adresu hotelu mějte určitě napsanou a nejlépe i poznačenou na mapě. Označení ulic tam je strašně matoucí a třeba čísla domů nejdou za sebou. Takže, až taxikář nebude vědět, kde to je, začne být pěkně nepříjemnej, protože čas = peníze. Letiště se nachází i v Siem Reap a Sihanoukville.

Domluva

Úředním jazykem je khmerština. Vzdělanější obyvatelé se domluví francouzsky a anglicky. Pár frází, které vám mohou vše usnadnit:

Ahoj.                                          Suosday.

Sbohem.                                    Lea heuy.

Děkuji.                                       Akun.

Pardón.                                      Sohm ton.

Kolik to stojí?                           Teu nis thlay pun mann?

Co vidět

Phnom Penh

Určitě si nenechte ujít Royal Palace (královský palác), chrám Wat Botum, Silver Pagoda, National Museum nebo Tuol Sleng což je bývalé khmerské vězení předělané na muzeum. Pokud rádi nakupujete, vydejte se na Russian Market.

Siem Reap

Tady se mi líbilo nejvíce. Siem Reap je velmi příjemné město se spoustou kaváren a velmi rozsáhlým komplexem chrámů Angkor Wat, který je uveden na seznamu UNESCA. Ročně ho navštíví až 2,5 milionu lidí. Komplex je to tak velký, že si můžete zakoupit i třídenní vstupenku.

Sihanoukville

Přímořské letovisko bez duše. Pláž Serendipity není nic moc a pokud nemáte rádi otravné prodejce, tak se tomuto místu vyhněte obloukem. Nekecám, ale každé dvě minuty vás obklíčí dav buď desetiletých holčiček nabízejících náramky pro štěstí nebo starší ženy vnucující své mani pedi služby. Raději si kupte lístek a odjeďte lodí na ostrov Koh Rong.

Otres Beach 2

Asi 12 kilometrů od Sihanoukville se rozprostírá oázu klidu. Tou je pláž Otres 2 v jejímž okolí najdete pouze pár ubytovacích zařízení a nádherné pláže. Dostanete se tam tuk tukem a určitě si předem vyberte dostatek hotovosti, protože tam bankomat nenajdete.

Zajímavosti

Věděli jste, že kambodžský král Norodom Sihamoni mluví plynulou češtinou? Několik let totiž studovat v Praze!

Velké množství obyvatel žije na hranici obrovské chudoby. Aby měli vůbec co jíst, zaprodávají své dcery a nutí je k prostituci. Nejhorší na tom je, že jim je třeba i deset, dvanáct let 🙁

Je smutné, že naše oblíbené obchody (např. H&M) využívají k výrobě oblečení levnou sílu v Kambodži. Lidé tam pracují v otřesných podmínkách za 3 dolary na den. To jim sotva stačí na obživu. Více se o této problematice můžete dozvědět v několika dílech reality show Sweatshop. Tři módní bloggeři z Norska se vydali právě do Kambodži, aby se na pár dní vžili do kůže těchto pracovníků. Na všech pět dílů se můžete podívat ZDE.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]