USA

JAK SE PŘIPRAVIT NA PRVNÍ CESTU DO USA

New Orleans, Amerika

Asi vám tu nemusím psát, že Amerika je rozlehlá země neomezených možností, a že každý si tam přijde na své. Na cestu do slunné Kalifornie se budete asi připravovat jinak než na roadtrip po východním pobřeží. Proto bych se tu s vámi chtěla podělit jen o ty nejzákladnější informace.

Je to týden co jsem se vrátila z mé úplně první cesty do Ameriky. Strávila jsem týden v New Orleans, městě, které je známé pro pojmy jako jazz, Louis Armstrong nebo hurikán Katrina. Vždycky jsem si myslela, že až se jednou do USA vydám, mé kroky povedou buď do New Yorku, LA nebo San Francisca. Abych pravdu řekla, tak jsem tento výlet v plánu neměla, ale navrhla ho přítelova rodina, která si to tam zamilovala už loni, takže nebylo ani moc o ničem přemýšlet.

Během týdne jsme toho stihli opravdu hodně, takže se můžete těšit na několik dalších článků, ale začněme s tím nejzákladnějším:

POTŘEBUJI VÍZUM?

Jedete-li na běžnou návštěvu, tak jako já, nepotřebujete vízum, ale musíte si elektronicky zažádat o věc zvanou ESTA (tzv. waiver program). Jediná oficiální stránka na které to lze provést je tady ta ESTA. díky, které získáte povolení k pobytu do 90 dnů. K žádosti budete potřebovat platný pas, informace o vašem zaměstnání, adresu hotelu a 14 dolarů, které zaplatíte online. Po úspěšném vyplnění žádosti a uhrazení poplatku vám doporučuji zapsat si někam číslo žádosti a za pár dní zkontrolovat na webu, zda byla schválena. Na email vám totiž žádné potvrzení nepřijde. Já si raději ještě schválenou žádost před cestou vytiskla. Není to potřeba, ale pro klid duše se to hodilo. Ještě bych chtěla dodat, že ESTA je platná dva roky od schválení a nemusíte tedy žádat před každou cestou.

JAKÉ JE TO NA IMIGRAČNÍM?

V letadle ještě před přistáním dostanete k vyplnění kartičku ve které musíte opět vypsat údaje z vašeho pasu, adresu a informaci o tom, zda máte něco k proclení. Je ilegální dovážet ovoce, zeleninu, sazenice apod. Pokud budete mít nějakou svačinu v tašce, asi ji raději spotřebujte před přistáním.

Na imigračním – to je místo, kde vám dají do pasu razítko, se vás úředník zeptá na pár otázek, např.: Proč jste přijeli? Jak dlouho máte v plánu zůstat? Byli jste už někdy v USA? Čím se živíte? Cestujete sami? Atd. Není se čeho bát, bylo to úplně v pohodě.

BUDU POTŘEBOVAT ADAPTÉR?

Tak ten potřebovat určitě budete. Pokud zapomenete, seženete ho ještě na letišti nebo pak už ve Státech. Americká elektrická síť využívá napětí 110 až 120 V, které je mnohem slabší než to naše. Takže třeba můj fén jel jen na poloviční výkon a hlavu jsem si foukala snad půl hodiny. Doma v ČR mi to trvá jen cca 5 minut.

JAK VYSOKÉ SE DÁVÁ DÝŠKO?

S nakupováním to tam je docela zajímavé, protože nikdy nevíte kolik budete platit. Teď se bavím třeba i o nákupu jedné „take away“ kávy nebo o zboží v obchodech. Nevím jak přesně funguje jejich systém, ale někdy uvedená cena byla konečná, jindy k ní připočetli ještě daň. Co se týká restaurací, barů a kaváren, počítejte s minimálním tuzérem 15%. Dává se i 18% nebo 20%, plus se k tomu někdy přičítá i již ta zmiňovaná daň. Při placení si účtenku raději zkontrolujte, protože někde vám dýško připočítají automaticky, tak abyste ho neplatili dvakrát. Na naše poměry to je sice hodně, na druhou stranu je tam servis na skvělé úrovni.

NEJLEPŠÍ ZPŮSOB PŘEPRAVY?

Nemohu tady mluvit o tom jak to funguje v celé Americe, ale až budete v New Orleans, tak doporučuji jedině UBER. Přijede za pár minut a vyjde vás to na míň než taxi v Praze. Jenom se ujistěte, že máte v aplikaci nastavenou platbu kartou, hotovost totiž neakceptují. Další možností je pronájem auta nebo městská hromadná doprava, která ovšem nefunguje úplně všude.

JAK JE TO S TĚMI MÍRAMI?

Zapomeňte na kilogramy, gramy, litry, kilometry nebo stupně Celsia. V USA to je všechno jinak, připravte se na míle, galony, unce, pinty nebo Fahrenheity. Takže až budete sledovat předpověď počasí na další den, neděste se až uvidíte v předpovědi počasí 48 F, je to totiž jen něco málo kolem 8 stupňů Celsia.

Byli jste v USA? Jak se vám tam líbilo? A setkali jste se ještě s něčím diametrálně odlišným v porovnání s Evropou? Napiště dolů do komentářů ♡

[instagram-feed]