Indonésie

JAK SE SLAVÍ NOVÝ ROK NA BALI?

Letos na jaře jsme jeli poprvé na Bali. Poté co jsme vše zabookovali jsem zjistila, že během našeho naplánovaného pobytu se zrovna bude konat Nyepi, což je oslava balijského nového roku (připadla na 21. března). Přečetla jsem docela hodně diskuzí ve kterých spousta lidí nedoporučovala tam v tuto dobu jezdit, a to z důvodů různých omezení. Měnit vše kvůli pár dnům oslav mi přišlo jako blbost, takže jsme vyrazili i tak. Teď zpětně můžu říct, že to bylo spíše přínosem, skvěle to obohatilo naši dovolenou a dozvěděli jsme se tak mnohem více o balijských tradicích. A jak to probíhalo?

Co to vůbec Nyepi je?

Nyepi můžeme přeložit jako „den ticha“. Jedná se o hinduistickou tradici, která se slaví každý nový rok, převážně na Bali. Veškeré ceremonie a rituály probíhají po dobu 6 dnů.

Rituály

První z nich se nazývá Melasti a koná se pár dní před samotným Nyepi. Cílem tohoto rituálu je symbolicky očistit vesmír a provádí se ve chrámech, které se nachází v blízkosti moře. Během odpoledne se místní sejdou na pláži a začnou stavět své vlastní chrámy ze dřeva a květin. Navečer se opět shromáždí , tentokrát oblečeni do tradičních krojů a během tohoto ceremoniálu obětují své výtvory moři.

Poznámka pro turisty: Tento den jsou všechny obchody ještě otevřené, plážové bary zavírají kolem 17 hodiny. Doporučila bych vám vybrat si peníze z bankomatu tento den, protože další den se vám to už nemusí podařit.

Následující den v 18 hodin začíná Ogoh-Ogoh pochod, což je vlastně taková přehlídka tradičních tanců a démonických soch, které jsou vyrobeny z papíru a bambusu a které symbolizují negativní elementy. Balijci vyrábí tyto sochy ručně už dva měsíce před ceremonií. Aby navodili opravdu strašidelnou atmosféru, hrají k tomu hudbu za pomoci tradičního bambusového zvonu a bubnu. Tyto zvuky by vyděsil i mrtvého, však taky jde o to vystrašit a odehnat zlé síly.

Den ticha

Následující den se koná samotný „den ticha“. Balijci věří, že když uvedou celý ostrov do naprostého klidu, ošálí tím zlé démony, kteří si budou myslet, že tam nikdo nežije a tím pádem se jim vyhnou. Veškeré obchody, restaurace, banky, dokonce i letiště je uzavřené. Všichni lidé musí zůstat doma (to se týká i turistů). Po západu slunce musí být veškeré závěsy zatažené, na ulici nesmí prosvítat světlo. A pokud by nad ostrovem letělo letadlo, musí vypadat zcela neviditelně. Místní obyvatelé během tohoto dne nesmí pracovat, provozovat jakoukoliv zábavu a musí držet půst. Takže se ujistěte, že máte na tento den dostatek zásob. V našem hotelu byla i přesto zorganizována snídaně, oběd i večeře, avšak se super horskou přirážkou.

Další den po 6 hodině ranní se vše vrací zpět do normálu. My měli dokonce rezervovaný výlet kolem ostrova, ale protože jsme si předtím nestihli vybrat dostatek peněz, byl pro nás začátek výletu trošku stresující, poněvadž prvních pár hodin bankomaty samozřejmě ještě nefungovaly. Naštěstí byl pan řidič trpělivý, objeli jsme několik bank a nakonec se zadařilo.

Příští rok připadají oslavy na 9. března, takže neváhejte a vyjeďte. Je to super zážitek!

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]