Cestovatelské tipy

5 DŮVODŮ, PROČ CESTOVAT SÓLO

Toužíte odjet do Mexika, Indie, Tanzánie nebo Thajska? Máte pár měsíců volna, dostatek finančních prostředků, ale stále si nejste tak úplně jistí, zda vyrazit, protože nemáte s kým? Nebo chcete jen na pár dní vypadnout, ale partner nebo kamarádka zrovna nemá čas? Přijde vám divné odcestovat sami? Odpověděli jste několikrát ano? Tak pokračujte ve čtení a snad se mi podaří vás přesdvědčit o tom, že cestovat sólo je někdy ta nejlepší možná volba.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že cestování sólo má spíše výhody než nevýhody. Já jsem se za posledních pár let odhodlala jet sama se sebou již několikrát.

Poprvé to bylo v létě 2008. Ten rok jsem studovala výšku a nechtěla trávit léto v ČR, proto jsem si řekla, že by bylo fajn odjet někam do jížní Evropy, vydělat si nějakou korunu a zdokonalit se v angličtině. Přes agenturu se mi to nechtělo řešit, protože jsem byla student a neměla desetitíce na poplatek za zprostředkování, proto jsem se rozhodla, že si práci najdu sama. Zaměřila jsem se na Řecko a po pár dnech hledání a dopisování si s majiteli restaurací, barů a hotelů jsem našla práci servírky v restauraci na ostrově Karpathos.

O pár let později jsem vyrazila sama na půl roku do jihovýchodní Asie, kde jsem čtyři měsíce učila angličtinu a další dva cestovala. Jsem moc ráda, že jsem do toho šla a nečekala na to, až se nade mnou někdo slituje a pojede se mnou.

Můj poslední sólo trip se odehrál předminulý měsíc, kdy jsem odjela na pár dní do Lisabonu a moc si to užila.

A abych to shrunula, tak tady je pět důvodů, proč byste měli vyrazit na vlastní pěst.

5 důvodů, proč cestovat sólo

Jste pánem svého času

Den si můžete naplánovat přesně podle svých představ. Nemusíte měnit své plány jen proto, abyste uspokojili ostatní. Pokud chcete jen tak sedět na pláži a několik hodin koukat do blba, nic vám v tom nebude bránit a nebude vás stresovat to, že na vás musí někdo čekat.

Zvýšíte své sebevědomí

Cestování sólo vás přinutí ke komunikaci s okolím. Nikdo jiný se za vás na cestu nezeptá. Někoho to může děsit, ale věřte mi, zeptáte se párkrát a po nějaké době vám nebude dělat problém začít konverzaci s úplně cizím člověkem. Navíc to, že musíte spoléhat jen sami na sebe je velkou výhodou. Zjistíte, že jste schopni a nuceni vyřešit jakýkoliv problém sami. To vám dodá sebevědomí a příští cesty se již nebudete tak bát.

Snadněji se seznámíte

Pokud cestujete se skupinou přátel nebo drahou polovičkou, tak si většinou vystačíte sami se sebou a nemáte moc potřebu se s někým dalším seznamovat. To platí i naopak, neznámí lidé vás osloví spíše pokud budete sami než ve skupině. Skvělé místo pro poznávání nových lidí jsou sdílené pokoje v hostelu. Tam se dáte do řeči, zajdete na večeři a nové přátelství může být na světě!

Máte 100% kontrolu nad svými financemi

Chcete se ubytovat v tom nejlevnějším hostelu a všechny vaše peníze utratit za jídlo ve vyhlášených podnicích? Nebo naopak večeřet chleba s máslem a ušetřené finance dát za zážitky? Když cestujete sólo máte tisíce možností, jak s obsahem vaší peněženky naložit a nemusíte si vůbec nic obhajovat.

Zaměříte se více na okolí

Když cestujete ve skupině, věnujete velkou část vaší pozornosti těm, kteří jsou s vámi. Nemáte-li nikoho takového po svém boku, tuto pozornost soustřeďujete na své okolí. Mnoho sólo cestovatelů si proto odváží mnohem intenzivnější vzpomínky ze svých cest.

Cestovali jsme někdy sami? Jak se vám to líbilo? Vyrazili byste znovu?
[instagram-feed]