Cestovatelské tipy

JAK SE SBALIT NA PÁR DNÍ JEN DO PŘÍRUČNÍHO ZAVAZADLA

Jak se sbalit do příručního zavazadla

Již za pár dní se chystám na čtyři dny do Lisabonu a beru si s sebou „jen“ příruční zavazadlo. Zabalit všechny nezbytnosti do zavazadla o velikosti 40 x 55 x 20 cm je práce, která vyžaduje předem promyšlené logistické postupy a hodně odříkání. A to obzvlášť, pokud si chcete během vašeho výletu i něco nakoupit.

Já nemám v plánu v Lisabonu obcházet obchody a nakupovat. Nejvíc času budu trávit procházením se po čtvrtích Alfama a Belém, popíjením kávy ve všech Pinterest friendly kavárnách a pojídáním mořských plodů a koláčků pastel de nata.

Ještě než k tomu dojde, musím si, ale sbalit to příruční zavazadlo…

Takže, jak na to?

Jak se sbalit na prodloužený víkend

Měřte

Ještě předtím než začnete s balením, zjistěte si na webu vaší aerolinky povolené rozměry příručního zavazadla a raději si ten váš kufřík přeměřte. Každá aerolinka má totiž povolené jiné rozměry, a některé to před nástupem kontrolují více, některé méně. Ty více aktivní vám s radostí zavazadlo odeberou, nechají odbavit a také zaplatit poplatek ve výši několika desítek euro.

Ujistěte se, že máte zaplaceno

Nízkonákladové společnosti jako Wizzair nebo Ryanair nám v tom dělají docela hokej, protože několikrát za rok mění pravidla pro přepravu příručních zavazadel. Proto se nespoléhejte na to, co platilo minulý rok a raději si to na jejich webu opět vyhledejte. Vyhnete se tak dalším zbytečným poplatkům.

Rolujte

Ve skříni máte oblečení nejspíš vyrovnané do komínků, ale při balení na to musíte jinak. Všechno musí do ruliček. Ušetříte tím spoustu místa. Od té doby, co jsem objevila tuto metodu, to nedělám jinak.

Sbírejte vzorky

Nakoupili jste kosmetiku a dostali k tomu vzorky zdarma? Schovejte si je na cesty! Mě udělal minulý rok obrovskou radost kosmetický kalendář Kiehl’s, který ukrýval spoustu miniaturek, do kterých nyní přelévám všechny mé oblíbené produkty. Pokud nemáte kalendář a ani vzorky, tak se podívejte v DM drogerii nebo v Sephoře po malých prázdných plastových lahvičkách.

Pořiďte si sáčky

V Praze na letišti se někdy před security checkem povalují malé plastové sáčky, do kterých musíte dát všechny své tekuté produkty. Na to se, ale raději nespoléhejte a pořiďte si své vlastní. Já objevila uzavíratelné sáčky v drogerii DM od značky Profissimo, jejich objem je přesně 1 litr a poznáte je tak, že mají na obalu nakreslené letadlo. Velikost každé mini lahvičky nesmí přesáhnout 100 ml. A celkově by v sáčku nemělo být více jak 1 000 ml.

Mýdlo a tuhý šampón

Občas je to docela boj, rozhodnout se, které přípravky si s sebou vezmu. Proto se snažím zaměňovat tekutou formu za tuhou, jak jen to jde. Takže místo sprchového gelu si přibalím mýdlo, místo antiperspirantu ve spreji, antiperspirant v tuhé podobě a stejným způsobejm lze nahradit i šampón nebo zubní pastu. Produkty pořídíte například v obchodě Lush.

Zjistěte si předem, co se nesmí

Potřebujete mít s sebou i nůžky, pilník, žiletky či další ostré předměty? Podívejte se předem na webovou stránku aerolinky a řádně si to nastudujte. Nechcete přece, aby vaše věci skončily v koši.

Přibalte si něco teplého

V létě bývá horko a nemá cenu si s sebou brát šál nebo svetr, ale pravdou je, že klimatizace funguje na letištích na plné obrátky a i v letadlech je někdy pořádná zima. Máte-li před sebou dlouhý let, přibalte si teplé ponožky a dlouhý šál, do kterého se můžete zamotat.

Vezměte si sváču a láhev na vodu

Až budete před security checkem rychle dopíjet vodu z láhve, abyste ji mohli vyhodit, tak ji nevyhazujte, ale nechte si ji a po kontrole opět naplňte vodou. Voda na letišti nebo v letadle je pěkně drahou záležitostí, a i když je v ceně letenky, tak s ní letušky velmi rády šetří. Vypít deci vody za dvě hodiny není úplně ideální. A o množství spotřebovaného plastu ani nemluvě.

Využijte prostoru na maximum

Občas si asi říkáte, že do toho kufru už nic nenarvete, ale stačí se zamyslet. Do uzavřených bot můžete dát třeba ponožky. Máte v kufru klobouk? Dejte ho doprostřed a obložte ho oblečením nebo ho vyplňte sáčkem s kosmetikou. Nejen, že využijete místa na maximum, ale také zamezíte jeho pokrčení.

Plánujte své outfity s předstihem

Příruční zavazadlo si žádá omezené množství oblečení, proto je žádoucí si vaše outfity předem promyslet. Zkuste to všechno sladit do několika základních barev, ideálně by se mělo hodit všechno ke všemu. Není nic horšího, než zjistit po příjezdu, že máte plný kufr hader, ale nic na sebe.

Pořiďte si pár uzavíratelných tašek

Před balením posbírejte všechny uzavíratelné taštičky, které doma najdete. Zabalte zvlášť různé nabíječky a kabely, zabráníte tak jejch poničení. Zvlášť si dejte i spodní prádlo s ponožkami. Až přijedete na hotel, budete hned vědět, kam šáhnout.

Sáčky a pytlíčky

Do kufru si přibalte i několik látkových sáčků, do kterých si budete dávat špinavé oblečení. Někde jsem četla, že je prý lepší vaše použité svršky dávat v pokoji na hromadu a až před odjezdem dát všechno do sáčku. Prý se tak zabrání ještě většímu zápachu 🙂

Name tag a zámek

Pro případ ztráty nebo záměny vašeho zavazadla si ho raději označte velkou a barevnou cedulkou a nezapomeňte vyplnit vaše kontaktní údaje. Pořiďte si i malý zámek. Já kufr zamykám, když není v hotelu k dispozici sejf.

Největší kus oblečení si vemte na sebe

Ať už je venku jakákoliv teplota, ten tlustej svetr co jste vzali s sebou pro případ zimy si prostě musíte vzít na sebe, neboť tím ušetříte tak půlku místa ve vašem kufru. To samé platí i pro velké šály. Klidně běžte i do extrémů. Moje spolužačka z výšky se stěhovala na půl roku do Belgie a vůbec ji nebylo trapné cestovat v září v zimní bundě.

[instagram-feed]