Thajsko

JAK SI UŽÍT SLONY V THAJSKU

Pokud pravidelně čtete můj blog, tak asi víte, že jsem se tu již několikrát zmiňovala o jedné velmi oblíbené turistické atrakci v Thajsku. A to o jízdě na slonech. Za 700 Kč se povozíte na půl hodinky, uděláte pár úžasných fotek se kterými se potom pochlubíte na Facebooku nebo Instagramu. Bohužel si vůbec neuvědomíte, že tím podpoříte týrání zvířat.

Asi si teď říkáte:„No jo, ale když já ty slony chci fakt vidět.“ A ta možnost tu samozřejmě je!

Sloni v Thajsku

KAM SE VYDAT

Na úplném severu Thajského království nedaleko města Chiang Mai se ukrývá sloní park Elephant Nature Park.

KDE SI VÝLET KOUPIT

Svůj výlet do této rezervace si můžete zarezervovat přímo na jejich webu nebo přes váš hotel, popř. přímo v jejich kanceláři na adrese 1 Ratmakka Road, Phra Sing, Chiang Mai.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI

Koupit si můžete výlet jednodenní nebo dvoudenní i s přenocováním. Pokud máte více času, můžete na sloní farmě strávit celý týden a pracovat jako dobrovolník. Já zvolila balíček Single day visit za 2 500 THB (cca 1 700 Kč).

JAK TO PROBÍHALO

Ráno před osmou hodinou mě u hostelu vyzvedl mini bus ve kterém bylo už několik dalších výletníků. Po cestě jsme jich ještě pár posbírali a poté vyrazili směr Elephant Nature Park, který se nachází asi 60 km severně od města Chiang Mai.

Už během cesty nám naše průvodkyně vyprávěla o parku, jeho historii, současnosti a jeho provozu. Dozvěděli jsme se, že slon asijský (znám také jako indický) rapidně vymírá. Zatímco na začátku dvacátého století jich jen v Thajsku žilo kolem 100 tisíc, dnes se číslo odhaduje na pouhé 3 – 4 tisíce, navíc více jak půlka z nich je „domestikována“.

Sloni v Thajsku

Co si pod tím představit? Lidé si slony kupují za účelem zisku. Berou je s sebou do měst, na rozpálený asfalt, který je hotovým utrpením pro jejich chodidla. Malá slůňata jsou cvičena k tomu, aby žebraly. Neprospívá jim městský smog, hluk a trpí hladem, protože ve městech nikdy nemohou dostat množství jídla, které potřebují.

Po příjezdu do parku jsme byli rozděleni do skupinek po osmi lidech a čekala nás naše první aktivita! Tou bylo krmení! Věděli jste, že jeden slon zkonzumuje denně 200 – 300 kilo jídla a vypije až 150 litrů vody? Nejraději mají bambusové výhonky, zeleň z džungle, banány nebo vodní melouny.

Elephant Nature Park

K jejich krmení jsou určena speciální pódia za kterými jsou již vyhladovělí sloni připraveni ke svačině. Nejdřív jsem se bála ke slonovi přiblížit na téměř nulovou vzdálenost, ale strach jsem rychle překonala.

Po krmení jsme si prošli areál parku, seznámili se s některými slony a vyslechli si jejich příběhy. Zakladatelka parku, drobná Thajka Lek, zachránila některé z nich před smrtí. Většina slonů byla brutálně týrána, měla zpřerážené kosti nebo byla hluchá.

Slony jsme si mohli pohladit a udělat pár fotek. Dozvěděli jsme se, že v rámci bezpečnosti bychom si nikdy neměli stoupat přímo před a za ně, protože nás prostě nevidí a mohlo by se stát, že by nás zašlápli. Proto se ke slonům přibližujte jedině z boku.

Poté následoval společný oběd na kterém byla k dispozici spousta thajského jídla a ovoce. Po obědě byla ještě krátká pauza, kterou jsme mohli využít ke shlédnutí videa o tom, jakým způsobem jsou sloni cvičeni k tomu, aby mohli vozit senzacechtivé turisty.

No a odpoledne bylo na programu koupání v řece! Vyfasovali jsme kyblíky, naběhli do řeky (pouze po kotníky) a polévali slony vodou. Musím říct, že si to náramně užívali.

Víte proč na sebe sloni házejí bahno? Není to z toho důvodu, že by byli čuníci, ale pro to, že bahno je pro ně něco jako opalovací krém a chrání je tak před silnými slunečními paprsky.

Následovalo ještě jedno krmení a něco málo po čtvrté hodině odpolední jsme nasedli zpátky do minibusů a vyrazili zpět do našich hostelů.

[instagram-feed]