Food Thailand

JAK PROBÍHÁ KURZ VAŘENÍ V THAJSKU?

Tak takový kurz jsem chtěla navštívit už hodně dlouho. Původně jsem to měla v plánu někde na ostrově, ale na Koh Changu jsem našla snad jen jednu školu, která byla navíc strašně daleko a na Samui to bylo předražené (asi tak jak všechno). Takže nakonec volba padla na Bangkok a na to na školu Chef Leez, která se nachází pouhých pár minut pěšky od Khao San Road a která má na TripAdvisor jen samé výborné reference.

Jak si zarezervovat kurz?

Kurz probíhá každý den včetně soboty a neděle, a trval něco málo přes 4 hodiny. Rezervaci můžete provést online, avšak jediný možný způsob platby je PayPal, který nám k celkové částce přihodil nesmyslné DPH, a když jsem chtěla kurz rezervovat po telefonu, nikam jsem se nedovolala. Vzhledem k tomu, že jsme to měli jen kousek, jsme si šli kurz osobně zarezervovat. Musím vás upozornit, že maximální kapacita je 12 lidí a že bývá nával.

Kolik to stojí?

Celková cena je 1900 THB (1360 Kč) na osobu, která zahrnuje i malý manuál s recepty, vodu a ochutnávku všeho co uvaříte.

Kdo vyučuje?

Velmi milá a vtipná paní, která vaří již od svých pěti let. Jmenuje se Thana bad word Gaetz a její rodina vedla několik úspěšných restaurací. Jak se několikrát zmínila, hodně se toho naučila od své babičky, která vařila z opravdu čerstvých a domácky vyrobených surovin. Takže žádné kokosové mléko z krabičky, ale jedině z čerstvého kokosu!

Jak to probíhá?

Docela mě překvapilo, když jsem se dozvěděla, že Thajci nahrazují vše dobré něčím špatným a do všeho přidávají MSG. I taková hloupost jako tofu je barveno na žluto, aby to v tom Pad Thai vypadalo dobře. Šidí se i kokosový cukr, přibarvují se krevety a i ta BIO zelenina na trhu prý není tak úplně bio, protože, kdyby byla bio, tak by stála mnohem víc. Restauratéři v Thajsku jsou podle paní Thana bad word líní, takže si pomáhají, kde mohou. Pořád přemýslím nad tím, kam teda na to jídlo zajít, aby v tom nebyla žádná chemie? Možná do restaurace Mandarin Orientalu….???

Nejprve jsme se dozvěděli tady ty „nehezké“ informace a poté se vydali na nedaleký trh, kde jsme nakoupili suroviny na to naše vaření. Na trhu to moc nevonělo, bylo to na takovém uzavřeném plácku mezi domy a prodávalo se tam vše od vajec, zeleniny, masa až po různé barevné přísady. Třeba taková thajská majonéza vypadá opravdu nechutně a prý nahrazuje sýr na pizze!?! Vzpomeňte si na to, až si budete chtít dát v Thajsku pizzu. Fuj! Velmi populární jsou prý kuřecí nohy, protože místní ženy věří, že obsahují hodně kolagenu, který jim pomůže udržet hladkou pleť bez vrásek.

Další zajímavou věc, kterou jsem se dozvěděla a která tak nějak souvisí s tou bio zeleninou byla, že ta zelenina, která nevypadá moc je hezky je lepší než na naleštěná a výstavní, protože tak vypadá jen díky tomu, že jsou v ní chemikálie.

Poté jsme se vrátili zpět do třídy a začali se seznamovat s jednotlivými ingrediencemi a postupy vaření. A co všechno jsme vařili? Nejprve to byla známá polévka Tom Yum na tři způsoby, dále chilli pastu a zelenou pastu, Pad Thai, zelené curry, Masaman curry, kuře se svatou bazalkou, salát z papáji a velmi populární dezert mango sticky rice. Všechna tato jídla byla hotová do 10 minut, takže pokud jste nikdy nevařili, nemusíte se toho vůbec bát, je to velmi jednoduché a v podstatě vše hážete jedno po druhém na pánev a mícháte.

Abych řekla pravdu, tak to jídlo bylo to nejchutnější co jsem, kdy v Thajsku měla. Vyráběli jsme i své vlastní kokosové mléko a kokosový krém, takže ta chuť byla top!

Už se těším až si něco uvařím tady v ČR, nejdříve však musím navštívit Sapu a doufat, že tam seženu vše potřebné. V blízké budoucnosti se tedy můžete těšit na článek o vaření nějakého výborného curry.

Jo a máte nějaký ověřený tip na to jak rozpůlit kokos?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

[instagram-feed]