Nizozemí

JAK STRÁVIT 5 HODIN V AMSTERDAMU

Při mé nedávné cestě do jihovýchodní Asie jsem měla několikahodinový přestup v Amsterdamu, a protože z letiště do centra města je to jen kousek, neváhala jsem a jela se tam podívat. V Amsterdamu jsem byla již dvakrát, takže mě tam nečekalo zas až tak nic nového, ale pořád lepší brouzdat městem než trávit čas na letišti.

A co se dá během pár hodin v Amsterdamu stihnout?

CESTA Z LETIŠTĚ

Příletová hala na letišti Schiphol je přímo napojena na vlakové nádraží. I přesto, že je Schiphol jedno z největších letišť v Evropě a dostat se z haly A do haly F může trvat hodně dlouho, navigační systém je velmi přehledný. U přepážky si vyžádejte lístek do stanice Amsterdam Centraal. Jednosměrná jízdenka stojí 5 euro a cesta trvá pouhých deset minut. Vlak odjíždí 6x za hodinu v obou směrech a z různých nástupišť.

PROJEĎTE SE PO VODNÍCH KANÁLECH

Jakmile vystoupíte z budovy hlavního nádraží, spatříte budovu s názvem Tourist Centre. Přímo tam si můžete koupit lístky na jednu plavbu. Já to vyzkoušela před několika lety. Během krátké doby se dozvíte vše o historii města a spatříte nejmenší dům ve městě!

VYDEJTE SE NA HLAVNÍ NÁMĚSTÍ DAM SQUARE

Asi dvanáctiminutová procházka směrem od vlakového nádraží vás dovede na náměstí Dam Square, kde je toho hodně k vidění. Obdivovat můžete královský palác, Nieuwe Kerk (nový kostel), národní památník, muzeum Madame Tussaud´s nebo se toulat v úzkých uličkách v těsné blízkosti náměstí, kde se to obchody jen hemží. Skvělé místo pro shopaholiky, a pro ty, co mají ještě nějaké to místo v kufru.

NAVŠTIVTE DŮM ANNE FRANK 

Další místo, které stojí za vidění, a které se nachází v centru je dům Anne Frank. Anne byla židovská dívka, která se během druhé světové války ukrývala společně s rodinou v přístavbě domu. Takto žili po dobu dvou let a během této doby psala deník ve kterém popisovala jejich životy, pocity a obavy. Tento deník byl později objeven a stal se jedním z nejlepších a nejznámějších memoárů z doby holokaustu.

PODÍVEJTE SE DO RED LIGHT DISTRICT 

Kousek od vlakového nádraží se nachází známý Red Light District. Přes den tam je docela mrtvo, ale za vidění to určitě stojí. Najdete zde muzeum sexu a celou škálu specializovaných obchodů.

MUZEUM KAM SE PODÍVÁŠ 

Pokud milujete architekturu a umění, je pro vás Amsterdam skvělou volbou. Mezi ty nejznámější muzea patří Van Gogh Museum, Rijksmuseum a Stedelijk museum moderního umění. Návštěvou jednoho z nich zabijete několik hodin, pak si ještě můžete dát kafe v muzejní kavárně. Jen si dejte pozor, aby vám neuletělo letadlo!

[instagram-feed]