JAK SI UŽÍT 26 HODIN V KRAKOWĚ?

0 Shares
0
0
0

Přemýšlíte o tom kam vyrazit na víkend? A napadlo vás podívat se třeba do Krakowa? Pro všechny Moraváky to je ideální destinace, protože z Brna se tam dostanete už za cca 4 hodinky. Pro ty z Prahy trvá cesta sedm hodin. Zní to docela děsivě, ale dá se to přežít.

V Krakowě jsem byla poprvé před osmi lety se školou. Když se tenkrát přišlo s nápadem, že pojedeme na pár dní do Polska, tak jsem z toho, abych řekla pravdu moc nadšená nebyla. Od tohoto výletu jsem totiž očekávala škaredé a zaostalé město. Byla jsem však moc mile překvapena, protože opak byl pravdou a my si to se spolužáky skvěle užili.

A nyní po těch x letech jsem se tam podívala ještě jednou. Z práce jsem si nechtěla brát žádné volno, a tak jsme vyrazili z pražského Florence v pátek krátce před půlnocí. Jeli přes celou noc a na místě jsme byli před sedmou ranní. Noční cestování je, alespoň pro mě docela náročné, takže ještě v pondělí jsem pociťovala únavu.

Co všechno se dá v Krakowě za den a něco stihnout?

RYNEK GLOWNY

Ve staré části města, v samotném centru najdete náměstí, kterému místní říkají Rynek Glowny, což v překladu znamená hlavní náměstí. Je docela obrovské, přímo uprostřed se nachází průchozí tržnice ve které bohužel najdete zboží podobné zboží v Karlově ulici v Praze. Můžete si zde zaplatit projížďku na koňském spřežení, nebo se vyfotit u sochy hlavy, jejíž oficiální název zní Eros Bendato a je dílem polského umělce Igora Mitoraje.

MARIÁNSKÝ KOSTEL

Další zastávkou na hlavním náměstí by měl bezpochyby být Mariánský kostel jehož interiér je opravdu přenádherný. Podívat se můžete i nahoru do věže. Jedná se o románský kostel u kterého byla založena farnost pro vzdělávání měšťanů. První zmínky o něm pochází už z roku 1222.

WAVEL

Dominantou města je bezpodmínečně hrad Wavel, který patří mezi nejnavštěvovanější místo v Polsku. Společně se starým městem Krakowa je zapsán na světový seznam UNESCO. Z jeho vrcholu se nabízí krásný výhled na řeku Visle a přilehlé okolí. Nachází se asi deset minut pěšky od hlavního náměstí a po více jak 500 let byl sídlem polských králů.

KAZIMIERZ

Úžasné místo, které bylo po více jak 500 let židovským centrem města. Během druhé světové války bylo však zcela zničeno a za dob komunismu bylo považováno za pofidérní a neoblíbenou čtvrť. To se však po roce 1990 změnilo a dnes je to tady strašně cool! Zachovalo se zde několik synagog a židovský hřbitov. Hned vedle toho narazíte na vkusné street art, obchůdky, galerie, kavárny, bary a restaurace. Je to jednoznačně moje nejoblíbenější část města. V ulici Józefa a jejích přilehlých uličkách najdete několik barů a klubů. Takže pokud máte rádi noční život, this is the place to be!

FABRYKA OSKARA SCHINDLERA

Vydáte-li se z Kazimierz směrem na jih přes řeku, dojdete až k továrně Oskara Schindlera, rodáka ze Svitav, který zachránil před smrtí v koncentračním táboře asi 1100 Židů. Továrna nyní slouží jako muzeum a vidět jste ji mohli v oskarovém snímku Schindlerův seznam.

PIROHY

Určitě ochutnejte zdejší specialitu! Tyto plněné taštičky jsou oblíbeným jídlem nejen zde, ale také v Rusku a na Slovensku. Dát si je můžete v normální restauraci, nebo v tzv. pirohárně ve které nabízejí až kolem třiceti druhů. Plněné jsou buď na sladko nebo na slano a na závěr polité máslem a cibulkou. Připomínají malé kluzké knedlíčky.

HIPSTER KAVÁRNY

Rádi objevujete “hipster” kavárny? Těžko říct co to slovo přesně znamená, ale mě se vybaví kavárničky, kde půlka interiéru vypadá jak z domu po babičce a druhá půlka ze Skandinávie. To znamená jednoduchý, prostý design a světla vyrobená z měděných drátů. Takových podobných najdete v Krakowě požehnaně. Zkuste třeba Mo-ja Café, kde dělají skvělé snídaně a zdravé džusy nebo Kolanko nr.6, kde servírují snídani ve formě bohatých švédských stolů až do 14 hodiny odpolední.

0 Shares