Itálie

MALÝ PRŮVODCE GALLIPOLI A ZVYKLOSTMI JÍŽNÍ ITÁLIE

Přemýšlíte o dovolené v jížní Itálii, ale nejste si tak úplně jistí kam se přesně vydat? Zkuste třeba městečko Gallipoli na samotném konci oblasti Puglia.

Tuto část země v nabídce českých cestovních kanceláří jen tak nenajdete, takže vyražte na vlastní pěst. Z Prahy se dostanete do Bari se společností WizzAir, a odtama už vlakem nejprve do města Lecce a pak už přímo do Gallipoli. Odjezdy vlaků si můžete vyhledat předem na webu rome2rio.com, avšak časy berte pouze jako orientační, protože italské vlaky mají většinou zpoždění.

Ubytování můžete sehnat přes známé portály jako booking.com, hotels.com nebo agoda.com. Kromě hotelů je k dispozici i spousta apartmánů s vlastním sociálním zařízením a terasou. Jejich jedinou nevýhodou je, že nemají připojení k internetu, ale chápu, že ne pro všechny to je životně důležité.

V Gallipoli najdete i historické centrum do kterého se dostanete přes most Ponte Cittavecchia a který na mapě vypadá jako samostatný ostrov. Centrum tvoří úzké spletité uličky s typickými italskými domy, přístav, pláž a spousta restaurací a kaváren. Mě se líbilo v baru Blanc, který nabízí jak vnitřní tak i venkovní posezení a zároveň slouží i jako prodejna nábytku a dekorací. Odpolední kávičku si můžete vychutnat v kavárně Duomo a na zmrzlinu zajít do cukrárny Martinucci.

Až si to křížem krážem celé obejdete, dostanete se zpět na most a hlavní třídu Corso Roma, která opět nabízí restaurace, bary, kino a spoustu obchodů, převážně tedy s botami, ale nesmí chybět i Benetton, Sisley nebo Terranova. Na této třídě probíhá ve večerních hodinách i passeggiata – je to doba, kdy se místní obyvatelé nastrojí a vydají se na drink a pokec s přáteli. Skvělé místo na aperitiv je pasticceria Facula. Zkuste Aperol spritz nebo Crodino.

Z této části města je první pláž vzdálená takových deset minut chůze. Pobřeží je však dlouhé a pokud ho chcete poznat celé, pronajměte si kolo nebo skútr. My jsme vyzkoušeli půjčovnu Rental Solution ve Via Mazzarella. Pronájem kola na 24 hodin vyjde na 5 euro. Nezapomeňte si s sebou vzít nějaký doklad totožnosti a základní slovní výbavu. Pánové v půjčovně totiž angličtině moc neholdují. A když dostanete hlad, zastavte se v restauraci Piccolo Lido, kterou najdete směrem na jih hned před prvním plážovým klubem. Mají tam výborné slávky s rajčaty nebo gnocchi s krevetovou omáčkou.

Největší a nejoblíbenější plážová oblast se jmenuje Baia Verde. Zde leží jeden plážový klub vedle druhého, takže se nemusíte bát, že by na vás nevyšel žádný slunečník. Doporučuji dojet až k Punta della Suina, což je asi 4 km od Gallipoli. Jsou tam plážové sedačky a bar se skvělým výhledem.

Co je dobré vědět

V této oblasti Itálie se ještě stále dodržuje odpolední siesta. Obchody a některé restaurace jsou otevřeny dopoledne, po 13h zavírají a otevírají opět až kolem 18h.

S tím souvisí i to, že Italové ožívají nejvíce večer. Přes den je v ulicích mrtvo a ve večerních hodinách město ožije a je tu rušno jak v sobotu na Václaváku. Pokud chcete klid, vyhněte se hotelu, který má okna do ulice Corso Roma.

Nejspíš budete potřebovat adaptér, protože italské zásuvky mají velmi malé otvory do kterých se vejdou pouze nabíječky produktů Apple. Ten však sežene třeba i v supermarketu za pár korun.

Co se týká spropitného v restauracích, tak to je vždy automaticky zahrnuto v ceně a činí 1,5 – 2 eura na osobu.

Italové anglicky neumí, takže se netrapte tím, že ani vy ne. Pro jistotu si před odjezdem napište pár základních frází.

tak Kam se v létě chystáte vy? pokud jste zvědaví na více fotek z této nádherné oblasti, sledujte můj instagram – MISSTRAVELFAIRY
[instagram-feed]