Francie

JAK STRÁVIT DVA DNY V BORDEAUX

Moc často se nestává, že bych článek psala ještě z místa činu, ale dnes je tomu tak! Momentálně sedím v našem útulném AirBnb v Bordeaux, popíjím sklenku Medocu a k tomu heřmánkový čaj, protože jsem se strašně přejedla a potřebuji ulevit žaludku. Jak jste asi už pochopili, v tomto článku se dočtete pár tipů na to co vidět, zažít a ochutnat ve městě, které nese stejné jméno jako nejslavnější vinařská oblast celé Francie.

 

Do Bordeaux se dostanete přímo z Prahy se společností Volotea, která nabízí docela často letenky za hodně příjemné ceny. Tam i zpět nás to pro dvě osoby vyšlo na 75 euro, a pokud by vás spíše zajímala jiná oblast Francie, v nabídce najdete i města jako Toulouse, Nantes nebo Marseille.

Ubytovacích kapacit je nyní v zimě v nabídce tolik, že jsem vůbec nevěděla co vybrat, ale nakonec jsem výběr omezila na apartmány, kde je k dispozici i kuchyňka. Přece jenom stravování ve Francii po restauracích není úplně nejlevnější záležitostí. Nakonec jsem na AirBnb našla krásný mini apartmánek v bohémském stylu ve čtvrti Talence, odkud to je do centra pouhých 10 minut tramvají.

Co zažít za dva dny v Bordeaux

Bordeaux je historické město a hned po Paříží má nejvíce památkově chráněných objektů v zemi. Jeho starou část najdeme dokonce i na seznamu světového dědictví UNESCO. Dva dny na jeho návštěvu bohatě stačí a pokud byste se zdrželi déle, můžete si udělat výlet třeba do přímořského městečka Arcachon a dále potom k Dune de Pilat, což je nejvyšší písečná duna v Evropě.

1. BRUNCH V CAFÉ KOKOMO

Kavárnu v kalifornském stylu najdete na ulici 14 rue Ravez. Zaujme svým designem, barevnými židličkami, růžovým surfem a dlaždičkami v krásné tyrkysové barvě. V menu najdete zdravé džusy, acai bowl, palačinky se slaninou, avo toast nebo třeba huevos rancheros což jsou dvě volská oka s černými fazolemi, rajčatovou salsou, avokádem, fetou a nachos. Jídlo bylo opravdu moc dobré a už chápu proč se na něho stojí skoro hodinové fronty.

2. NEDĚLNÍ TRHY NA QUAI DES CHARTRONS 

Sobotní trhy v Marché Des Capucins jsme bohužel nestihli, ale plně nám to vyhradily nedělní na Quai Des Chartrons přímo u řeky. Trošku mi to připomínalo Pražskou Náplavku. Nakoupíte tu opravdu krásné ovoce, zeleninu, sýry, grilovaná kuřata, mořské plody, různé paštiky, koláče, makronky apod. Na začátku i na konci trhu se prodávají čerstvé ústřice a krevety, které si můžete koupit a sníst přímo na místě. Talíř pořídíte už od 6 euro.

3. PROCHÁZKA PODÉL ŘEKY GARONNE 

Kolem řeky Garonne, která protéká městem vede několikakilometrová promenáda, kterou místní využívají hlavně ke běhání. My neběželi, ale šli procházkovým tempem a viděli: Ponte De Pierre, Porte de Bourgogne, Porte Cailhau, Place de la Bourse, výše zmíněný nedělní trh, nákupní haly a restaurace Quai Des Marques a došli až k La Cité Du Vin.

4. RUE DE NOTRE DAME 

Při naší cestě z nedělního trhu ve čtvrti Chartrons jsme zabloudili do uličky Rue de Notre Dame, která se během chvilky stala pro mě tou nejkrásnější ulicí celého Bordeaux. Hraje všemi barvami, některé domy jsou zarostlé zelení, na těch ostatních najdete poličky s knihami. Je tu vysoká koncentrace obchodů s vintage nábytkem, designovým oblečením nebo uměním.

5. PLACE DE LA BOURSE A VODNÍ ZRCADLO

Jedno z nejznámějších a nejfotografovanějších míst celého města. Naproti Place de la Bourse přeš cestu byla postavena plocha naplněna do 2 cm vodou, která vytváří ojedinelý zrcadlový efekt. Celé to vymyslel umělec Michel Corajoud. Během naší návštěvy tu bohužel žádná voda nebyla, takže jsme se daného úkazu nedočkali.

6. BAZILIKA SVATÉHO MICHALA 

Významnou památkou města je Basilique Saint-Michel, která se nachází na Place Meynard, kde se v sobotu během naší návštěvy konaly trhy s ovocem, zeleninou, oblečením a věcmi do domácnosti. Bazilika byla vystavěna mezi 14. a 16. stoletím. Od dubna do října je veřejnosti přístupná vyhlídková věž. V minulosti se v její kryptě vystavovaly mumifikovaná těla, která zde byla objevena kolem roku 1791.

7. LE BAR A VIN 

Na skleničku dobrého vína doporučuji zajít do Le Bar a Vin. Jedná se o příjemný bar v centru jehož interiér zdobí vitráže, které najdete v kostelech. Nabídka vína je pestrá, pravidelně aktualizována a přepadne-li vás chuť na něco dobrého, v nabídce najdete sýry, uzeniny nebo čokolády.

8. PORTE CAILHAU 

Tato středověká brána v samotném centru připomíná francouzské vítězství v bitvě Fornovo v Itálii. Postavena byla v roce 1495 a z venku vypadá jako malý hrad. Podívat se můžete i dovnitř. Vstupné je kolem 6 euro.

9. OPERA PATISSERIE 

Co by to bylo za výlet do Francie, kdybyste neochutnali místní cukrářské výrobky? Patisserie Opera jich má v nabídce tolik, že mi trvalo dobrých patnáct minut rozhodnout se co si vůbec dám. Neodolala jsem zázvorovému éclairu s jahodovou pěnou a mini canelé, což je taková malá bábovička s příchutí rumu a vanilky. Délicieux!

 

[instagram-feed]