Francie

JAK STRÁVIT DVA DNY V BORDEAUX

Moc často se nestává, že bych článek psala ještě z místa činu, ale dnes je tomu tak! Momentálně sedím v našem útulném AirBnb v Bordeaux, popíjím sklenku Medocu a k tomu heřmánkový čaj, protože jsem se strašně přejedla. Právě pro vás sepisuji pár tipů na to, co vidět, zažít a ochutnat ve městě, které nese stejné jméno jako nejslavnější vinařská oblast celé Francie.

Ubytovacích kapacit je v Bordeaux v zimě tolik, že jsem nevěděla, které ubytování vybrat, ale nakonec jsem výběr omezila na apartmány, kde je k dispozici i kuchyňka. Nakonec jsem na AirBnb našla krásný mini apartmánek v bohémském stylu ve čtvrti Talence, odkud to je do centra pouhých 10 minut tramvají.

Jak strávit dva dny v Bordeaux

Bordeaux je historické město a hned po Paříží má nejvíce památkově chráněných objektů v zemi. Jeho starou část najdeme dokonce i na seznamu světového dědictví UNESCO. Dva dny na jeho návštěvu bohatě stačí, a pokud byste se zdrželi déle, můžete si udělat výlet třeba do přímořského městečka Arcachon a dále potom k Dune de Pilat, což je nejvyšší písečná duna v Evropě.

1. BRUNCH V CAFÉ KOKOMO

Kavárnu v kalifornském stylu najdete na ulici 14 rue Ravez. Zaujme svým designem, barevnými židličkami, růžovým surfem a dlaždičkami v krásné tyrkysové barvě. V menu najdete zdravé džusy, acai bowl, palačinky se slaninou, avo toast nebo třeba huevos rancheros. Jídlo bylo opravdu moc dobré a už chápu proč se na něho o víkendech stojí téměř dvouhodinové fronty.

2. NEDĚLNÍ TRHY NA QUAI DES CHARTRONS 

Sobotní trhy v Marché Des Capucins jsme bohužel nestihli, ale plně nám to vyhradily nedělní na Quai Des Chartrons přímo u řeky. Trošku mi to připomínalo pražskou náplavku. Nakoupíte tu krásné ovoce, zeleninu, sýry, grilovaná kuřata, mořské plody, různé paštiky, koláče, makronky apod. Na začátku a na konci trhu prodávají čerstvé ústřice a krevety, které si můžete koupit a sníst přímo na místě. Talíř pořídíte od 6 euro.

3. PROCHÁZKA PODÉL ŘEKY GARONNE 

Kolem řeky Garonne, která protéká městem vede několikakilometrová promenáda, kterou místní využívají hlavně ke běhání. My neběželi, ale šli procházkovým tempem a viděli: Ponte De Pierre, Porte de Bourgogne, Porte Cailhau, Place de la Bourse, výše zmíněný nedělní trh, nákupní haly a došli až k muzeu a výstavišti La Cité Du Vin.

4. RUE DE NOTRE DAME 

Při naší cestě z nedělního trhu ve čtvrti Chartrons jsme zabloudili do uličky Rue de Notre Dame, která se během chvilky stala pro mě tou nejkrásnější ulicí celého Bordeaux. Hraje všemi barvami, některé domy jsou zarostlé zelení a na těch ostatních najdete poličky s knihami. Je tu vysoká koncentrace obchodů s vintage nábytkem, designovým oblečením nebo uměním.

5. PLACE DE LA BOURSE A VODNÍ ZRCADLO

Jedno z nejznámějších a nejfotografovanějších míst celého města. Naproti Place de la Bourse přeš cestu byla postavena plocha naplněna do 2 cm vodou, která vytváří ojedinělý zrcadlový efekt. Celé to vymyslel umělec Michel Corajoud. Během naší návštěvy tu bohužel žádná voda nebyla, takže jsme se daného úkazu nedočkali.

6. BAZILIKA SVATÉHO MICHALA 

Významnou památkou města je Basilique Saint-Michel, která se nachází na Place Meynard, kde se každou sobotu konají trhy s ovocem, zeleninou, oblečením a nezbytnostmi do domácnosti. Bazilika byla vystavěna mezi 14. a 16. stoletím. Od dubna do října je veřejnosti přístupná vyhlídková věž. V minulosti se v její kryptě vystavovaly mumifikovaná těla, která zde byla objevena kolem roku 1791.

7. LE BAR A VIN 

Na skleničku dobrého vína doporučuji zajít do Le Bar a Vin. Jedná se o příjemný bar v centru, jehož interiér zdobí vitráže, které najdete v kostelech. Nabídka vína je pestrá, pravidelně aktualizována a přepadne-li vás chuť na něco dobrého, v nabídce najdete také sýry, uzeniny nebo čokolády.

8. PORTE CAILHAU 

Tato středověká brána v samotném centru připomíná francouzské vítězství v bitvě Fornovo v Itálii. Postavena byla v roce 1495 a z venku vypadá jako malý hrad. Podívat se můžete i dovnitř.

9. FRANCOUZSKÁ CUKRÁRNA

Co by to bylo za výlet do Francie, kdybyste neochutnali místní cukrářské výrobky? Místní cukrárny jich mají v nabídce tolik, že mi trvalo dobrých patnáct minut rozhodnout se, co si vůbec dám. Neodolala jsem zázvorovému éclairu s jahodovou pěnou a mini canelé, což je taková malá bábovička s příchutí rumu a vanilky. Délicieux!

[instagram-feed]