JAK VNÉST CESTOVÁNÍ DO VAŠEHO ŽIVOTOPISU?

0 Shares
0
0
0

 

Vrátili jste se po několika měsíčním cestování zpátky do ČR? Máte v plánu si nyní najít práci? Ať už jste trávili svůj čas za hranicemi jakkoliv, asi přemýšlíte o tom, jak správně to uvést na svém životopisu. Nepsat tam nic by nevypadalo asi úplně dobře a mohlo by vám to spíš uškodit.

Takže, jak se s tím vypořádat?

Nejprve se zamyslete, zda jsou vaše cestovatelské zkušenosti relevantní s prací o kterou se ucházíte. Pokud ano, tak je tam určitě napište. Dneska už přece neznamená, že když odjedete na pár měsíců na Bali, že se tam budete jen flákat.

Spousta cestovatelů se řadí mezi “digitální nomády” – což jsou osoby, které mohou vykonávat svou práci odkudkoliv. Potřebují k tomu jen počítač a připojení na internet. Mezi jejich nejčastější profese patří: web designer, grafik, programátor, virtuální asistentka, copywriter, překladatel, specialista online marketingu a spousta dalších…

Hledáte práci v marketingu a na cestách jste blogovali nebo natáčeli videa? Rozepište se o tom. Zkušenost jako psaní článků, recenzí, správa sociálních sítí nebo úprava fotek vám může pomoci v hledání vašeho vysněného místa.

Pracovali jste jako dobrovolníci? Na životopis si to určitě napište. Taková informace o vás prozradí, že rádi pomáháte, neděláte věci pouze pro peníze a zajímáte o se jiné kultury a zvyklosti. Nezapomeňte uvést pro koho jste pracovali a jakou činnost jste vykonávali.

Nevěnovali jste se ani jednomu z výše uvedeného? Nevadí, protože jste si zaručeně osvojili tzv. “soft skills”, které se vám budou náramně hodit v jakékoliv práci. A které to jsou?

Vyjednávací schopnosti

Dohadování se o ceny na trzích nebo s řidiči tuk tuku ve vás něco zanechá. Mě bylo vždy smlouvání proti srsti, ale třeba v Asii to jinak nejde, takže mi na tom nepřijde už nic trapného.

Organizační schopnosti

Při návštěvě několika zemí je potřeba toho spoustu naplánovat. Od letenek, ubytování, víz, očkování, itineráře až po řešení krizových situací. Nebojte se tuto dovednost vyzdvihnout u pohovoru.

Sestavování rozpočtu

Pokud jste nevyhráli ve sportce nebo vás nedotují bohatí rodiče, tak jste si na ten váš “výlet” museli sami naspořit, zjistit si, kde co stojí a jak dlouho vám peníze vydrží, příp. vytvořit rezervu. Další skvělá zkušenost, kterou zužitkujete v nejedné manažerské pozici.

Komunikační schopnosti

Projížděli jste si v poslední době pracovní nabídky? 95 procent z nich požaduje dobré komunikační schopnosti. V těch se zaručeně zdokonalíte na svých cestách, obzvlášť pokud cestujete sami. Nikdo jiný se za vás totiž na to, kde se právě nacházíte  a jak se dostat z bodu A do bodu B nezeptá.

0 Shares