Indonésie

JAK STRÁVIT DEN NA BALI

Pokud chcete Bali opravdu poznat a projet ho křížem krážem, sbalte si baťůžek, pronajměte si motorku a vydejte se na cestu. Počítejte však s tím, že vám to pár dní bude trvat. Ostrov o rozloze téměř 6 000 km2 se opravdu nedá projet během pár hodin. Zajímavých míst k objevování tam je spousta, ale pokud jste časově omezení, nebo se prostě jen bojíte řídit, tak pro vás existuje řešení. Pronajměte si soukromého řidiče, tak jako jsme to udělali my na naší nedávné návštěvě ostrova. Tato záležitost je tu hodně běžná, proto narazíte na spoustu cestovek, které tyto výlety nabízí, takže pak už jen stačí vybrat tu nejlepší. Naštěstí existuje TripAdvisor, kde si můžete přečíst recenze a získat představu o tom, která cestovka stojí za to a která ne. V tomto článku se s vámi podělím o to, jak vypadal náš denní výlet po Bali, co jste všechno viděli a co nás zklamalo.

Kde si výlet zarezervovat

Jestli se vám nechce trávit čas u počítače a hledat kam, s kým a za kolik, tak zajděte na recepci vašeho hotelu a oni vám velmi rádi nějaký výlet zařídí. Pokud si chcete vybrat sami, tak jednoduše do vyhledávače napište „day trip Bali“ a vyhodí vám to několik stránek různých webů, kde si budete moci přímo online nějaký ten výlet zarezervovat. My jsme si vybrali společnost Bali Golden Tour.

Jak to funguje

Po online objednávce vás bude kontaktovat zástupce cestovky a vy si s ním domluvíte trasu výletu. Potom vám potvrdí, zda to je v rámci časových možností, protože na výlet budete mít maximálně 10 hodin. Vyjíždí se kolem 8:30 a zpátky v hotelu budete mezi 17 – 18 hodinou.

Kolik to stojí

Zde platíte za auto a ne za osobu, takže čím víc vás bude, tím levněji vás to vyjde. My jsme jeli velkým džípem a stálo nás to 60 USD.

Co jsme navštívili

Výlet jsme započali v místě našeho pobytu, což bylo v jížní části ostrova – v letovisku Seminyak.

Chrám Batuan

V areálu tohoto chrámu si budete připadat jako ve filmu Jíst, milovat, meditovat s Julií Roberts. Je vidět, že se o něho místní obyvatelé oblasti Batuan starají s péčí a láskou, protože vypadal naprosto úchvatně.

Monkey Forest

Tato známá atrakce se nachází v Ubudu. Opice běhají volně po celém lese a občas je potkáte i mimo jejich území. Nejspíš se budou procházet po hlavní silnici nebo po střechách domů. Pozor na ně! Viděla jsem na vlastní oči, jak se jedna opice přetahovala s jednou slečnou o její kabelku. Za malý poplatek si můžete koupit trs banánů a nakrmit je pod dohledem vyškoleného personálu.

Rýžová pole Tegalalang

Místo, které vám vezme dech. Nachází se pouze pár minut jízdu od Ubudu a my měli to štěstí, že jsme tam mohli strávit půl hodiny a procházet se mezi poli.

Kintamani

Jedná se o výšinu, kterou naleznete na severní části východního Bali. V rámci výletu se podíváte do místní vesnice a dostanete se i na její vyhlídku, která vám nabídne úžasný výhled na horu a jezero Batur. Tuto krásu však narušuje velké množství otravných prodejců, kteří vám nedají a nedají pokoj.

Vodopády Tegenungan

Cesta přímo pod vodopád je trochu kostrbatá, takže ho buď můžete obdivovat z dálky z vyhlídky, kde si můžete dát pivo a kochat se okolní přírodou. Nebo se vydat až přímo k vodopádu a počítat s tím, že se budete brodit přes řeku a občas vám na kameni uklouzne noha. Za ten zážitek to, ale určitě stojí.

Těchto pět míst jsme stihli navštívit během celého dne. Chtěla jsem toho vidět mnohem víc, ale přejezdy mezi některými místy trvaly docela dlouho, takže jsme to bohužel nestihli. Aspoň mám důvod se na Bali jednou vrátit a vidět ten zbytek.

Pár rad na závěr

Náš řidič byl docela fajn. Během cesty nám řekl něco málo o Bali a místech, které jsme jeli navštívit. Na každé zastávce nás vysadil, řekl nám, kolik máme času a sám zůstal u auta, zatímco my chodili kolem. Všimli jsme si, že u jiných skupin sloužil řidič zároveň i jako průvodce, což se určitě hodí, pokud se toho chcete dozvědět co nejvíc. Takže má rada zní – před tím než uděláte rezervaci, ujasněte si s cestovkou, zda bude váš výlet s výkladem nebo bez.

Co mě docela zklamalo, bylo, když nám řidič doporučil místo na oběd. Mysleli jsme, že nás vezme někam, kde to opravdu stojí za to. Bohužel se jednalo o obrovskou restauraci, která byla plná „bílých“, kteří měli také pronajatého řidiče s autem. Předpokládám, že tito řidiči mají nějaký zisk z toho, že vás tam zavezou, protože jinak by to nemohli myslet vážně. A co tato restaurace nabízí? Kromě úchvatného výhledu na horu Batur, pouze bufetové menu za 400 Kč na osobu (a pak že je na Bali levno). To jsme odmítli a objednali si nudle, které i tak s vodou nakonec vyšly na 200 Kč za porci, což by asi nebyl takový problém, kdyby to jídlo stálo za to. Avšak musím říct, že nic od bad word ějšího jsem na Bali nejedla. Takže palec dolů a vy se tomuto místu raději vyhněte obloukem.

[instagram-feed]