Uncategorized @cs

INTERVIEW | JARVIS MARCOS O TOM JAK SE LÉTÁ V PRVNÍ TŘÍDĚ

Hurá! Na blogu se objevil další rozhovor. Tentokrát mi na několik otázek odpověděl cestovatel Jarvis, který žije v Londýně. Přes týden chodí do práce, ale víkendy si užívá na palubě letadel a v exotických destinacích. V pátek po práci odjede na letiště, v sobotu brzy ráno přistane v Dubaji a zpět v Londýně je v pondělí v 7 ráno a stíhá to tak akorát rovnou do kanceláře. Tento způsob cestování si může dovolit pouze v business a první třídě, protože si může dopřát pořádný spánek. O jeho zkušenostech s létáním si můžete přečíst níže. Nezapomeňte se podívat i na jeho Instagram, kde sdílí fotky ze svých cest a z luxusních letadlových kabin.

Please can you give us some background on who you are, where you´re from and what you do?
My name is Jarvis Marcos, I live in London but spend a lot of my time travelling around the world, primarily in Asia, Australasia and Europe. I write reviews of luxury hotels, villas and first class flights on my website: jarvismarcos.com

Ahoj, můžeš nám o sobě něco říct?
Jmenuji se Jarvis Marcos. Žiji v Londýně, ale hodně svého času trávím cestováním, převážně po Asii, Austrálii a Evropě. Na svém webu jarvismarcos.com píši recenze o luxusním ubytování a o létání v první třídě.

Zdroj: Jarvis Marcos

How did you make the jump into your current lifestyle?
It started when a friend of mine used an inside connection with Thai airways to get us First class flights from Bangkok to Japan for free. We just had to pay taxes and fuel surcharges. I just couldn’t believe how amazing the experience was: checking in at a private part of the airport, with hot towels and a drink provided to us as we sat in a comfortable sofa. Using a private security channel. Being driven to the lounge in a buggy. Getting a free 1hr massage in the lounge’s spa. Multi-course menus on board including fine wines and champagne and so much personal space (including a flat bed to sleep in)!

After that flight I vowed to never go back to economy. I figured that the crazy prices I saw online for business and first class were not actually paid by any normal person, there had to be an alternative way. Since then a big focus in my life has been finding that alternative…

Jak jsi se k tomu dostal?
Všechno to začalo, když pro nás můj kamarád získal díky své známosti letenky v první třídě na let z Bangkoku do Japonska. Zaplatili jsme pouze daň a palivový příplatek a zkušenost to byla nezapomenutelná. Odbavili jsme se v soukromé části letiště, personál nám donestl horké ručníky, drink a usadil nás do pohodlných sedaček. Nemuseli jsme procházet bezpečnostní kontrolou jako všichni ostatní, měli jsme totiž naši vlastní. Do salónku nás odvezli pojízdným vozíkem. Zdarma jsme si užívali i hodinovou masáž. Na palubě nás potom čekalo několika chodové menu včetně kvalitních vín a šampaňského. A toho místa všude! Zdřímnout jsme si mohli na polohovací posteli.

Po této zkušenosti jsem si řekl, že už nikdy nepoletím ekonomickou třídou. Pochopil jsem, že ceny za první a business třídu, které jsou k vidění na internetu si „normální člověk“ nemůže dovolit, a proto jsem začal hledat jiný způsob toho jak si to všechno dovolit.

What is the first thing you do when you arrive in a new place?
I breathe in the smell of the new country, feel the temperature difference and just smile. There is something magical about stepping out of the jet bridge into a foreign land. That feeling never gets old. Once I’m on the ground my number one priority is usually finding a good place to get coffee (either using Foursquare or via recommendations from friends on Instagram)

Co uděláš jako první, když dorazíš do nové destinace?
Vdechnu vůni nové země. Na mé tváři se vykouzlí úsměv poté co si uvědomím, že je v daném místě tepleji než v Londýně. Miluji ten pocit, když vystupuji z letadla a vstupuji na území nové země. Tento pocit mne nikdy neomrzí. Pak už většinou jen hledám místo, kde si dám dobrou kávu. K tomu používám aplikaci Foursquare nebo se spoléhám na doporučení mých přátel na Instagramu.

What have been your favorite place so far and why?
The most relaxing and naturally beautiful is the Maldives. The food and service in Japan is absolutely amazing. The energy and constant assault on the senses of Bangkok is impossible to beat. No single place on Earth ticks all of the boxes but those are three that I can return to, time and time again, without getting bored.

