Kambodža

KAMBODŽSKÉ PLÁŽE, SIEM REAP A ANGKOR WAT

Kambodžské pláže, Siem Reap a Angkor Wat

A je tu další pokračování mého výletu do Kambodže. V první části jsme se podívali do hlavního města Phnom Penh. Dnes vyrazíme na pobřeží do města Sihanoukville a dále do vnitrozemí do Siem Reap.

Z HLAVNÍHO MĚSTA PHNOM PENHU NA PLÁŽ

Asi po dvaceti hodinách v hlavním městě Phnom Penh jsme nasedly na místní linkový autobus a vydaly se směr Otres beach 2. O šest hodin později nás autobus vyhodil v přímořském městečku Sihanoukville, které najdete na jihozápadní straně Kambodži.

V autobuse do  Sihanoukville

V autobuse do Sihanoukville

Po vystoupení z autobusu nás obklopilo asi dvacet nedočkavých řidičů tuk tuků a my se snažily vyjednat tu nejlepší cenu do našeho dvanáct kilometrů vzdáleného hostelu, který se nacházel na Otres Beach 2.

Vtipné bylo to, že rezervaci ubytování prováděla Emma a nemohla si vůbec vzpomenout na to, jak se náš hostel jmenuje. Takže plán byl následující, dojet do naší cílové destinace, najít jakékoliv místo s wifi, zjistit název našeho hostelu a najít náš hostel. Cesta samotná byla zážitek, jely jsme po výmolech a polních cestách a každou chvilku jsem čekala na to, až z toho tuk tuku vypadneme buď my, nebo naše zavazadla.

Výhled z naší terasy - Otres Beach 2

Výhled z naší terasy – Otres Beach 2

V černo černé tmě jsme nakonec ubytování našly! Rada č. 1 – pokud se chystáte do těchto končin, ujistěte se, že s sebou máte dostatek hotovosti. Karty tu neberou a bankomaty tu nejsou. Ještě, že jsem měla Emmu, která mě založila.

OTRES BEACH 2

Pokud toužíte po klidu, vydejte se sem. Zde můžete spát, číst si, opalovat se nebo plavat v blankytně modrém moři. Zapomeňte na obchůzky obchůdků, nákupy, kina apod. V plážových barech pořídíte za pár dolarů snídani, oběd i večeři. To je vše, co potřebujete.

Nádherná Otres Beach 2

Nádherná Otres Beach 2

SIHANOUKVILLE

Asi po dvou dnech jsme se rozhodly přesunout do živějšího Sihanoukville, které je známé pro pláž Serendipity. Ta nepatří mezi ty nejhezčí co jsem, kdy viděla, ale na relax je jako dělaná. Podél pláže najdete spoustu barů s pohodlnými křesílky a večer si můžete pochutnat na barbecue.

Serendipity beach

Serendipity beach

Pokud však nemáte nervy na prodejce náramků a mani pedi služeb, obloukem se tomuto místu vyhněte. Asi tak každé dvě minuty za vámi přiběhne desetiletá holčička, která vám bude vnucovat náramek pro štěstí. Po ní přijde paní, které když řeknete, že nemáte zájem o její pedi služby, chytně vás na nohy a bude tvrdit, že ji na 100 % potřebujete. Takový pasivní agresivní přístup ke svým potencionálním zákazníkům.

JÍZDA NOČNÍM BUSEM A MÍSTO KUFRŮ KRABICE 

V Sihanoukville jsem se s Emmou rozloučila. Vydala se totiž busem do Vietnamu a já do Siem Reap. Jela jsem nočním busem, který neměl klasické sedačky, ale spíše taková kupéčka se záclonkou. Pamatujete si na film Někdo to rád horké a na to, jak cestovali ve vlaku? Přesně tak to vypadalo, až na to, že spát se tam moc nedalo. Ano, další šílená cesta po serpentinách, kdy to každou chvilku vypadalo na to, že se autobus převrátí.

Asi po patnácti minutách cesty jsme někde zastavili. Byla černočerná tma a já netušila co se děje. Naštěstí se po nějaké době autobus opět rozjel a my pokračovali v cestě.

V brzkých ranních hodinách jsme dorazili na „autobusové nádraží“ v Siem Reap. Spíš bych řekla, že jsme zastavili uprostřed skládky. Přeskákala jsem tedy pár bahnitých kaluží a odpadků s tím, že si vyzvednu ze zavazadlového prostoru kufr. Jaké překvapení, když se spodek autobusu otevřel a v něm nebylo nic jiného než kartonové krabice. S jednou paní (také turistkou) jsme si vyměnily zděšené pohledy, a než jsme byly vůbec schopné slova, zjistily jsme, že naše kufry jsou v buse, který jel za náma.

SIEM REAP

Samotné centrum Siem Reap mě velmi mile překvapilo. Ulice byly hezky upravené, v rámci  možností čisté a navíc i plné zeleně. Město toho má hodně co nabídnout, takže si na jeho prohlídku vyčleňte několik dnů.

Čím se tedy zabavit? Navštívit můžete Minové muzeum, kurzy vaření nebo královské zahrady. Suvenýry nakoupíte na Old Market a pokud máte smůlu a váš hostel nemá bazén, zajděte si do hotelu Prince d´Angkor nebo The River Garden. Tam vám za malý úplatek nebo útratu dovolí využít jejich vlastní bazén.

ANGKOR WAT

Asi největším lákadlem v celé Kambodži je komplex chrámů Angkor Wat, který najdete cca 6 km od města. Já jsem se tam vydala na kole a bylo to super! Komplex je velmi rozsáhlý, takže si můžete pořídit až třídenní vstupenku. Mě stačila ta denní, stála kolem 20 USD (pozn. cena platná v roce 2014).

Pokud se vám nechce šlapat na kole, pronajměte si tuk tuk i s řidičem na celý den, ten vás pak bude vozit po celém areálu. Velmi populární je dorazit na místo ještě před východem slunce.

Jak se na tento celodenní výlet připravit? Nezapomeňte na to, že se jedná o posvátná místa, a proto se oblékněte tak, abyste neodhalovali ramena a kolena. Vezměte si svačinu a opravdu hodně vody. Já tam byla v dubnu a přísahám, že tam bylo asi tak padesát stupňů. Totální výheň, vypotila jsem několik litrů potu a vypila tolik vody, kolik normálně nevypiju za dva dny. Nezapomeňte také na pokrývku hlavy a opalovací krém.

Mezi hlavní chrámy patří: Angkor Wat, Angkor Thom a Bayon

V Siem Reap mé kambodžské dobrodružství skončilo a já se po necelých třech týdnech vydala zpátky do Bangkoku.

Láká vás Kambodža? Máte v plánu se tam vydat nebo jste už byli? Jak se tam líbilo vám?
[instagram-feed]