Řecký ostrov Naxos

KTERÝ ŘECKÝ OSTROV NAVŠTÍVIT? VYDEJTE SE NA NAXOS, NEBUDETE ZKLAMANÍ

0 Shares
0
0
0

Konec léta se blížil a já si uvědomila, že jsem se ještě nedostala k tomu, abych se natáhla na lehátko společně s knížkou v ruce a zaposlouchala se do uklidňujícího šumění moře. A protože ráda objevuji nové destinace, a Řecko patří mezi mé oblíbence, volba padla úplnou náhodou na ostrov Naxos.

Naxos se nachází v Egejském moři a patří mezi největší a nejúrodnější ostrovy Kykládského soustroví. Mezi ty se řadí například i o něco slavnější Santorini, Mykonos nebo Ios. Od června do září zde vanou silné větry Meltemi, což pocítíte na vlastní kůži již při přistávání, kdy to s celým letadlem hází ze strany na stranu.

DOPRAVA NA OSTROVĚ

Na Naxosu se nachází letiště, jehož přistávací plocha měří pouhých 900 metrů, proto zde mohou přistávat pouze malá letadla. Ty sem létají z Athén. Je tu samozřejmě i přístav, odkud se dostanete na okolní ostrovy. Pokud se sem vydáte s cestovkou, poletíte na sousedící Paros a poté budete lodí přepraveni na Naxos.

Na ostrově skvěle funguje autobusová doprava. Hlavním dopravním uzlem je město Chora, odkud vyjíždí autobusy do vnitrozemí a na pláže na severovýchodním pobřeží. Lístky je potřeba koupit předem v trafice nebo supermarketu.

PROČ NAXOS?

1) Naxos je ostrovem dlouhých nekonečných pláží. Voda je zde křišťálově čistá a hraje všemi odstíny modré. Právem si místní pláže vystoužily Modrou vlajku Evropské unie, která značí opravdovou kvalitu.

2) Naxos je stejně krásný jako jeho slavnější sousedi – Santorini a Mykonos. Když vplujete do bočních uliček hlavního města Chora, budete si zde připadat jako ve vesničce Oia na Santorini. Úzké bílé uličky s modrými detaily, obchůdky s designerským zbožím a stylové bary a restaurace vás budou lákat k podvečernímu koktejlu na každém kroku. Z jejich teras můžete pozorovat ty nejkrásnější západy slunce.

3) Naxosu se stále ještě vyhýbá masivní turismus, což se nedá říct o výše zmíněných ostrovech. Užijete si zde opravdový klid, a když se vám poštěstí, najdete si pláž sami pro sebe. Cenová politika na Naxosu je v porovnání s okolními ostrovy stále velmi příznivá. Za potraviny zde zaplatíte snad ještě méně než u nás, což je dáno také tím, že většina produkce pochází přímo odsud.

Kromě zeleniny, zde pěstují také melouny, granátová jablka, fíky nebo vinnou révu, ze které vyrábí speciální oranžové víno Naxiotiko. Zajímavou plodinou je kitron, což je odrůda citronu, ze kterého se vyrábí likér na způsob slivovice. Je však o něco slabší a v ústech zanechává příjemnou citronovou chuť. Místní ho používají i k přípravě dezertů.

CO SI NESMÍTE NECHAT UJÍT NA OSTROVĚ NAXOS

Pláž v Agios Prokopios, Naxos

PLÁŽE

Troufám si tvrdit, že pláže na Naxosu patří mezi jedny z nejkrásnějších v celém Řecku. Tyrkysově modrá voda, jemný písek v kombinaci s kamínky, menší skalnaté zátoky….Mezi nejznámější pláže patří Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka nebo Aliko.

HLAVNÍ MĚSTO CHORA

Hlavní město ostrova Chora je nejlepší navštívit navečer. Přes den tu je docela mrtvo a některé bary a restaurace jsou zavřené. Dominantou města je Portara, velký kamený rám, který se nachází na kopečku hned vedle přístavu. Byl postaven již v roce 522 př.n.l. a sloužil jako vstupní brána do chrámu boha Apollona. My si prošli i promenádu kolem přístavu a na jejím konci zahnuli doleva a vydali se do spletitých uliček města až k hradu Kastro. Po cestě se nachází spousta restaurací, většina z nich má úžasný výhled, který si užijete především při západu slunce.

Hlavní město Chora na ostrově Naxos

VESNIČKU CHALKI

Pokud byste měli navštívit jen jedno místo ve vnitrozemí, tak musíte právě sem. Vesnička Chalki byla v minulosti hlavním městem ostrova a pyšní se malebnými kostelíky, krásnými kamennými domy, útulnými kavárnami a palírnou Vallindra Kitron, kterou můžete navštívit zdarma. Dozvíte se něco o její historii a můžete ochutnat tři druhy likérů, které zde vyrábí.

My sem dorazili před desátou hodinou ranní, takže vesnice ještě stále zela prázdnotou. Plnit se to tu začalo krátce před obědem. A protože jsme měli spoustu času, vyrazili jsme pěšky do vedlejší vesničky Filoti, která je stejně krásná.

Naxos je ideální místo na pěší turistiku. Ve vnitrozemí jsou značené trasy a vystoupat můžete i na nejvyšší horu celého souostroví – ZAS ve výšce 1004 m.n.m.

Vesnička Filoti na ostrově Naxos
Sýr Saganaki na ostrově Naxos

MÍSTNÍ SÝR

Drtivou většinou obyvatel ostrova Naxos jsou farmáři, jejichž největší starostí je, zda jim vyroste dostatek brambor. Ty patří mezi místní delikatesu, takže si nezapomeňte v restauraci objednat talířek hranolek navíc.

Největší specialitou je však místní sýr. Ten nejznámější se jmenuje Graviera Naxou. Je oceněn ochrannou známkou PDO a vyrábí se z kravího, ovčího a kozího mléka. Požadovaná doba zrání je minimálně tři měsíce. V restauracích ho nabízí smažený (jako saganaki), se saláty nebo jako přílohu ke hranolkům. V pekárnách jím plní slané pečivo.

Mezi další místní sýry patří arseniko nebo tyrokalo.

KDE SE NAJÍST

Onniro Wine Bar Restaurant – Chora

Restaurace má krásnou střešní terasu, která je jako dělaná na romatickou večeři při západu slunce. V menu najdete saláty a tradiční jídla jako jehněčí nebo masové koule soutzoukakia s celerovou kaší. Před jídlem navnadí vaše chuťové pohárky panákem rakije.

Vlassi’s Family Tavern – Maragkas

Po cestě z pláže Plaka nás přepadl hlad, takže jsme zamířili do nejbližší restaurace. Tento rodinný podnik má v nabídce klasická řecká jídla, která chutnají opravdu jako od maminky. Vyzkoušejte moussaku!

La Trattoria – Agios Prokopios

Italsko-řecká restaurace v blízkosti pláže. Jejich pizzu a pastu jsme nezkoušeli, ale ryby, domácí růžové víno a kuřecí filety mají moc dobré.

Kam na gyros

Oregano Naxos – Agia Anna

Lefto’s Souvlaki Kebab House – Agios Prokopios

Nicolas Grill – Filoti

Ten nejlepší řecký gyros ve vesnici Filoti na ostrově Naxos
0 Shares