Chorvatsko

POPRVÉ V CHORVATSKU, ANEB JAKÉ TO BYLO V ZADARU

Až do minulého týdne jsme byla jedním z mála obyvatel České republiky, kteří nikdy nebyli v Chorvatsku. A abych pravdu řekla, v minulosti mě tato země moc nelákala.

Minulý rok jsem však začala obdivovat fotky Dubrovníku a byla jsem doslova okouzlená krásou tohoto města. Jenže letecké spojení do Chorvatska nic moc a autobusem se mi nechtělo. Naneštěstí se docela nedávno otevřely nové lety do Zadaru. Já vím, Zadar není Dubrovník, ale Chorvatsko to je, takže bylo na čase se do této tolik opětované země konečně podívat.

První zastávka: Zadar

Do Zadaru jsme přiletěli v sobotu odpoledne, ubytovali se a šli se podívat na promenádu a zpívající moře. Morske Orgulje je vlastně takové umělecké instrumentální dílo. Pod mramorovými schody, které vedou do moře jsou zabudovány trubky, které v kontaktu s mořskými vlnami vydávají zvuky. Připomíná to spíše žalostný zpěv, ale je to přinejmenším velmi zajímavé.

Hned vedle schodů se nachází Pozdrav Suncu. Jedná se o kulatý památník věnovaný slunci o průměru 22 metrů na úrovni země. Uvnitř jsou naistalovány světelné prvky, které se v noci rozsvítí a vytvoří tak nekonečnou přehlídku různých barev.

Sea Organ, Zadar

Kam na pláž

A protože zima byla dlouhá, zatoužili jsme hned druhý den po pláži. Tou nejbližší byla pláž Kolovare na kterou se dá dojít z centra za nějakých dvacet minut. V létě je tato pláž velmi oblíbená nejen mezi turisty, ale také mezi místními. V minulosti získala dokonce modrou vlajku, která značí kvalitu a čistotu moře. Na konci dubna to bohužel na koupání ještě není, takže jsme se jen kochali pohledem na křišťálově čistou vodu a užívali si čerstvý mořský vánek. Další městskou pláž Boric najdete na severu města.

Kolovare Beach, Zadar

Jak strávit den v Zadaru

Zadar patří mezi nejstarší chorvatská města a pyšní se historií, která přesahuje více jak 3000 let. Ve Staré části se nachází románské a benátské brány, které sloužily jako vstup do města. Díky tomuto vlivu si budete připadat jako v nějakém městečku na jihu Itálie. Budovy světlých pískovcových a narůžovělých barev jsou navíc strašně fotogenické.

V jednu chvíli nám byla taková zima, takže jsme se šli zahřát do Muzea Iluzí. Zde můžete procvičit svou mysl. K vidění jsou různé hologramy, optické iluze, zrcadlové místnosti, točící se místnost a další.

Za pěkného počasí určitě doporučuji návštěvu kostela Sv. Donáta a přilehlé Bell Tower, ze které je nádherný výhled na celé město včetně přístavu. Věž je otevřena každý den od 10 – 17 hodiny a vstupné činí 15 HRK.

Ujít si nenechte ujít ani People’s Square s krásným kostelíčkem a venkovním posezením místních kavárniček, ve kterých si můžete vychutnat svou denní dávku kofeinu. Kávu umí Chorvati připravit téměř stejně dobře jako Italové.

Old Town, Zadar
View from the Bell Tower, Zadar
Old Town, Zadar
Museum of Illusions, Zadar
Old Town, Zadar

Útěk na ostrov

Až vás to ve městě omrzí, zajeďte se podívat na ostrov Ugljan, a to konkrétně do vesnice Preko. Několikrát za den se mezi přístavem Gaženica v Zadaru a Prekem otočí trajek společnosti Jadrolinija. Jedna cesta vás mimo hlavní sezónu vyjde na 15 HRK. Zde můžete obdivovat typickou dalmáckou architekturu, vypůjčit si kola nebo se okoupat v křišťálově modré vodě.

Za zmínku stojí i výšlap k pevnosti Sv. Mihovila, odkud se naskýtá úžasný výhled nejen na Preko, ale také na Zadar a okolní ostrovy.

Port in Preko, Ugljan, Zadar

Kam na jídlo a na drink

Nevím proč jsem si myslela, že Chorvatsko patří mezi ty levnější destinace. Byla jsem však překvapená, když jsem zjistila, že opak je pravdou. Pár míst jsme si oblíbili i přesto, že tam jídlo vyšlo dráž než v centru Prahy.

Pasta & Svasta – příjemná restaurace zaměřená na středomořskou kuchyni. Jejich domácí těstoviny jsou výborné.

Restaurace Nostalgie – až vás přepadne chuť na pravou neapolskou pizzu zajděte právě sem.

Bar Ledana – na večerní drink je ideální bar Ledana, který se nachází v krásném parku Perivoj. Ochutnat můžete i místní vína.

Pasta and Svasta restaurant, Zadar

Pokud je letiště v Zadaru vaší vstupní bránou do Chorvatska, určitě si vyčleňte minimálně jeden den na jeho náštěvu. Byla by škoda z něho vidět pouze letiště. 

[instagram-feed]