Itálie

ŘÍM: CO V PRŮVODCI NENAJDETE

10 míst, která si nesmíte nechat ujít v Římě

Do Říma jsem se vrátila po více jak deseti letech a opět jsem si připomněla, jak krásná tato italská metropole je. Skvělé jídlo, skvostná architektura a říjnové slunečné počasí s téměř letními teplotami mě moc potěšily. V Římě, ostatně jako v jakémkoliv evropském městě je toho k vidění opravdu spousta. A protože jsem nechtěla ztrácet čas přemýšlením každé ráno nad tím, kam se daný den vydám, vytvořila jsem si seznam zajímavých míst ještě před odjezdem. Všechny níže uvedené pamětihodnosti jsem navštívila a doporučuji je i vám.

Giardino degli Aranci

Pomerančová zahrada patří mezi nejkrásnější parky ve městě. Najdete ji na kopci Aventine, ze kterého je krásný výhled na celý Řím. Návštěvu si naplánujte na západ slunce, a pokud budete mít štěstí jako já, bude vám u toho hrát pán na kytaru a k tomu zpívat italské romantické písně.

Maxxi Museum

Pokud vás zajímá umění a architektura, pak si nenechte ujít návštěvu národního muzea a centra současného umění a architektury Maxxi. V každém patře najdete unikátní výstavu a v přízemí prostornou kavárnu. Návštěvu plánujte dle aktuálního programu na webu Maxxi.

Sant’Ignazio – Kostel Iluzí

Tento kostel vás upoutá především svým interiérem, který zdobí barevné fresky od Andrea Pozza vytvářející iluzi, že kostel má kupoli. Byl vystaven v 17. století na počest španělského vojáka, ze kterého se stal kněz. Vstup je zdarma.

Pantheon

Pantheon patří mezi turistickou klasiku. Když jsem byla v Římě poprvé, byl uzavřen, ale nyní jsem neodolala a vystála docela dlouho frontu. Tento kruhový chrám je nejstarší stavbou na světě, která se stále používá. Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda, mezi Fontánou Di Trevi a náměstím Navona. Uvnitř najdete hrobky králů a enormní mramorovou výzdobu. Vstup je zdarma.

Trastevere

Čtvrť Trastevere se nachází na pravém břehu řeky Tibery. Má své osobité bohémské kouzlo a je plná restaurací, barů a kaváren. Díky turistům to tu žije přes den i v noci. Najdete zde baziliku Santa Maria, která je považována za nejstarší v Římě. Kde se najíst? Zkuste trattorii Otello a jejich špagety se slávkami nebo restauraci Oste Nostro.

Ponte Umberto

Most je pojmenován po italském králi Umberto I. a je perfektní místem nejen pro všechny fotografy, ale i pro ty, kteří ocení krásné výhledy na řeku Tiberu a Řím.

Řím, co v průvodci nenajdete:Ponte Umberto, Řím

Via Margutta

Centrum města a především okolí Španělských schodů je doslova narvané turisty a pouličními prodejci, kteří dokáží být pořádně otravní. Až budete chtít z tohoto humbuku na chvíli uniknout, vydejte se do malebné uličky Via Margutta. Ta je plná uměleckých galerií, prodejen s obrazy a skvěle střeženým tajemstvím, protože tu narazíte maximálně na dva lidi.

Galleria Sciarra

Dalším skrytým klenotem je toto palácové nádvoří, které bylo postavené ke konci 19. století. Zdobí ho barevné fresky oslavující ženy a jejich ctnosti jako trpělivost, věrnost a sílu. Fresky doplňuje skleněná střecha s ocelovou konstrukcí. Vstup je zdarma.

Palazzo della Civiltà

Palác italské civilizace je mi trochu záhadou. Nachází se ve čtvrti EUR, na půli cesty mezi letištěm a centrem Říma. Najdete zde fašistický památník z Mussoliniho éry. Když jsem si k němu dohledávala informace, zjistila jsem, že se jedná také o sídlo módního domu Fendi, které má v přízemí galerii, ve které se pořádají výstavy. Během mé návštěvy se tam však nic nekonalo. Budova je architektonicky moc povedená a já mám z tohoto místa asi sto fotek.

Kavárny v Římě, které jsou ideální na kafe nebo na práci

Pracujete na dálku a potřebujete se na pár hodin denně uchýlit někam se svým laptopem? Najít takové místo v Itálii není tak snadné jako například v Praze. Na kafe totiž Italové chodí do barů, kde si dají espresso na stojáka a odchází. Já nakonec našla hned několik kaváren, ve kterých se dá normálně sednout a kde mají wifi.

Materia Café

Do této kavárny jsem vyrazila hned první den a zalíbila se mi tak, že jsem do ní zavítala i následující čtyři dny. Materia má fungující wifi, příjemné prostředí a ráno nabízí ke kávě také několik různých druhů pečiva. Ptejte se po celozrnném cornettu se zázvorem, je vynikající.

Další kavárny, které jsem měla na svém seznamu, ale nestihla je: Barnum, Molino Bakery, Faro.

[instagram-feed]