Jídlo Thajsko

JAKÝ BYL KURZ VAŘENÍ V BANGKOKU?

Takový kurz jsem chtěla navštívit už hodně dlouho. Původně jsem to měla v plánu na ostřově Koh Chang. Našla jsem tam však jen jednu školu, která byla bohužel na druhé straně ostrova, takže volba nakonec padla na Bangkok a na to na školu Chef Leez, která se nachází pouhých pár minut pěšky od Khao San Road.

Jak si kurz zarezervovat?

Kurz probíhá každý všední den včetně soboty a neděle, a trvá něco málo přes 4 hodiny. Rezervaci můžete provést online, avšak jediný možný způsob platby je PayPal, který nám k celkové částce přihodil navíc i DPH. Když jsem chtěla kurz rezervovat po telefonu, nikam jsem se nedovolala. Vzhledem k tomu, že jsme to měli jen kousek, vyrazili jsme provést rezervaci osobně. Maximální kapacita kurzu byla 12 lidí a jde docela na dračku.

Kolik to stojí?

Celková cena je 1900 THB (1360 Kč) na osobu, která zahrnuje i malý manuál s recepty, vodu a ochutnávku všeho, co uvaříte.

Kdo vyučuje?

Velmi milá a vtipná paní, která vaří již od svých pěti let. Jmenuje se Thana bad word Gaetz a její rodina vedla několik úspěšných restaurací. Jak se několikrát zmínila, hodně se toho naučila od své babičky, která vařila z opravdu čerstvých a domácky vyrobených surovin. Takže žádné kokosové mléko z krabičky, ale jedině z čerstvého kokosu.

Jak to probíhá?

Docela mě překvapilo, když jsem se dozvěděla, že Thajci nahrazují vše dobré něčím špatným a do všeho přidávají MSG. I takové tofu se barví na žluto, aby v Pad Thai vypadalo dobře. Šidí se i kokosový cukr, přibarvují se krevety a i ta BIO zelenina na trhu prý není tak úplně bio, protože, kdyby byla bio, tak by stála mnohem víc. Restauratéři v Thajsku jsou podle paní Thana bad word líní, takže si pomáhají, kde mohou.

Poté jsme se vydali na nedaleký trh, kde jsme nakoupili suroviny na to naše vaření. Na trhu to moc nevonělo, bylo to na takovém uzavřeném plácku mezi domy a prodávalo se tam vše od vajec, zeleniny, masa až po různé barevné přísady. Velmi populární jsou kuřecí nohy. Místní ženy totiž věří, že obsahují hodně kolagenu, který jim pomůže udržet hladkou pleť bez vrásek.

Poté jsme se vrátili zpět do třídy a začali se seznamovat s jednotlivými ingrediencemi a postupy vaření. A co všechno jsme vařili? Nejprve to byla známá polévka Tom Yum na tři způsoby, dále chilli past a zelená pasta, Pad Thai, zelené curry, Masaman curry, kuře se svatou bazalkou, salát z papáji a velmi populární dezert mango sticky rice. Všechna tato jídla byla hotová do 10 minut, takže pokud jste nikdy nevařili, nemusíte se toho vůbec bát, je to velmi jednoduché a v podstatě vše nahážete jedno po druhém na pánev a jen promícháváte.

Abych řekla pravdu, tak to jídlo bylo to nejchutnější, co jsem, kdy v Thajsku měla. Vyráběli jsme i své vlastní kokosové mléko a kokosový krém, takže ta chuť byla naprosto čistá.

Už se těším až si něco uvařím tady v ČR, nejdříve však musím navštívit Sapu a doufat, že tam seženu vše potřebné.

[instagram-feed]