Na začátku června se mi strašně zachtělo jak moře, tak i mého milovaného Řecka, které jsem navštívila naposledy v roce 2011. Začala jsem tedy pokukovat po letenkách a ubytování, ale jak to tak bývá, asi 98% ubytovacích kapacit bylo obsazeno a letenky z Prahy na řecké ostrovy stály téměř tolik, co lety do jihovýchodní Asie. A i když se organizovaným výletům vyhýbám, nedalo mi to, a začala jsem projíždět nabídky cestovních kanceláří.
Po pár týdnech intenzivního hledání se na mě usmálo štěstí v podobě opravdu skvělého last-minute zájezdu na řecký ostrov Santorini. Týdenní pobyt s ubytováním kousek od pláže za super cenu mě přesvědčil a já hned kupovala, protože mi bylo jasné, že taková nabídka se na webu dlouho neohřeje. Zájezd organizovala cestovní kancelář Viamare a já s ní byla naprosto spokojená.
SANTORINI
Santorini, které leží v Egejském moři je vlastně skupinou ostrovů tvořených z Thira, Thirassiá, Asproníssi, Palea a Nea Kaméni. Jediným obydleným je Thirassiá, kam se můžete podívat na pár hodin během organizovaného výletu. Dle paní z CK si místní obyvatelé nepřejí, aby na ostrově pobývali turisté a tudíž byly zakázány výstavby jakýchkoliv hotelů. Na Googlu jsem přece jen našla jednu nabídku ubytování s krásnými výhledy, a to Zacharo rooms.
Celý komplex ostrova je aktivní sopkou a jeho aktuálnímu rozložení a tvaru vděčí Santorini obrovskému výbuchu, který se odehrál kolem roku 1500 př.n.l. Z původního ostrova zůstaly jen krátery (současné ostrovy), které se usadily v moři.
Ostrovu se říká také Thira, a je to i název hlavního města. Santorini je nejjižnějsím ostrovem Kyklad a nachází se asi 300 km od Athén.
KDE SE UBYTOVAT
Pokud jste právě vyhráli v loterii a hledáte to nejkrásnější místo na Santorini, tak vězte, že jím bude městečko Oia, které leží na samém severu ostrov, a které je osázené těmi roztomilými bílými domečky a kostelíky s modrými kopulemi, jež jsou vyzobrazené na všech pohlednicích. Není problém zde zaplatit za noc i více jak 30 tisíc korun. Za tuto cenu získáte pokoj s vlastním bazénem a neskutečnými výhledy. Nevýhodou je to, že na této straně ostrova nejsou žádné pláže.
Pro všechny ostatní bude ideálním letoviskem Kamari, které najdete na druhé, východní straně ostrova. Je tu dva kilometry dlouhá pláž s černým lávovým pískem a oblázky. Podél moře se táhne také promenáda osázená restauracemi a bary.
Dalším oblíbeným letoviskem je Perissa, která je od Kamari oddělená skálou Mesa Vouno. Z Kamari do Perissy jezdí pravidelně loď, a to od restaurace Hook. Jedna cesta vás vyjde na 6 euro.
MÍSTNÍ DOPRAVA
Turistické části ostrova jsou velmi dobře obsluhovány autobusy. My byli ubytováni v Kamari odkud odjížděl první autobus do Firy již kolem 7 hodiny ranní. Ve Fiře se pak dá přestoupit na autobusy do dalších letovisek. Z Kamari do Oia se tedy dostanete dvěma autobusy s přestupem ve Fira. Jedna cesta stojí 1,60 eur a lístek si koupíte od výběrčího až po nástupu do autobusu. Skvělou zprávou je, že autobusy fungují i po půlnoci a pokud byste někde uvízli, můžete si vzít Santorini taxi.
JAKÁ JÍDLA VYZKOUŠET
Řecká kuchyně patří mezi mé nejoblíbenější. Asi nejznámějším pokrmem je gyros pita, který pořídíte už za 2,50 eur. Gyros tvoří maso, hranolky, rajčata a tzatziky zabalené v pitě.
