Itálie

MALÝ PRŮVODCE SALERNEM

Na začátku tohoto měsíce jsem strávila deset dní ve městě Salerno, které spadá do kraje Kampánie a leží pouhých 40 minut jízdy vlakem od Neapole. Město je skvělou základnou pro všechny, kteří chtějí projet značnou část pobřeží Amalfi a večer si užít všeho co může téměř sto čtyřiceti tisícové město nabídnout.

My se v Salernu ubytovali přímo v centru (tip na jedno skvělé ubytování – – Nei Parragi), a to hned vedle té nejživější ulice Corso Vittorie Emanuele. Najdete zde obchody s módou, kavárny, gelaterie a bary. Po obědě tu je docela mrtvo, ale kolem páté se začínají scházet místní, protože je čas na passegiattu, což v doslovném překladu znamená na procházku a samozřejmě také na aperitivo.

Dopravní spojení do/ze Salerna je vynikající, a to především díky vlakové stanici, která spojuje Salerno s ostatními kouty země. Skvěle funguje i autobusová doprava. Autobusy směr Amalfi coast (Vietri sul Mare, Cetara, Maiori, Minori, Atrani, Amalfi) odjíždí i několikrát za hodinu a jejich zastávku najdete přímo před vchodem na hlavní vlakové  nádraží. Lístek na bus u řidiče nekoupíte, seženete je v trafikách a ceny se pohybují mezi 1,2 – 2,40 eur za jednu cestu.

Jsou tu i dvě přístavní místa – – Molo Manfredo a Piazzia Concordia – –  ze kterých odjíždí v pravidelných intervalech lodě třeba do Positana nebo na ostrovy Ischia a Capri. 

Co bych viděla jako menší nedostatek je absence hezké pláže poblíž centra. Podél promenády jsou navezeny obrovské betonové kvádry a až na jejím úplném konci se rozprostírá malinká pláž Santa Teresa. Ta však nepatří mezi ty nejkrásnější, protože se nachází kousek od masivního přístavu. Tomu samozřejmě také odpovídá kvalita vody. Je, ale fajn sem zajít večer na drink. Schází se tu místní a občas se na pláži koná i fotbalový zápas.

Jak jsem se již zmiňovala o pár řádků výše, v Salernu jsme sice strávili deset dní a deset nocí, přes den jsme však objevovali krásy Amalfi coast a tak nám na město samotné moc času nezbývalo. Na pár míst jsme si ovšem čas našli, a moje tipy na to co vidět můžete najít níže:

CO ZAŽÍT V SALERNU:

Určitě si nenechte ujít večerní procházku po promenádě Lungomare Trieste, podél které jsou vybudovány dlouhé lavice, takže si zde můžete i na chvilku sednout a pochutnat třeba na místní specialitě, kterou je zmrzlina v briošce. Tu koupíte v baru Nettuno. Dojděte až na severní konec promenády a dejte si drink s místními v baru Santa Teresa.

Zdroj: Serious Eats

Úžasný výhled na celé město vám nabídne hrad Castello di Arechi. Pokud však nemáte pronajmuté auto nebo motorku, může být cesta k němu docela oříšek. My si k němu chtěli udělat odpolední procházku, ale po asi patnáctiminutovém výšlapu městem jsme došli k dálnici odkud nevedla žádná další cesta. Proto jsme se vrátili zpátky do centra, kde jsme se asi po hodině dočkali busu č. 19.  V prostranství hradu téměř nikdo nebyl, takže jsme měli spoustu prostoru na focení. Výhled je tu naprosto úžasný!

Aperitivo si dejte v jednom z mnoha barů na Corso Vittorio Emanuele a poté pokračujte dále na Via dei Mercanti. Dojdete do dostanete se do čtvrti Rione Duomo, kde se uličky zúžují a kde to vypadá více mafiánsky. Hlavní dominantou této čtvrti je katedrála (duomo di Salerno).

KDE SE NAJÍST

Image result for fork and knife icon Pizzeria la Smorfia

Image result for fork and knife iconOsteria Nonna Maria

Image result for fork and knife icon Hydra Sud e Sapori

a dále ještě restaurace, která je přímo naproti Hydře. Její název si bohužel nepamatuji a na Google maps také není.

[instagram-feed]