Thajsko

KOLIK VÁS BUDOU STÁT DVA TÝDNY V THAJSKU

Kolik vás budou stát dva týdny v Thajsku

Původní článek na toto téma jsem napsala již v roce 2015. A protože patří mezi jedny z nejčtenějších, provedla jsem menší update. Přece jen to jsou již čtyři roky a od té doby se cenová politika v Thajsku bohužel trošku změnila.

Někteří si stále myslí, že je dovolená v Thajsku musí finančně zruinovat. Pravdou je, že pokud si nepotrpíte na přehnaný luxus, tak vás taková cesta může vyjít na skoro stejné peníze jako dovolená v Chorvatsku. Největší položkou je samozřejmě letenka, a kolik vás bude stát ten zbytek záleží jen na vás.

LETENKY

Ceny letenek jsou různé, hodně záleží na štěstí, ale také na tom jak dlouho dopředu si letenku pořídíte. Vyplatí se sledovat portály jako Akční letenky nebo Cestuj levně. Právě tam jsem mnohokrát zahlédla letenky do Bangkoku i pod 10 000 Kč. Za necelých 13 000 Kč seženete letenky i u Emirates nebo Aeroflotu, s jedním přestupem.

Na začátku tohoto roku sliboval náš pan premiér po jednání se zástupci letecké společnosti Air Asia přímou linku Praha – Bangkok. Zprovozněna by měla být do Vánoc 2019. Zda to tak opravdu bude se asi ještě uvidí.

POJIŠTĚNÍ

Thajsko sice patří do kolonky „levnější země“, ale v případě nehody a nutného pobytu v nemocnici se může váš účet vyšplhat do astronomických částek. Vážné nehody na skútrech jsou v této zemi na denním pořádku a snad každý týden čtu o turistech, kteří leží v thajské nebo balijské nemocnici v kómatu, nejsou pojištěni a jejich rodina pořádá mezinárodní sbírky na to, aby mohli zaplatit své nemocniční účty. A to vám za to přece nestojí.

Já momentálně nakupuji pojištění u Axa pojišťovny. S tímto odkazem, který nabízí 50% slevu pořídíte pojištění do Thajska na 14 dní za pět stovek. Pokud se chystáte do Thajska na delší dobu, můžete využít pojištění pro nomády Safety Wings, které vychází také velmi dobře.

UBYTOVÁNÍ

Thajsko nabízí ubytování v cenové kategorii od 50 Kč až 60 000 Kč za noc. Ty nejlevnější jsou hostely, ve kterých můžete sdílet pokoj se čtyřmi, ale i patnácti dalšími lidmi a kvalita se hodně liší. Za posledních několik let se v Bangkoku otevřela spousta nových designových hostelů, které dokáží nabídnout maximální soukromí a skvělé služby. Existují tzv. kabinová lůžka, kde máte svou vlastní lampičku, trezor a dokonce i televizi.

Mé zkušenosti ze spaní v hostelech jsou převážně pozitivní, až na nekompromisní Asiatky, které při spaní nesnesou více jak 16 stupňů a paní, která si na pokoj vzala své dvě malé děti.

Zlatou střední cestou jsou hotely a rezorty, které se nachází v blízkosti pláže a většinou mají bazén. Na Koh Samui jsem strávila necelé dva týdny v rezortu Lazy Days . Má tři hvězdičky, bazén se skluzavkou, nabízí snídani a je přímo na pláži. Pokoje jsou krásně zařízené, no prostě jako z Pinterestu. Vůbec se mi odsud nechtělo. V září pořídíte pokoje už od 1 400 Kč za noc.

Ubytování v Thajsku - Rezort Lazy Days, Koh Samui

Pokud si chcete dopřát alespoň trošku toho luxusu, nechte si to na pár dní před odletem. V Bangkoku pořídíte pětihvězdičkový hotel v centru města za necelé čtyři tisíce. Já měla možnost strávit dvě noci v hotelu Grande Centre Point a byla jsem naprosto spokojená. Krásné pokoje, profesionální servis, infinity pool a lahodné snídaně. Jak lépe zakončit vaši dovolenou než tímto způsobem?

Ubytování v Thajsku - Grande Centre Point Bangkok

JÍDLO

Nejlevnější a nejbezpečnější je stravovat se po vzoru místních. Zjistěte si, zda se v okolí vašeho ubytování nachází nějaké trhy. Já chodila v Chiang Mai na trhy denně, a to převážně pro ovoce, zeleninu, rýži, papája salát, ale i hotová jídla. Co se týká pouličních stánků (těch s plastovými stoly a židlemi), choďte do těch, kde vidíte hodně místních. Je to záruka toho, že je jídlo dobré a čerstvé.