Další speciality:
- Moussaka – mleté maso zapečené s lilky, cuketou, brambory a bešamelem
- Pastitsio – těstoviny ve tvaru rour zapečené s mletým masem a bešamelem
- Souvlaki – něco jako naše špízy
- Smažené nebo grilované kalamáry
- Mořské plody
- Gemista – velká rajčata a papriky plněná kořeněnou rýží
- Stifado – něco jako náš guláš
- Řecký salát
- Tzatziki – předrkm z řeckého jogurtu, okurky a česneku
- Baklava, kataify – tradiční dezerty vyrobené z listového těsta, s medem a ořechy
CO PODNIKNOUT NA SANTORINI
Výšlap na archeologické naleziště Thira
Zůstatky starobylého města Thira se nachází na hoře Mesa Vouno, 365 m.n.m., která rozděluje letovisko Kamari od Perissy. Právě z těchto dvou míst se na ni můžete vydat. Z Kamari vedou dvě cesty, ta první je po točité cestě po které však jezdí i motorky a auta. Ta druhá vede přes hory a začíná vpravo hned před začátkem točité cesty. V půli cesty najdete malý kostelík s jeskyní. Nahoře se platí vstupné tuším 4 eura a poté již můžete kromě výhledů na letiště, části ostrova a nekonečné Egejské moře obdivovat i pozůstatky helénistického chrámu sv. Dionýsia a mnoho dalších pozůstatků domů, divadel, školy, chrámů apod. Kolonisté ze Sparty sem přišli a začali budovat město již v 9. století př. n. l.
Návštěvu vesničky Oia
Jet na Santorini a nepodívat se do městečka Oia, je jako byste tam nikdy nebyli. Připravte se však na to, že tu bude hlava na hlavě. Denodenně přijíždí do přístavu spousta lodí, které zde na pár hodin vyplivnou stovky dalších turistů. Také tu je v podstatě dráž něž na východní straně ostrova. Je tu, ale opravdu krásně. Úzké křivolaké uličky a bíly domky vystavené v tradičním kykládském stylu ve vás zanechají dojem. Oia patří mezi nejoblíbenější místo na pozorování západů slunce.
Plavání a oběd v Ammoudi Bay
Přímo pod Oia najdete zátoku Ammoudi ve které je v podstatě pouze pár restaurací a mini přístav. Dělají tu výborné smažené kalamáry, které jsme ochutnali v první taverně napravo. Toto místo je prý ideální i na pozorování západů slunce a vydáte-li se poté vlevo (stojíte-li zády k Oia) podél skal, dojdete za malou chvíli k obrovským kamenům na kterých se bude opalovat spousta lidí. Je to totiž jedno z mála míst na kterém se dá na této straně ostrova plavat.
Západ slunce ve Fiře
Spousta lidí jezdí na západy do Oia, my zvolili západ ve Fiře, dali si drink v baru s výhledem a pokračovali dále směrem k vesničce Imerovigli. V půli cesty jsme objevili skvělou restauraci Vanilia z jejíž terasy uvidíte krásný západ slunce.
Pěší trek po kaldeře z Firy do Oia
Kaldera je záliv velkého kráteru uprostřed Santorini a místy dosahuje hloubky až 400 m. My se vydali v časných ranních hodinách na túru z Firy do Oia. Je to nějakých 10 km a trvalo nám to asi 3 hodiny, ale vůbec mi to nepřišlo, protože jsme se celou cestu kochali nádhernými výhledy. Rozhodnete-li se absolvovat to samé, doporučuji vzít si hodně vody, pokrývku hlavy a dobrou obuv.
DALŠÍ AKTIVITY….
které jsme měli v plánu, ale bohužel za ten týden nestihli:
Letní kino v Kamari
V Kamari je k dispozici několik kin, avšak to nejkrásnější letní kino najdete u hlavní cesty z Firy krátce před vjezdem do Kamari. Filmy se zde hrají od května do října, vstupné je 8 euro a k dispozici je i bar. Program Open Air Cinema najdete na webu nebo na plakátech, které bývají vylepené na promenádě v Kamari.
Návštěvu červené pláže
Nedaleko vesničky Akrotiri na jížní části ostrova se nachází Red Beach, která je považována za tu nejkouzelnější a nejzajímavější pláž na ostrově. Pláži dominuje červená barva pahorků a v kontrastu s azurově modrou vodou vytváří příkaz, který vás naprosto ohromí. Před tím než se tam vydáte je dobré si zjistit, zda není pláž uzavřena. Dochází tu totiž k sesuvům půdy a padání kamenů.
Návštěvu vinařství
Na Santorini najdete hned několik vinařství, ale to nejoblíbenější se jmenuje Santo Wines a leží 4 km jížně od Firy. Založeno bylo již v roce 1947 a je oblíbeným místem pro konání svateb. Ročně sem přijede ochutnat víno více jak 300 tisíc turistů.