Portugalsko

JEDNODENNÍ VÝLET Z LISABONU ∿ POHÁDKOVÁ SINTRA

Pena Palace, Sintra

Výlet do městečka Sintra spojený s návštěvou paláce Pena jsem si nechala až na poslední den mého čtyřdenního pobytu v Lisabonu. Ještě předtím než jsem do Lisabonu vyrazila, slyšela jsem z každé strany, že si tohle místo za žádnou cenu nesmím nechat ujít.

Nejsem si však úplně jistá, zda byl dobrý nápad nechávat si Sintru až na konec. Předešlé tři dny jsem trávila v Lisabonu, a když někam cestuji, tak se toho snažím stihnout co nejvíc. Vstávám brzo, protože si chci zajímavá místa užít bez davů turistů, a do hotelu se vracím až na večer. To se mi bohužel moc nevyplácí, protože po pár dnech jsem tak unavená, že po návratu domů většinou potřebuji pár dní na zotavenou 🙂 Tentokrát jsem za čtyři dny nachodila přes 70 kilometrů, a to i přesto, že jsem jezdila metrem. Lisabon si prostě musíte projít! Navíc se vydařilo opravdu krásné počasí, teploty se odpoledne dokonce přehouply i přes 30 stupňů, a já si to moc užívala.

Co jsem tím vlastně chtěla říct? Že jsem byla tak mimo, že jsem totálně zapomněla na jedno místo, které jsem chtěla vidět. Název místa vám dám na konec článku, tak se tam můžete podívat místo mě a třeba mi poslat fotku.

Sintra National Palace, Portugal

Město Sintra

Město Sintra se řadí mezi nejvýznamnější turistické destinace v celém Portugalsku a je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V minulosti bylo město letním sídlem královské rodiny a v dnešní době si zde na své přijdou jak milovníci přírody, tak i historie. Přímo v centru města se nachází Palácio Nacional de Sintra (známý také jako Královský palác) a v jeho okolí je spousta muzeí, restaurací, barů, parků a lesů. Tato oblast je známá především pro Palácio da PenaCastelo dos Mouros (Moorish Castle) nebo rezidenci Quinta da Regaleira.

Sintra, Portugal

Sintra, Portugal

Sintra National Palace, Portugal

Jak se do Sintry dostat?

Nejlepší je vydat se vlakem, který odjíždí dvakrát za hodinu z vlakového nádraží Rossio v Lisabonu, ke kterému se dostanete metrem. Cesta do Sintry trvá asi 40 minut. Já se tam vydala v pondělí, protože jsem slyšela, že to je o víkendu masakr. Když jsem, ale na stanici dorazila, byly všechny přepážky na prodej lístků uzavřeny a k dispozici jen tři automaty, což způsobilo, že se vytvořila asi padesátimetrová fronta jen na lístky. Později jsem se dozvěděla, že zaměstnanci nádraží prý stávkovali, každopádně se lístek dal zakoupit i v nádražní trafice. Jedna cesta vás vyjde na necelé 3€.

Train station Rossio, Lisbon

Jak se dostat k palácům?

Po příjezdu do Sintry máte několik možností. Buď si vystojíte další frontu na místní autobus č. 434, který vás doveze až k paláci Pena a k hradu Moorish, a za jednu cestu zaplatíte 3,90€ anebo si uděláte výšlap. Snažila jsem se přijít na to, jak se tam dostat pěšky, ale všude jsem se dočetla, že to není doporučováno, protože cesta je strmá a dlouhá. Nahoru jsem tedy vyjela autobusem, ale na zpáteční cestě jsem našla hiking trail a šla dolů po svých, což se nakonec ukázalo jako to nejlepší možné řešení. Cesta vede přes krásný les, dále kolem Vily Sassetti, a navíc se můžete kochat krásnými výhledy, které si z autobusu moc neužijete. Takže pokud máte v oblibě turistiku, klidně se vydejte pěšky nahoru i dolů, s dobrou obuví se to dá zvládnout úplně v pohodě.

Hiking trail, Sintra

Vila Sassetti, Sintra

Palác Pena

Extravagantní palác Pena byl v roce 1840 vystaven pro královnu Marii II. na pokyny jejího manžela Ferdinanda. Jedná se o směsici gotiky, renesance, manuelského slohu a Maurských prvků. Palác je obklopen rozsáhlým Parque da Pena, kde se můžete procházet klidně celý den. Najdete tu jezírka, altánky, věžičky a vodotrysky.

Na výběr je ze dvou druhů vstupného, ten první (7,50€) umožňuje vstup do parku a na terasy paláce. Se vstupem druhým (14€) vám bude umožněno prozkoumat i interiér paláce. Já byla nakonec ráda, že jsem zvolila ten první, protože již v jedenáct dopoledne se na vstup dovnitř vytvořila snad stometrová fronta. Pokud to chcete vidět komplet, doporučuji vyrazit opravdu hodně brzy.

Pena Palace, Sintra

Palace Pena, Sintra

Palace Pena, Sintra

Pena Palace, Sintra

Castelo dos Mouros

Z Paláce Pena se k hradu Mouros dostanete po pěší stezce. Projdete-li park Pena až k části s jezírkama, uvidíte před sebou parkoviště, a právě zde začíná pěší stezka k hradu, která pokračuje dále až do Sintry.

Castelo dos Mouros je nejstarší architektonickou stavbu okolí, vystavený byl již v 8. století. Z hradu se naskýtá nádherný výhled do okolní krajiny národního parku Sintra-Cascais.

Moorish Castle, Sintra

Quinta da Regaleira 

Tento extravagantní gotický dům z 19. století je obklopen zahradami, které jsou plné mystických náboženských symbolů, tajemných průchodů a jeskyní. Zde si určitě nenechte ujít „initiation well“, nebo-li slavnostní studnu na kterou jsem bohužel během mé návštěvy zapomněla. Tato studna byla v minulosti vyčerpána, rozšířena, a prý se používala pro kultovní obřady. Vypadá trošku strašidelně, co myslíte?

Quinta da Regaleira 

Source: depositphotos.ru

[instagram-feed]