Možná si pamatujete z předminulého příspěvku, že jsem loňské Vánoce strávila v Marrákeši. No, a dnes jsem se konečně dokopala k tomu, abych sepsala všechno, co jsem tam viděla a zažila, a vytvořila z toho takový malý itinerář. Trend levných letenek stále přetrvává, takže pokud nevíte, kam na vyrazit na prodloužený víkend, zkuste Maroko!
Poznámka: Ideální je ubytovat se ve staré čtvrti Medina, což je vlastně takové centrum města, ze kterého se dostanete pěšky téměř kamkoliv.
První den v Marrákeši
Do Marrákeše se dostanete přímým letem z Prahy nebo Vídně. První den bych doporučila omrknout okolí vašeho ubytování a večer se vydat na náměstí Jemaa-el Fnaa, kde to ožívá nejvíce právě po setmění.
Náměstí je lemováno spoustou restaurací, odkud můžete z terasy sledovat krásné západy slunce. Najdete tu také spoustu stánků s čerstvým ovocem, z kterého vám za necelých deset korun vykouzlí ten nejlepší džus, jaký jste kdy měli. Dá se tu i najíst, a pokud milujete mořské plody, doporučuji najít stánek č. 98 Chez Moustapha, kde mají úžasné čerstvé kalamáry, které vám naservírují s hranolkami, rajčatovou a lilkovou salsou a tradičním chlebem.
Kromě těchto stánkařů s jídlem vás budou nonstop nahánět i vykladači karet nebo prodavači zářivých lampiček. Dávejte si pozor, aby vám na rameni nepřistála opice nebo had se kterými si můžete za poplatek udělat selfie.
Budete-li mít sílu a chuť, vydejte se do bludiště zvaného souk, což je tradiční marocký trh, ve kterém seženete opravdu všechno. Od barevného koření a nádobí, až po slámové kabelky, koberce, boty a arganový olej.

Druhý den
Asi tak jako v každém turistickém městě, i zde se vyplatí si přivstat, a to obzvlášť pokud rádi fotíte a neradi se prodíráte davy lidí. Já se brzy ráno vydala na prohlídku paláce Bahia, jehož jméno v překladu znamená dokonalost, a který byl postaven na konci 19. století. Jeho součástí jsou rozlehlé místnosti a obrovské nádvoří zdobené barevnými mozaikovými kachličkami, velmi podobnými těm v Lisabonu. Součástí je i krásně udržovaná zahrada se stromy pomerančovníků, které celý prostor nádherně provoní. Oproti rušným a znečištěným ulicím Marrákeše, působí tato zahrada jako oáza klidu.

Mé další kroky vedly k mešitě Koutoubia, která patří k těm největším v Marrákeši. Dovnitř jsem se nevydala, zato se chvíli slunila v přilehlém parku a užívala si přítomnosti mých oblíbených palmových stromů.
Nedaleko od mešity se nachází prý ten nejlepší hotel světa, La Mamounia, který jste zaručeně zahlédli na mnoha Instagramových profilech. A protože jsem byla zvědavá, nemohla jsem si ho nechat ujít. Do hotelu vás vpustí, i když tam nejste ubytovaní, doporučuje se však trošku se na to obléknout. Součástí hotelu jsou rozlehlé zahrady, kde se můžete procházet, a také několik barů a restaurací.

Až budete přemýšlet, co s pozdním odpolednem, zkuste restauraci Nomad. Je to sice trošku tourist trap, ale jsou odtud nádherné západy slunce a výhled přímo na náměstí s prodejci koberců. V restauraci bývá nával, proto je lepší si udělat rezervaci předem.
A pokud se vám nebude chtít ještě spát, zajděte na koktejl a vodní dýmku do Le Salama. Večer tu byla úžasná atmosféra. Obdivovat zde můžete vlnící se břišní tanečnice a její kolegyně, která tancují s hořícími svíčkami na hlavě. Interiér je opravdu překrásný, více si ho, ale užijete během dne.

Třetí den
Brzy ráno jsme vyrazili směr Jardin Majorelle. Chtěli jsme tam být už v 8 ráno, protože přes den tu jsou hodně dlouhé fronty. Ranní procházka za tmy přes Medinu byla docela zážitek. Musím se přiznat, že sama bych se bála.
Jardin Majorelle je zelená oáza s ikonickým modrým domem a svořil ji francouzský umělec Jacqueem Majorelle. Trvalo mu to téměř čtyřicet let. Svůj pomník zde má i Yves Saint Laurent, jehož muzeum se nachází hned vedle. Pokud vás móda zajímá, určitě doporučuji. Je tu vystaveno asi padesát jeho návrhů, rozsáhlá sbírka doplňků a v mini kině se můžete podívat na záznamy z jeho módním přehlídek.


Po prohlídce muzea jsem absolvovala prohlídku města na kole, kterou pořádala nezisková organizace Pikala. Jejím cílem je naučit mladé Maročany jezdit na kole a některým dát možnost pracovat jako průvodci či opraváři kol. Jet na kole po Marrákeši byl docela zážitek, neustále se vám totiž do cesty pletou lidé na motorce, chodci, auta nebo ostatní cyklisté. Byla jsem ráda, že jsem to přežila bez újmy.
Projeli jsme moderní čtvrť Gueliz, navštívili Café Clock, kde jsme ochutnali tradiční cukroví a osvěžující nápoj z máty, nakoukli do podzemní místnosti jednoho z domů, kde se peče chleba, a podívali se, jak se připravuje pára pro veřejné lázně hamám.
Na večer doporučuji libanonskou restauraci Naranj v Medině, kde servírují úžasně chutné jídlo.
Čtvrtý den
Budete-li mít čas, zajděte na snídani do Henna Art Café. Dejte si vajíčka na berberský způsob, marocký čaj nebo tlustou mastnou palačinku s medem.
Po této vydatné snídani jsme ještě nakoupili pár drobností a poté vyrazili směr letiště.