Tvá nejoblíbenější místa?
Nejkrásnější a nejlepší místo na relaxaci jsou určitě Maledivy. Skvělého jídla a servisu se dočkáte v Japonsku. Mým oblíbencem je i Bangkok. Je to město, které srší energií 24 hodin denně, a které zasáhne veškeré vaše smysly. Na světě není jediného místa, které by mohlo nabídnout kombinaci všech těchto vlastností, ale tyto tři jsou místa, kam se mohu neustále vracet bez toho aniž bych se tam nudil.

How often do you fly and what do you love most about being up in the air?
I fly quite a lot, considering that all of my travel is personal, rather than being paid for by my employer. In 2016 I flew a total of 72 flights, 144,122 miles and the majority were in business class. My favourite thing about being up in the air is the total relaxation. I can switch my phone off, forget about emails and just enjoy a meal with a selection of wines and spirits.

Rather than having to take a taxi home afterwards I can just turn my seat into a bed and go straight to sleep. No restaurant that I know of offers that level of service! Looking out of the window still always amazes me. The world is stunningly beautiful and once you go above the clouds, it´s always sunny.

Jak často létáš a co tě na tom nejvíc baví?
Létám docela často vzhledem k tomu, že létám na vlastní pěst a lety nejsou hrazeny mým zaměstnavatelem. Jen v roce 2016 jsem absolvoval 72 letů, což bylo 144 122 mílí a většina z nich byla v business třídě. Nejvíc mě na tom baví ten pocit totální relaxace. Vypnu telefon, zapomenu na emaily a užívám si skvělého jídla a vína. Místo toho, abych si po skvělé večeři vzal taxi domů, jen stisknu tlačítko, které mi ze
sedadla vyčaruje postel a jdu rovnou spát. Žádná restaurace, kterou znám nenabízí takový servis. Nikdy mě neomrzí pohled z okna letadla. Svět je nádherný a navíc nahoře nad mraky vždy svítí slunce.

How do you choose your destinations?
Very often they choose me. If I want to travel cheaply, comfortably and over a specific period of time, I need to be flexible somewhere. For me, I am more prepared to be flexible on destination than I am on comfort. For others (most people) the equation is reversed. Every day, new crazy discounts surface for premium class travel. I just sit patiently like a fisherman, waiting for an airfare that I like the look of. Sooner or later it will come!

Na základě čeho si vybíráš své destinace?
Ony si většinou vybírají mne! 🙂 Pokud chci cestovat levně, pohodlně a v učitý čas, musím být  flexibilní. Pro mě je nejdůležitější komfort, až potom následuje destinace. Spousta lidí to má obráceně. Každý den se na internetu objevují akční nabídky na lety v první nebo business třídě. Občas si připadám jako rybář. V klidu čekám na to až ulovím nějakou skvělou letenku. Vím, že dříve či později se určitě objeví!

Can you give us a little advice? What´s the most effective way to get a seat upgrade on a flight?
The most effective way to get an upgrade is to fly a lot and get frequent flier status with an airline. The guy that flies 100 times a year with an airline is always going to get upgraded before the one who takes 2 flights a year. Never order a special meal. Airlines automatically exclude people that do from being upgraded (it makes their lives simpler to move somebody who doesn’t require any special treatment). The number one best way to fly in business class? Pay for it.
Seriously. There are many times when the business class fare can work out cheaper than economy. People often don’t even bother to search for it. This is particularly true over time periods when economy becomes expensive, like Christmas or school holidays (more families are flying together in economy whilst less business is being done during this time – which means that the prices converge).

Můžeš nám poradit co udělat pro to, abychom získali upgrade?
Nejlepší je prostě hodně létat a sbírat body. Někdo, kdo létá stokrát za rok s určitou leteckou společností získá upgrade dříve, než někdo, kdo absolvuje pouze dva lety za rok. Nikdy si neobjednávejte speciální jídlo. Aerolinky vás tak automaticky vyřadí ze seznamu potenciálních cestovatelů, kteří by mohli získat lepší třídu (je pro ně jednodušší přesunout někoho, kdo nevyžaduje žádné extra věci). Samozřejmě pokud chcete letět business, tak nejlepší způsob jak se tam dostat, je si za to zaplatit. A to myslím vážně. Kolikrát vychází cena letenky v business třídě lépe než v economy. Lidé o tom neví, a proto je ani nenapadne se na to podívat. Tento fakt platí především v obdobích, kdy je létání v economy drahé, například během Vánoc
nebo školních prázdnin (rodiny létají společně v economy, tím pádem vzniká méně rezervací v business, a to znamená, že se ceny začnou vyrovnávat).

