Thailand

POZNÁVÁME KOH SAMUI

Tento článek píši přímo od zdroje. Na Samui jsme už týden a ještě tu asi pár dní pobudeme. Zakotvili jsme v jednom milém resortu kousek od Lamai, který se jmenuje Lazy Days. Je to tu opravdu moc krásné, přímo u pláže, s bazénem, dobrou snídaní, útulným bungalowem, jen trošku mimo všechno dění. Více o Lazy Days napíši někdy příště. Každopádně po týdnu na ostrově jsme se rozhodli, že je na čase se podívat co se tu nabízí, a abychom měli od všeho něco začala jsem na Googlu vyhledávat různé varianty výletů po ostrově. Narazila jsem na několik cestovek, které nabízejí stejný itinerář za různé ceny a nakonec zvolila Samuipedia. Platbu jsme provedli online a do deseti minut jsme obdrželi potvrzení na email i s časem vyzvednutí. A co všechno jsme během 6 hodin viděli?

Wat Plai Laem 

Tento budhistický chrám se nachází na severo-východě ostrova. To co vidíte na fotce je Guaniyn – bohyně smilování. Lidé věří, že Guanyin je zdrojem bezvýhradné lásky a ochránkyní všeho živého. Jejích 18 paží znázorňuje její schopnost poskytnout pomoc kdekoliv na světě. Je považována také za bohyni plodnosti a lidé se k ní chodí modlit za splození zdravých dětí. Kousek od ní se nachází další velká socha – a to socha smějícího se Buddhy. V Thajsku najdete stovky, ne-li tisíce chrámů, ale tady ten díky tomu, že je postaven na jezeře, působí tak trochu pohádkově.

Big Buddha

Tento nejznámější chrám se nachází pouze pět minut jízdy od Wat Plai Laem. Dvanáctimetrová socha Buddhy byla postavena v roce 1972 a je to první věc, kterou uvidíte, před přistáním na místním letišti. V těsné blízkosti chrámu najdete několik předražených stánků s občerstvením a oblečením. Za mě teda nic moc, podobných chrámů jsem viděla již několik a musím říct, že Big Buddha je spíše jen turistická lapka. Všude najdete kasičky do kterých můžete přispět na podporu chrámu, ale buď nikdo nepřispívá nebo ty peníze jdou do něčích kapes, protože celé to působí jako neupravené, zašlé staveniště.

Hinta Hinyai

Další „velká“ atrakce, kterou jsem moc nepochopila. Mezi plážemi Lamai a Hua Thanon se nachází dvě „zajímavé“ skalní formace, které vypadají jako dámské a pánské přirození. Váže se k tomu legenda o starším páru, jejichž loď ztroskotala, těla byla vyplavena na pobřeží a přeměnila se v tyto skály. Zdejší tomu říkají Grandfather and Grandmother Rocks.

Kokosová plantáž 

Na Samui velmi rádi využívají zvířata. Nabízí se krokodýlí, opičí, sloní, hadí show a nebo fotky s tygrem. Tady na té kokosové farmě dokonce zaměstnávají opičky. Jsou přivázané za řetěz ke stromu a vycvičené k tomu, aby se vyšplhaly nahoru na palmu a odtrhávaly ořechy. Pan průvodce teda říkal, že po „pracovní době“ je pustí, ale nějak se mi nechce věřit tomu, že by opice druhý den v 8 ráno samy přiklusaly a hlásily se do roboty.

Wat Khunaram a mumifikovaný mnich

Jedna z nejbizardnějších atrakcí jakou jsem, kdy viděla. Přesně uprostřed tohoto chrámu je ve skleněné vitríně vystaven mumifikovaný mnich. Jedná se o Phra Khru Samathakittikhun, který zemřel v roce 1973. Mnichem se stal až po padesátém roce života a byl známý pro svoji schopnost předvídání smrti.

Vodopády Na Muang

A to nejlepší na konec! Vodopády Na Muang opravdu stojí za to vidět. Mini bus nás vysadil dole na kopci a my se pak sami museli vyšplhat necelý kilometr až k vodopádům. Pod vodopády najdete kemp, kde se můžete povozit na slonech nebo navštívit různá safari představení.

Závěr

Výlet určitě stojí za to, akorát mi přijde, že je Samui docela přeceňovaný ostrov. Je to snad nejdražší místo v Thajsku, servis a jídlo v restauracích neodpovídá: cena – kvalita a je docela problém se s číšníkem domluvit. Dvakrát mu můžete říct, že to kafe chcete BEZ cukru a co vám donesou? Sladkou břečku po které máte pusu slepenou ještě dva dny…Neříkám, že to je špatné všude, ale za ten týden jsme na taková místa narazili bohužel několikrát.

PS: Více fotek z dnešního dne bude v dalším článku Week in pictures.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]