12 POSTŘEHŮ Z GIBRALTARU

0 Shares
0
0
0

Gibraltar mě lákal už když mi bylo náct a vlastně ani nevím proč. Možná tím, že se jedná o malinkou anglicky mluvící zemi na samotném cípu Evropy, nedaleko Afriky. Nedávno jsem se tam konečně podívala a strávila tam necelý den.

Jak se tam dostat?

Na přímo se létá na Gibraltar pouze z Velké Británie. Pokud pojedete z Prahy, leťte do Malagy se Smart Wings a potom přesedněte na autobus společnosti Avanza. Ten vás doveze do španělského městečka La Linea de la Concepcion ,odkud je to pouhých pět minut pěšky na hranice s Gibraltarem.

Kde se ubytovat

Na Gibraltaru je prý dráž než v UK, takže pokud chcete zůstat pár dní, raději si najděte hotel nebo apartmán přes Airbnb ve městě La Linea.

Fakta

1. Gibraltar není součástí Schengenského prostoru, takže počítejte s tím, že při vstupu do země budete muset projít pasovou kontrolou.

2. Tato mini země má necelých 7 km čtverečních a žije zde asi 30 000 obyvatel.

3. Přímo u hraničního přechodu se nachází letiště a jeho přistávací dráha slouží i jako cesta pro auta, chodce, autobusy a cyklisty. Jakmile spatříte na semaforu červenou, zastavte a počkejte si na to, až pouhých pár desítek metrů od vás proletí letadlo.

přistávací dráha a “rock of gibraltar” v pozadí

4. Do centra zvaného Casemates můžete jít buď pěšky (cca 20 minut) nebo si vzít od hranic autobus.

5. Platí se samozřejmě librami. Pokud máte u sebe pouze eura, nevadí, protože ve městě  narazíte na spoustu směnáren.

6. Nejezdí se tu vlevo jako ve Spojeném království, ale vpravo, tak jako u nás.

7. Jak už jsem zmiňovala, centrum Gibraltaru se nazývá Casemates. Zde najdete spoustu britských obchodů (Morrisons, Topshop nebo Marks&Spencer) kaváren a restaurací.

8. Budete si zde připadat jako ve španělské parodii na Velkou Británii.

9. Až si projdete město, sedněte na autobus a jeďte až na poslední zastávku Europa Point. Je tu sice hodně větrno, ale při hezkém počasí uvidíte až do Afriky.

10. Pokud vás baví stát ve frontě, počkejte si na lístky na lanovku, která vás vyveze až na Rock of Gibraltar. Nahoře je k vidění např. hrad Moorish, jeskyně Sv. Michaela a nebo si můžete zapózovat s opicemi. Samotná lanovka vás vyjde na 13 gbp, počítat však ještě musíte se vstupy do hradu a jeskyně.

11. Na západní straně Gibraltaru najdete pláže a rybářskou vesničku Catalan Bay, která je velmi oblíbená mezi turisty. Občas se zde ve velkém množství vyskytují medúzy, takže pozor na to!

12. Chcete zůstat? Najít si zde práci asi nebude takový problém. Na to, že se jedná o malou zemi tu má pobočky spousta britských a mezinárodních bank, ale převážně společnosti zaměřující se na online sázení a gambling, pro něž je Gibraltar ideálním místem z hlediska daní a licencí. Mezi ty největší patří William Hill, Landbrokes nebo Betfair.

0 Shares