What does the world „travel“ mean to you?
Travel to me is freedom. It is excitement and it is adventure. Without it life is incredibly small.

Co pro tebe znamená „cestování“?
Je to svoboda, vzrušení, dobrodružství a bez toho je život neskuteně ochuzen.

Which is your favourite airline and why?
My favourite is probably Singapore Airlines. The staff are incredibly well trained, highly professional and operate very well as a team. Their business class is market leading and their First Class Suites totally revolutionised air travel by providing customers with a double bed and closing suite doors on a commercial plane.
They also serve both Krug and Dom Perignon champagne as well being amongst the few airlines that serve caviar in First Class. The photo below is from a trip I surprised my Dad with, on Singapore Airlines, we flew to Sao Paulo for dinner on Saturday and I was back in London in time for work on Monday morning 😉

Tvá nejoblíbenější aerolinka?
Mou nejoblíbenější budou nejspíš Singapore Airlines. Posádka na jejich letech je vždy velmi profesionální a funguje skvěle jako tým. Jejich business třída je ta nejlepší na trhu a jejich apartmány v první třídě nastolily revoluci v leteckém průmyslu. Zákazníci mají k dispozici dvoulůžkové postele. Na palubě servírují šampaňské Krug a Dom Perignon a jako jedni z mála mají v nabídce i kaviár. Fotka dole je z cesty, kterou jsem překvapil mého otce. Letěli jsme se Singapore Airlines do Sao Paulo na sobotní večeři. Zpátky v Londýně jsem byl v pondělí ráno a mohl tak jít rovnou do práce.

What is the best food you have you ever eaten on board?
The Kyo Kaiseki tasting menu on ANA First Class. It was a thing of absolute beauty, magnificent plating, incredibly fresh sushi, a dessert that looked like a sculpture, fantastic wine pairings, free flowing Krug, perfectly made espresso. One of the best meals of my life, not just the best on a plane.

Nejlepší jídlo jaké jsi, kdy na palubě letadla měl?
Degustační menu Kyo Kaiseki v první třídě na palubě ANA. Byla to absolutní nádhera, úžasné, neuvěřitelně čerstvé sushi, dezert, který vypadal jako dílo sochaře, skvělé víno, výborné espresso. Nebylo to jen to nejlepší jídlo na palubě, ale nejlepší jídlo v mém životě.

Tell us five things you can´t travel without.
An eye mask, nasal spray and eye drops for long haul flights. Mobile phone, sunscreen, my laptop.

5 věcí bez kterých se na cestách neobjedeš?
Maska na spaní, nosní sprej a kapky do očí na dlouhé lety, mobilní telefon, opalovací krém a můj notebook.

What´s the funniest thing that´s ever happened to you on a flight?
I’ve had an entire meal tray dropped into my shoes whilst flying Malaysian airlines in economy many years ago. I didn’t think it was particularly hilarious at the time though! A while back, when travelling on a 747, my girlfriend and I had almost the entire upstairs to ourselves. I took the chance to basically run around, going nuts and taking dumb pictures. A member of the crew came over and said that the captain had been watching us on the cameras and he couldn’t stop laughing. Most recently the crew on a Qantas flight offered to give me a champagne manicure by pouring all
the leftover champagne on my hands just before landing (they felt ridiculously soft afterwards!)

Co nejvtipnějšího se ti během letu, kdy stalo?
Před několika lety jsem letěl s Malaysian airlines v economy třídě a letuška mi vysypala celý tác s jídlem na boty. V ten moment jsem si nemyslel, že to bylo dvakrát vtipné. Před nějakou dobu jsem letěl s přítelkyní boeingem 747 a celé horní patro jsme měli pro sebe. Běhali jsme kolem, dělali kraviny a fotili se. Přišel za námi člen posádky s tím, že se na nás dívá na kamerách kapitán letadla a moc se u toho baví. Nedávno jsem také letěl s Quantas airline a jejich posádka mi nabídka manikúru šampaňským. Což znamenalo, že mé ruce polévali šampaňským, které jim ten den zbylo. Mé ruce byly potom neskutečně hebké.

Where you going next?
My next big trip is Fiji, in April. I can’t wait!

Kam se chystáš v nejbližší době?
V dubnu letím na Fiji! Už se nemůžu dočkat!

[instagram-feed]