Jídlo v Thajsku

Ceny na severu a na jihu země se diametrálně liší. Například v Chiang Mai se najíte na ulici za několik desítek korun, na ostrovech si za stejné (ne-li horší jídlo) připlatíte dvakrát až třikrát tolik.

Thajci si na snídaně moc nepotrpí. Snídají většinou rýži, nudle, a to ideálně v kombinaci s vývarem. Vydáte-li se na snídani do kavárny, čekají na vás vajíčka na všechny způsoby, banánové palačinky, jogurt s ovocem a spousta čerstvých smoothies a šťáv.

Každé větší nákupní centrum má svůj vlastní food court, ve kterém najdete opravdu hodně jídla za skvělé ceny. Za 80 Kč si dáte tří chodovou večeři.

Jídelny v thajských obchodních domech

DOPRAVA

Vlak, autobus, letadlo

Cestování autobusem nebo vlakem po Thajsku je sice levné, ale bude vás stát spoustu času. Pokud máte jen dva týdny, je lepší si připlatit za letenku. Když ji koupíte s předstihem, nebude stát o moc víc než autobus.

Příklad: autobusové jízdenky z Bangkoku do Chiang Mai: 350 Kč (10 hodin jízdy), letenka z Bangkoku do Chiang Mai: 700 Kč (70 minute letu).

Sky Train v Bangkoku

Songthaew
Jedná se o takový místní autobus, který vás nabere a vysadí kdekoliv. Na Phuketu chtěli za hodinovou jízdu na druhou stranu ostrova 35 Kč. Zastávky však nejsou většinou označeny a nikde není psáno v kolik pojede.

Taxi
V Bangkoku se vždy ujistěte, že si taxikář zapne metr, nástupní sazba je 25 Kč a potom se to načítá velmi pomalu po koruně. Na některé vzdálenosti vás taxi vyjde levněji než metro nebo sky train. Jiná situace je však na ostrovech, kde se na taxametr nehraje, a kde si účtují přemrštěné částky. Třeba na Koh Samui je minimální sazba 140 Kč, a to i za pět minut jízdy. Na Phuketu chtějí za cestu z letiště do Kamaly (20 minut jízdy) minimálně 500 Kč.

VÝLETY & MASÁŽE

Budete-li mít v pronájmu motorku nebo auto, můžete si uspořádat spoustu výletů ve vlastní režii. Pak tu jsou výlety lodí na ostrovy s možností šnorchlování. Ty vyjdou na pár stovek a můžete si je zarezervovat v místních cestovkách, které mívají své stánky přímo na pláži.

Další aktivitou, kterou byste neměli vynechat je masáž. V Thajsku jsou salony na každém rohu. V těch obyčejných pořídíte hodinovou masáž za dvě stovky. Pak tu jsou luxusnější místa, ve kterých se můžete nechat hýčkat klidně i celý den. Zde počítejte s částkou 1 000 – 2 000 Kč.

Hledáte suvenýry a dárky pro své blízké? Na to je nejlepší víkendový JJ Market (Chatuchak) v Bangkoku, a pokud to nestíháte o víkendu, tak zkuste MBK Centre.

Pokud hledáte dárky v podobě jídla, zajděte si do nákupního centra Terminal 21 v Bangkoku. V posledním patře najdete takový lepší supermarket, kde prodávají hezky zabalené kari pasty, koření, sušené ovoce a další delikatesy.

KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

Níže jsem dala dohromady dvě varianty pro vaši představu. Ceny jsou na osobu a jsou pouze orientační.

LOW COST

Pro ty, kteří mají trošku přiškrcený rozpočet. Ubytují se v hostelu a stravují se na trzích a na ulici.

 • Letenka: 12 000 Kč
 • Pojištění: 500 Kč
 • Ubytování: 4 200 Kč
 • Jídlo: 2 800 Kč
 • Doprava: 1 400 Kč
 • Ostatní (výlety, masáže, dárky): 2 000 Kč

Celkem: 22 900 Kč

ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

Pro ty, kteří chtějí hezké ubytování v soukromí. Stravují se v restauracích a na trzích.

 • Letenka: 12 000 Kč
 • Pojištění: 500 Kč
 • Ubytování: 6 000 Kč (při obsazenosti dvoulůžkového pokoje, cena na osobu)
 • Jídlo: 6 000 Kč
 • Doprava: 2 000 Kč
 • Ostatní (výlety, masáže, dárky): 3 500 Kč

Celkem: 30 000 Kč

[instagram-feed]