Kambodža

RYCHLÝ PRŮVODCE: KAMBODŽA

Rychlý průvodce: Kambodža

Když se řekne Thajsko, tak si asi představíte nádherné pláže, levné jídlo, masáže, vůni citrónové trávy, usměvavé lidi. Co se vám, ale vybaví, když se řekne Kambodža? Máte nějaké povědomí o této zemi? Na co byste se měli připravit předtím, než tam vyrazíte?

Vízum

O vízum do Kambodži nemusíte žádat předem. Můžete ho získat až na letišti a platí po dobu 30 dní. Stojí 30 USD, které musíte mít připravené v hotovosti. Jakmile totiž vystoupíte z letadla, tak se musíte zařadit do fronty na vízum a nebudete mít čas si peníze vybírat v bankomatu. Potřebovat budete také dvě pasové fotky. (pozn. min. od roku 2019 je možné o vízum zažádat i elektronicky, poplatek činí 37 USD).

Měna

V Kambodži fungují dvě měny. Americký dolar a kambodžský riel, kterého budete mít za pár dnů plné kapsy, protože i když někde zaplatíte v dolarech, tak vám drobné vrátí v rielu. Jen pro představu, 1 USD = 4 000 KHR.

Ceny

Díky tomu, že jsou ceny v supermarketech v dolarech, vychází vše mnohem dráž než v Thajsku, takže zapomeňte na to, že je Kambodža levnou záležitostí. Balíček sušenek stál v roce 2014 dva dolary, což je cca 45 Kč.

Rychlý průvodce: Kambodža

Doprava

Hlavní letiště se nachází logicky v hlavním městě Phnom Penh. Po příletu máte dvě možnosti. Buď si vezmete tuk-tuk, který stojí 8 USD nebo taxi, které je za 12 USD. Cesta do centra netrvá více jak 30 minut.

Adresu hotelu mějte určitě napsanou a nejlépe i poznačenou na mapě. Označení ulic tam je strašně matoucí a třeba čísla domů nejdou za sebou. Takže, až taxikář nebude vědět, kde to je, začne být hodně nervózní, protože čas = peníze. Letiště se nachází také v Siem Reap a Sihanoukville.

Domluva

Úředním jazykem je khmerština. Vzdělanější obyvatelé se domluví francouzsky a anglicky. Pár frází, které vám mohou vše usnadnit:

Ahoj.                                          Suosday.

Sbohem.                                    Lea heuy.

Děkuji.                                       Akun.

Pardón.                                      Sohm ton.

Kolik to stojí?                           Teu nis thlay pun mann?

Co vidět

Phnom Penh

Určitě si nenechte ujít Royal Palace (královský palác), chrám Wat Botum, Silver Pagoda, National Museum nebo Tuol Sleng, což je bývalé khmerské vězení předělané na muzeum. Pokud rádi nakupujete, vydejte se na Russian Market.

Siem Reap

Tady se mi líbilo nejvíce. Siem Reap je velmi příjemné město se spoustou kaváren a velmi rozsáhlým komplexem chrámů Angkor Wat, který je uveden na seznamu UNESCA. Ročně ho navštíví více jak 2,5 milionu lidí. Komplex je to tak velký, že si můžete zakoupit i třídenní vstupenku.

Rychlý průvodce: Kambodža

Sihanoukville

Přímořské letovisko bez duše. Pláž Serendipity mě moc nenadchla, a pokud nemáte rádi otravné prodejce, tak se tomuto místu vyhněte obloukem. Každé dvě minuty vás obklíčí dav desetiletých holčiček nabízejících náramky pro štěstí nebo starší ženy vnucující své mani pedi služby. Raději si kupte lístek a odjeďte lodí na ostrov Koh Rong.

Otres Beach 2

Asi 12 kilometrů od Sihanoukville se rozprostírá oázu klidu. Tou je pláž Otres 2 v jejímž okolí najdete několik ubytovacích zařízení a nádherné pláže. Dostanete se tam tuk tukem a určitě si předem vyberte dostatek hotovosti, protože tam bankomaty nenajdete.

Zajímavosti

Věděli jste, že kambodžský král Norodom Sihamoni mluví plynulou češtinou? Několik let totiž studovat v Praze!

Velké množství obyvatel žije na hranici obrovské chudoby. Aby měli vůbec co jíst, zaprodávají své neplnoleté dcery a nutí je k prostituci.

Je smutné, že obchody jako Zara nebo H&M využívají k výrobě oblečení levnou sílu v Kambodži. Lidé tam pracují v otřesných podmínkách za 3 dolary na den. To jim sotva stačí na obživu. Více se o této problematice můžete dozvědět v několika dílech reality show Sweatshop. Tři módní bloggeři z Norska se vydali právě do Kambodži, aby se na pár dní vžili do kůže těchto pracovníků. Na všech pět dílů se můžete podívat ZDE.

[instagram-feed]